eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: Praca › Jak zapisy o doręczeniu pism z Urzędu Skarbowego czy ZUS-u mają się do Prawa Pracy?


2012-07-04 20:59 autor: ddenis

3 256 odsłon

Jak zapisy o doręczeniu pism z Urzędu Skarbowego czy ZUS-u mają się do Prawa Pracy?

Jak zapisy o doręczeniu pism z Urzędu Skarbowego czy ZUS-u mają się do Prawa Pracy czy wręcz Konstytucji?

Otóż, jeżeli jestem zatrudniony to przysługuje mi urlop (art. 152 Prawa Pracy) w wymiarze np. 26 dni (art. 154 Prawa Pracy), czyli praktycznie mam prawo wyjechać z rodziną na wczasy np. na 3-4 tygodnie dwa razy do roku.

Ale, w tym czasie w świetle przepisów może przyjść do mnie pismo np. z ZUS-u. Pismo zostanie w ciągu 14 dni dwa razy awizowane, czyli uznane za doręczone, a ja o niczym mogę nie wiedzieć. A po 3 miesiącach może przyjść np. komornik…

W związku z czym praktycznie nie powinienem wyjeżdżać na urlop tylko czekać czy przypadkiem taki np. ZUS przyśle mi jakieś pismo…

Czyli przepisy o doręczeniu ograniczają moje Prawa Pracownika, czyli ograniczają moją wolność wynikającą z Konstytucji.

Zastanawiam się jednak czy moje rozumowanie jest słuszne, bowiem nie jestem prawnikiem i nie znam wszystkich przepisów?

Natomiast muszę dodać, że sytuację taką podyktowało mi życie.

Podczas mojej nieobecności w ferie w lutym 2012 ZUS wysłał do mnie decyzję. Ja nie miałem o tym pojęcia, bowiem mieliśmy wypadek i operację za granicą i wróciliśmy po 3 tygodniach.

A w maju odebrałem tytuły wykonawcze i zajęto mi konto w banku.

Ja sobie jakoś daję z tym radę, bowiem zajrzałem do swoich akt w ZUS-ie i okazało się, że decyzję wysłali na fikcyjny adres, czyli nieskutecznie, a rzekome zaległości były przez nich wymyślone i już mi je szybko umorzyli, a teraz zaczęli się ze mną droczyć, że to wina systemu, a nie ich. Jakoś dam sobie z tym radę, bo mam wszystko popłacone i raczej teraz ambicjonalnie muszę otrzymać od nich przyznanie się do winy…

Ale pozostała mi wątpliwość co do moich praw przy doręczeniu i takie poczucie niesprawiedliwości, że urząd może mnie pogrążyć bez mojej wiedzy i żadnych podstaw, stąd moje pytanie.

Czy mogę jechać na urlop czy muszę siedzieć w domu bo w każdej chwili jakiś np ZUS może mi przysłać pismo, co w mojej ocenie ogranicza w znacznym stopniu moje prawa pracownika.

Z poważaniem

Dariusz Denis

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-07-09 08:58 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

   nie tak do końca pogrążyć. Można bowiem w niektórych sytuacjach wnosić o przywrócenie terminu. Przytoczę kawałek z Ordynacji podatkowej:

  Art. 162. § 1. W razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na wniosek zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.
  § 2. Podanie o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. Jednocześnie z wniesieniem podania należy dopełnić czynności, dla której był określony termin.
  § 3. Przywrócenie terminu do złożenia podania przewidzianego w § 2 jest niedopuszczalne.
  § 4. Przepisy § 1-3 stosuje się do terminów procesowych.

  Art. 163. § 1. W sprawie przywrócenia terminu postanawia właściwy w sprawie organ podatkowy.
  § 2. W sprawie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia postanawia ostatecznie organ podatkowy właściwy do rozpatrzenia odwołania lub zażalenia.
  § 3. Na postanowienie, o którym mowa w § 1, służy zażalenie.
  informacje o jednostce

  Art. 164. Przed rozpatrzeniem podania o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia organ podatkowy pierwszej instancji, na żądanie strony, może wstrzymać wykonanie decyzji lub postanowienia.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Kati

  Dodano 2020-08-03 22:56 przez Kati

  Kontrola ZUS L4, awizo po terminie

  Dzień dobry, po awizowanym liście z ZUS okazało się, że data kontroli L4 minęła. Co robimy w takiej sytuacji? Jakie mogą być skutki i jak reagować?

 • chicken77

  Dodano 2014-02-24 00:53 przez chicken77

  Ile mam dni na odpowiedź na pismo z ZUS?

  W jakim terminie należy odpowiedzieć na pismo ZUS-u? W wyznaczonym w piśmie? Czy w terminie 30 dni zgodnie z KPA? Ponadto, awizo otrzymałem 13.02, a odpowiedź mam wysłać do 25.02. Gdybym odebrał pismo w ostatnim dniu czyli 27.02 to z automatu odpowiedź byłaby po terminie? Jak odpowiedzieć prawidłowo...

 • ml

  Dodano 2013-07-28 00:50 przez ml

  Ciąża w trakcie drugiej umowy na czas określony

  Witam,
  Od grudnia 2012 otrzymałam umowę na czas określony do marca 2013. W marcu 2013 podpisałam umowę do marca 2014. Aktualnie jestem w ciąży. Termin porodu ok. 6 marca, umowa do 7 marca. Czy oznacza to, że albo pracodawca przedłuży mi umowę na czas nieokreślony, albo zakończy współpracę, a zasiłek...

 • zanetka 69f

  Dodano 2013-07-04 15:15 przez zanetka 69f

  Wypadek w pracy a likwidacja zakładu pracy. Co z odprawą?

  Witam,  
  Obecnie  jestem  na świadczeniu rehabilitacyjnym. ZUS przyznał mi, po wyczerpaniu 182 dni chorobowego, 2 miesiące zasiłku rehabilitacyjnego. Niezdolność do pracy jest wynikiem wypadku w pracy.
  Obecnie firma jest w likwidacji. Inni pracownicy otrzymali wypowiedzenia.
  Czy w przypadku dalszej ...

 • ULA_1

  Dodano 2013-03-02 18:04 przez ULA_1

  Ubezpieczenie OC przedsiębiorcy samodzielnie prowadzącego księgowość?

  Czy osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą i samodzielnie prowadząca księgowość i kadry (nie posiadająca certyfikatu) może ubezpieczyć się od następstw błędów w rozliczeniach z US i ZUS?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania