eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: Praca › Czy należy się zasiłek rehabilitacyjny przy stwierdzonej depresji?


2013-12-26 20:54 autor: ola.ola

46 751 odsłon

Czy należy się zasiłek rehabilitacyjny przy stwierdzonej depresji?

Czy ZUS powinien przyznać zasiłek rehabilitacyjny na depresję po złożeniu wniosku? Czy może odmówić po 182 dniach zwolnienia?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-26 20:59 autor odpowiedzi: karolina.maciag

  Zasiłek może zostać przyznany, ale nie musi. Depresja jest na tyle poważną chorobą (oczywiście stwierdzona, leczona, a nie wymyślona), że zasiłek z tytułu zaburzeń psychocznych jest relatywnie często orzekany.

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 13

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-26 21:05 autor odpowiedzi: ola.ola

  Depresja jest stwierdzona, leczona symbol F32 mam stosowne zaświadczenie od lekarza psychiatry. Do 26.01 mam zwolnienie lekarskie które będzie trwało łącznie 182 dni i zastanawiam się czy złożyć wniosek o zasiłek rehabilitacyjny czy o urlop wychowawczy od 27.01 ? czy na wychowawczy przejść mogę po rehabilitacyjnym ? Dziękuje bardzo za pomoc. jest to dla mnie ważne.

  Oceń odpowiedź 3 8

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-27 10:17 autor odpowiedzi: karolina.maciag

  Radziłabym skonsultować się z lekarzem prowadzącym, czy będzie Panią kierował na zasiłek. Zasiłek może zostać przyznany, ale nie ma Pani takiej pewności. Natomiast jeśli zdecyduje się Pani przejść na urlop wychowawczy zaraz po zasiłku chrobowym, to plus jest taki, że pracodawca musi go uwzględnić, więc tu mamy pewnik. Minus - w przeciwieństwie do zasiłku rehabilitacyjnego, urlop wychowawczy jest niepłatny.

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-27 11:11 autor odpowiedzi: Jowita

  Wniosek oświadczenie rehabilitacyjne składa się na 6 tygodni przed końcem okresu zasiłkowego (182 dni). Złożenie wniosku nie spowoduje jego odrzucenia, ale spowoduje, że decyzja o przyznaniu lub nie zasiłku rehabilitacyjnego przedłuzy się w czasie. W Pani przypadku raczej wskazane by było, aby podczas zasiłku chorobowego posiadała  wiedzę czy zostanie przyznany zasiłek reh. czy też nie.

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-07-28 15:57 autor odpowiedzi: zasilek rehabilitacyjny w ciazy

  W grudniu 2015zakonczylam stosunek pracy. Do 20czerwca 2016r byłam na Ł4 z powodu depresji i nie dostałam świadczenia rehabilitacyjnego. Przed upływem 182 dni dowiedziałam się ze jestem w ciąży więc kontynuuje L4 z kodem B do 20wrzesnia. Chce złożyć ponownie wniosek o świadczenie rehabilitacyjne na depresję bo się utrzymuje a musiałam odstawić leki z powodu ciąży. Czy dostanę w tej sytuacji świadczenie?jeśli nie to co mogę zrobić w swojej sytuacji. Ciążę. Już widać i nikt nie che mnie zatrudnić do pracy a z czegoś muszę zyc.

  Oceń odpowiedź 3 7

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania