eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: Praca › Dyrekcja każe nauczycielom sprzątać po remoncie. Czy tak może być?


28 dni temu, 14:12 autor: Kasia562

2 022 odsłon

Dyrekcja każe nauczycielom sprzątać po remoncie. Czy tak może być?

Jestem nauczycielem, ale w przedszkolu niepublicznym. W przedszkolu był remont i dyrekcja każe nam po nim sprzątać, jak również przenosić meble itp. Czy to jest możliwe? Czy muszę je nosić, jak nie dam rady i czy dyrekcja może mnie zwolnić za sprzeciw?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 25 dni temu, 11:08 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

    Zgodnie z art. 29 Kodeksu pracy, zakres obowiązków pracownika nie może wykraczać poza określony w umowie rodzaj pracy. Pracownik zobowiązuje się do wykonywania określonej pracy, a nie do wykonywania każdej pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami i uprawnieniami.

    Pracownik ma prawo odmówić wykonania poleceń, które nie dotyczą pracy, do której zobowiązał się pracownik lub polecenia te są sprzeczne z przepisami prawa lub zasadami życia społecznego. Odmowa wykonania polecenia, które nie mieści się w określonym w umowie rodzaju pracy, nie może być podstawą wyciągania wobec pracownika konsekwencji.

    Zielona Linia udziela informacji na temat wsparcia oferowanego przez urzędy pracy, a także zagadnień z zakresu Kodeksu pracy. Zapraszamy tel. 19524

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • zuzia1818

    Dodano 11 dni temu, 14:23 przez zuzia1818

    Wycofanie dokumentów u pracodawcy

    Dzień dobry. Proszę o pomoc. Jestem zatrudniona na stanowisku biurowym w szkole. Niestety dla mnie posiadam przygotowanie pedagogiczne. Nie mam tego w obowiązkach, ale zlecają mi opiekę nad dziećmi.
    Jak mogę to rozegrać, aby nie opiekować się dziećmi? Czy mogę wycofać jakoś mój dyplom studiów podypl...

  • onizuka81

    Dodano 2013-07-26 16:17 przez onizuka81

    Częsta zmiana stanowiska pracy. Czy można tak robić?

    Witam,
    Czy wyrywkowe zmiany stanowisk są dozwolone? Jestem uniwersalnym pracownikiem i kiedy tylko jest potrzeba (zdarza się to nazbyt często), jestem odsyłany na inne stanowiska - praca na swoim nie sprawia mi żadnych problemów tymczasem przez te drugie, po raz kolejny mam chorobowe...
    Inni pracown...

  • ewach6

    Dodano 2013-06-27 22:08 przez ewach6

    Praca w innej placówce bez umowy. Czy to zgodne z prawem, że nie dostanę za to wynagrodzenia?

    Jestem zatrudniona w przedszkolu państwowym, jako nauczyciel (przyjmijmy, że jest to przedszkole A). Dyrektor chce mnie oddelegować na dyżur wakacyjny trwający ok. 5 dni do innej placówki (przyjmijmy, że jest to przedszkole B). Umowę o pracę na czas nieokreślony mam podpisaną z przedszkolem A, z dru...

  • bara81

    Dodano 2018-04-19 13:57 przez bara81

    Czy pracodawca może zmusić sprzedawcę do obsługi kantoru?

    Pracuję na stacji paliw, w umowie mam napisane rodzaj wykonywanej pracy "sprzedawca". Pracodawca otworzył na stacji kantor wymiany walut nie informując nas (pracowników) osobiście. Do naszych obowiązków należeć będzie obsługa tego kantoru (nadmieniam, że stacja nie posiada ochrony ani szyby zabezpie...

  • iwon661

    Dodano 2015-07-03 08:45 przez iwon661

    Jakie mam prawa w związku z dodatkowymi obowiązkami?

    Witam,
    pracuję w urzędzie wojewódzkim w danym oddziale. Od 15 miesięcy dodatkowo uczestniczę w wydziałowym zespole wykonując zadania z innego oddziału (zupełnie inny zakres obowiązków), za co nie dostaję żadnego dodatku zadaniowego, natomiast otrzymałam jedną nagrodę specjalną.
    W tej chwili sytuacja...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Polecenie służbowe w orzecznictwie SN

    Polecenie służbowe w orzecznictwie SN

    Wykonywanie poleceń służbowych należy do podstawowych obowiązków każdego zatrudnionego. Kodeks pracy traktuje to zagadnienie zdawkowo, dlatego też warto przyjrzeć się, jakie stanowisko w tej kwestii prezentowane jest w aktualnym ...

  • Projektowanie stanowisk pracy

    Projektowanie stanowisk pracy

  • Dress code to nie zawsze to samo

    Dress code to nie zawsze to samo

    Wyniki ankiety przeprowadzonej przez portal Praca.pl wskazują na istnienie tendencji do zwiększania swobody pracowników w decyzjach dotyczących ich biznesowego dress code'u. Jednocześnie spora grupa polskich pracowników przestrzega na co ...

  • Dress code a ubranie robocze

    Dress code a ubranie robocze

    Dress code to nie tylko norma, co do której pracownicy mogą mieć większe lub mniejsze zastrzeżenia. Może się okazać, że przez niewłaściwy dobór stroju pracodawca podziękuje podwładnemu za dalszą współpracę. Od biurek w drapaczach ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania