eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania dla nierezydentów?


2013-04-27 22:58 autor: Milena

4 023 odsłon

Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania dla nierezydentów?

Nierezydent (osoba z Niemiec) będąca zatrudniona w polskiej firmie na stanowisku prezesa zarządu (uchwała powołania), rozlicza się obecnie w Polsce w fomie ryczałtu 20%.

Jak wygląda rozliczenie roczne tej osoby w Niemczech? Wiem, że tam podatek wynosi 40%. Czy osoba ta musi w rozliczeniu rocznym w Niemczech dopłacić te 20% podatku czy poprzestaje tylko na ryczałtowym pobieranym w Polsce 20%?

Czy jest możliwość aby ta osoba zatrudniona była w Polsce np. na umowę o pracę i rozliczała się wg skali podatkowej? Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania nierezydenta?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-04-29 07:00 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Czyli uzyskuje przychody z tzw. działalności wykonywanej osobiście (art. 13 ustawy). Jako że to osoba z Niemiec, w rocznym PIT może skorzystać ze skali podatkowej.

    Art. 29. 1. Podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a (czyli nierezydenci), przychodów:

    1)   z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6-9 oraz z odsetek innych niż wymienione w art. 30a ust. 1, z praw autorskich lub z praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, w tym także środka transportu, oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) - pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu.

    4. Jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 2a:1)   mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej i2)   udokumentowali certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych- uzyskane przychody, o których mowa w ust. 1, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą, na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym składanym za dany rok podatkowy, opodatkować na zasadach określonych w art. 27 ust. 1 (skala podatkowa). W tym przypadku pobrany od tych przychodów zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w ust. 1, traktuje się na równi z pobraną przez płatnika zaliczką na podatek dochodowy.Pytanie, czy to będzie korzystne? (zamiast 20% można bowiem zapłacić 32%).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-04-29 08:47 autor odpowiedzi: Milena

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Chciałabym jednak doprecyzować, iż ta osoba zatrudniona jest także w niemieckiej spółce matce, nie prowadzi własnej działalności. Tam uzyskuje 70% przychodów opodatkowanych ponad 40% podatkiem, pozostała część 30% uzyskiwana jest w Polsce . Rozumiem, więc że ryczałt 20%, to jedyny podatek, który dotyczy przychodów uzyskiwanych w Polsce.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • uniformir

    Dodano 2013-10-18 14:35 przez uniformir

    Szycie odzieży roboczej a podatek ryczałtowy

    Witam,
    moja żona szyje odzież roboczą, sprzedaje ją bezpośrednio klientom. Szycie jest z materiału mojej żony, jest również podwykonawcą większej firmy i tu szyje z materiału powierzonego.
    Co w takim wypadku można traktować jako usługę z 8,5% podatku, a co jako produkcję z 5% podatku? Jak powinna by...

  • asiabeata

    Dodano 2013-03-22 13:41 przez asiabeata

    Rozliczenie za pracę za granicą na umowę z zagranicznym pracodawcą

    Pracuję od 01.04 2012 r. w Niemczech do chwili obecnej na umowę o pracę z niemieckim pracodawcą. Mam 1 kl. podatkową, bo mieszkam tu sama - mój mąż mieszka w Polsce. Mogę tu ubiegać się o zwrot podatku. Potrzebuję zaświadczenia z polskiego Urzędu Skarbowego, ale oczywiście jest problem. Poinformowan...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-03-18 20:31 przez konto usunięte

    Czy muszę rozliczyć się w Polsce pracując za granicą?

    Do 13.06.2011 pobierałam zasiłek dla bezrobotnych w Polsce, a od 15.06.2011 pracuję w Niemczech. W zeznaniu za 2011 rok wykazałam tylko dochody z urzędu pracy, gdyż uważałam że za granicą płacę już podatek, więc to nie dotyczy Polski, ale teraz mam wątpliwości, jak mam to zrobić aby było dobrze. Nad...

  • wojtunios

    Dodano 2013-03-16 14:26 przez wojtunios

    Jak rozliczyć zarobek ok. 3000 euro w Niemczech?

    Witam,
    moja siostra w roku 2012 wyjechała do siostry, tam też mieszkała i pracowała w Niemczech. Legalnie, niby na umowę o pracę, tyle że nie ma tej umowy. Otrzymywała tylko jakieś wydruki komputerowe. Z tego co widzę, to jest jej wypłata. Podobno pracodawca płacił jej jakieś śmieszne pieniądze na p...

  • AnekD

    Dodano 2013-03-16 12:26 przez AnekD

    Jak się rozliczyć z dochodów w Polsce i w Niemczech?

    Witam. Mam pytanie, na które nie znalazłam jak dotąd odpowiedzi. Po kolei. Mąż do czerwca ubiegłego roku pracował w Polsce (umowa o pracę), po czym nastąpiło rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i zarejestrował się w urzędzie pracy (bez możliwości pobieranie świadczeń pieniężnych).
    W sierpniu po...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania