eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Rozliczenie za pracę za granicą na umowę z zagranicznym pracodawcą


2013-03-22 13:41 autor: asiabeata

9 349 odsłon

Rozliczenie za pracę za granicą na umowę z zagranicznym pracodawcą

Pracuję od 01.04 2012 r. w Niemczech do chwili obecnej na umowę o pracę z niemieckim pracodawcą. Mam 1 kl. podatkową, bo mieszkam tu sama - mój mąż mieszka w Polsce. Mogę tu ubiegać się o zwrot podatku. Potrzebuję zaświadczenia z polskiego Urzędu Skarbowego, ale oczywiście jest problem. Poinformowano mojego męża, że otrzyma wtedy, jak ja się rozliczę w Polsce z dochodów, które osiągnęłam w Niemczech. To czyli ja mam się rozliczać w dwóch krajach?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-22 18:08 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  W pierwszej kolejności należy ustalić rezydencję podatkową.  Rezydencja podatkowa to inaczej miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub podatkiem podobnym. To nie do końca to samo, co nieograniczony obowiązek podatkowy z ustawy o PIT. 

  Każdy kraj inaczej określa warunki uzyskania rezydencji podatkowej w danym kraju. W Polsce pojęcie to wiąże się z tzw. nieograniczonym lub ograniczonym obowiązkiem podatkowym. Oznacza to, że:

  • osoba posiadająca nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce (czyli polski rezydent podatkowy) rozlicza w Polsce dochody uzyskane w Polsce i za granicą;
  • osoba posiadająca ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce (czyli obcy rezydent podatkowy) rozlicza w Polsce jedynie dochody uzyskane w Polsce. 
  W Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu podlegają osoby, które mają miejsce zamieszkania w Polsce, czyli:
  • posiadają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  • przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

  Osoby takie mają polską rezydencję podatkową w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  A zatem jeżeli spełnia Pani jeden z wymienionych powyżej warunków i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce to trzeba złożyć PIT-36 wraz z załącznikiem PIT-ZG za 2011 rok.

  Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-25 13:06 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  A czy w 2012 r. uzyskiwała  Pani dochody także w Polsce? Jeżeli nie, to nawet gdy ma Pani rezydencję podatkową w Polsce, obowiązek złożenia zeznania rocznego nie występuje.

  Jeżeli jest ono jednak niezbędne do uzyskania zaświadczenia, można by złożyć PIT-36 z załącznikiem PIT/ZG i wykazać jedynie dochód z pracy w Niemczech, który będzie w Polsce zwolniony z podatku.

  Z drugiej jednak strony pytanie, czy w takim przypadku (bez polskiego PIT-a) nie wystarczy Pani postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia? No i czy tego nie przeforsować w urzędzie skarbowym.

  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2013-03-25 13:08
  Uzupełnię - dochody uzyskane w Polsce bądź innym kraju, które w Polsce podlegałyby opodatkowaniu.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-04 00:53 autor odpowiedzi: gagso

  nie rozumiem dlaczego masz przyznana klase 1 podatkowa w Niemczech. Byc moze nie zlozylas wyciagu akt stanu cywilnego, potwierdzajacego zawarcie malzenstwa. Jezeli jestes w zwiazku malzenskim spadasz do od 3 do 5 klasy podatkowej. uzupelnij to, bo szkoda placic

  paradox skomentował/a odpowiedź 2014-02-18 18:18

  witam mój mąz ma taką samą sytacje jak pani wyżej wymieniona i przeniesli go na pierwszą klasę podatku bo my nie jestesmy zameldowani w niemczech .Co w tym przypadku mozna zrobic ?

  Oceń odpowiedź 4 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kcw

  Dodano 2014-08-14 13:47 przez kcw

  Rozliczenie podatkowe w Polsce czy w Niemczech?

  Do 15.09.2013 pracowałam w Polsce, a od 15.09.2013 do 15.03.2014 pracowałam w Niemczech. Po powrocie do kraju rozliczyłam się z dochodów z obu krajów w Polsce.
  Czy muszę się jeszcze rozliczyć w Niemczech? W urzędzie skarbowym powiedziano mi, że nie, ale mam wątpliwości.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • konto usunięte

  Dodano 2013-03-18 20:31 przez konto usunięte

  Czy muszę rozliczyć się w Polsce pracując za granicą?

  Do 13.06.2011 pobierałam zasiłek dla bezrobotnych w Polsce, a od 15.06.2011 pracuję w Niemczech. W zeznaniu za 2011 rok wykazałam tylko dochody z urzędu pracy, gdyż uważałam że za granicą płacę już podatek, więc to nie dotyczy Polski, ale teraz mam wątpliwości, jak mam to zrobić aby było dobrze. Nad...

 • wojtunios

  Dodano 2013-03-16 14:26 przez wojtunios

  Jak rozliczyć zarobek ok. 3000 euro w Niemczech?

  Witam,
  moja siostra w roku 2012 wyjechała do siostry, tam też mieszkała i pracowała w Niemczech. Legalnie, niby na umowę o pracę, tyle że nie ma tej umowy. Otrzymywała tylko jakieś wydruki komputerowe. Z tego co widzę, to jest jej wypłata. Podobno pracodawca płacił jej jakieś śmieszne pieniądze na p...

 • werolaj

  Dodano 2013-04-02 22:34 przez werolaj

  Certyfikat rezydencji podatkowej z Niemiec

  Witam, od lutego do sierpnia 2012 zostałem oddelegowany do pracy w Holandii. Później pracowałem u tego samego pracodawcy w Polsce. W listopadzie do końca roku zostałem oddelegowany do pracy w Niemczech.
  Otrzymałem z zakładu pracy PIT-11 oraz certyfikat podatkowy z Niemiec za okres pracy w Niemczech ...

 • Oryuken

  Dodano 2013-09-24 20:08 przez Oryuken

  Praca w Niemczech i PIT

  Witam,
  od 01.03.2007 do 30.05.2013 pracowałem i mieszkałem w Niemczech, w Polsce bywałem tylko na święta i urlopy. Nie miałem dochodu w Polsce i za ten czas nie składałem w Polsce PIT-a. Chciałbym się dowiedzieć czy powinienem był to zrobić i czy grozi jakaś kara? Dodam tylko, że nie posiadam w Pols...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania