eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Kupowanie alkoholu. Czy nieletniej coś grozi?


2016-08-30 14:29 autor: Pattusska1990

7 337 odsłon

Kupowanie alkoholu. Czy nieletniej coś grozi?

Witam,

mam nietypowe pytanie. Mianowicie czy grożą jakieś konsekwencje prawne nastolatce (13 lat), jeśli sprzedawca sprzeda jej alkohol (piwo)?

Wiem, że jest zakaz sprzedaży osobom niepełnoletnim ale nigdzie nie potrafię znaleźć odnoście kupującego.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-08-30 23:19 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

  Tak, postępowanie przed sądem rodzinnym o demoralizację. W takim postępowaniu Sąd może zastosować środki wychowawcze (w skrajnych przypadkach, jak nadużywa alkoholu, może być nawet umieszczenie w placówce). Jeśli to pierwszy raz i tylko kupowała alkohol, a nie piła, to sąd może zastosować upomnienie. Za kolejnym razem zwykle jest stosowany nadzór kuratora nad nastolatką.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-08-31 06:37 autor odpowiedzi: Pattusska1990

  Nie piła alkoholu wiedziałam razem z nią że w sklepie sprzedaje się jej znajomym alkohol poprosiłam ja aby poszła i kupila sprawdzając czy rzeczywiście tak jest w tym sklepie Pani nawet nie zapytala o dowód.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • zimskyyy

  Dodano 2013-05-06 14:47 przez zimskyyy

  Sugerowana cena detaliczna piwa

  Witam,
  Ostatnio przytrafiła mi się dość niemiła sytuacja. Prowadzę wspólnie z rodzicami sklep sezonowy w miejscowości typowo turystycznej. Podczas ostatniego weekendu miałem scysję z klientką, która zrobiła mi awanturę, że sprzedaję piwo o 15 gr drożej, niż sugerowana cena detaliczna.
  Pani stwierdzi...

 • pablo83l

  Dodano 2014-12-01 16:56 przez pablo83l

  Sprzedaż piwa do hurtowni przez supermarket

  Witam, proszę odpowiedzieć mi na pytanie, czy kupno ogromnych ilości piwa (kilkanaście tirów po 33 palet) z supermarketu do hurtowni jest zgodne z prawem? Supermarket nie wystawia żadnej faktury tylko setki paragonów po 72 sztuk piwa. Jeżeli nie, to komu mogę taką rzecz zgłosić. Dziękuję.

 • tb_1990

  Dodano 2017-06-20 22:27 przez tb_1990

  Sprzedaż piwa

  W naszej działalności będziemy wynajmować roll-bar samoobsługowy, dla osób prywatnych, firm. Za każdym razem gdy będzie wynajmowany bar, będziemy sprzedawać piwo w kegach, nigdy nie będziemy sami go lać dla osób na imprezach. Rozstawiamy bar, podłączamy kega pod niego i nasze zadanie się kończy. Do ...

 • katarina9020

  Dodano 2013-11-02 22:15 przez katarina9020

  Spis z natury przed przejściem na VAT

  Witam,
  otrzymałam informację, iż przed przejściem na VAT tj. z dniem przekroczenia limitu 150000 zł mogę zrobić spis z natury, a następnie przedłożyć go w US i wtedy otrzymam zwrot VAT-u za towar, jaki mam na sklepie. Mam pytanie odnośnie owego spisu: robię go w kwocie brutto, i od tej kwoty US wyli...

 • mateusz919

  Dodano 2021-05-02 11:34 przez mateusz919

  Likwidacja sklepu spożywczego i co zrobić z pozostałym alkoholem?

  Dzień dobry. W sklepie spożywczym chcę zlikwidować alkohol. Czy muszę zrobić remanent i dać do urzędu skarbowego? Czy może rozliczyć się na koniec roku? 
  Co zrobić z pozostałym alkoholem przy założeniu, że pozostałym towarem będę handlował?
  Proszę o odpowiedź.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Jak założyć hurtownię alkoholi?

  Jak założyć hurtownię alkoholi?

  Mogłoby się wydawać, że hurtownia alkoholi to firma taka sama, jak każda inna. A jednak – nie zupełnie. Chcąc uruchomić hurtownię z piwem, winem, czy whisky, trzeba spełnić więcej formalności i ponieść wyższe koszty niż w ...

 • Zezwolenie na sprzedaż alkoholu - jak je zdobyć?

  Zezwolenie na sprzedaż alkoholu - jak je zdobyć?

  Jeśli zamierzasz sprzedawać alkohol musisz uzyskać stosowne zezwolenie. Bez niego nie możesz handlować trunkami ani w sklepie, ani w restauracji. Podpowiadamy, co zrobić, by uzyskać stosowny dokument.

 • Alkohol znów drożeje. Co ma wpływ na cenę?

  Alkohol znów drożeje. Co ma wpływ na cenę?

  Od pierwszego stycznia 2024 r. po raz kolejny wzrosła kwota podatku akcyzowego nałożonego na alkohol. Wpłynie to oczywiście na cenę trunków na sklepowych półkach. Jednak nie tylko od akcyzy zależą ceny piwa, wina czy wódki.

 • Producenci wódki i wina zmniejszają zadłużenie

  Producenci wódki i wina zmniejszają zadłużenie

  Polacy coraz częściej sięgają po alkohole wysokoprocentowe, co powoduje, że zaległości producentów wódki i wina spadają, a zadłużenie producentów piwa rośnie. Łącznie branża alkoholowa ma obecnie 60,4 mln zł zaległości - wynika z ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania