eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Jak się rozliczyć z dochodów w Polsce i w Niemczech?


2013-03-16 12:26 autor: AnekD

8 695 odsłon

Jak się rozliczyć z dochodów w Polsce i w Niemczech?

Witam. Mam pytanie, na które nie znalazłam jak dotąd odpowiedzi. Po kolei. Mąż do czerwca ubiegłego roku pracował w Polsce (umowa o pracę), po czym nastąpiło rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i zarejestrował się w urzędzie pracy (bez możliwości pobieranie świadczeń pieniężnych).

W sierpniu podjął pracę w Niemczech w pewnej firmie, gdzie popracował dwa tygodnie i nie uzyskał żadnego świadectwa pracy, rozliczenia, pieniędzy nic. W tej kwestii jesteśmy bezradni, próbowaliśmy wymusić na nich wydanie tych dokumentów m.in. przez jakieś polskie biuro prawnicze w Niemczech, ale sprawa ucichła (nie wiem może się dogadali, ale ręce opadają) na razie nic to nie dało.

Od września mąż pracuje w innej firmie w Niemczech. W obu przypadkach nie była to gewerba. W związku z tym nie wiem jak mąż ma się rozliczyć za cały rok. Proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-16 16:01 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Jeżeli w Niemczech nie otrzymał żadnych pieniędzy ,jak wynika  z treści pytania , to nie   osiągnął tam dochodu do opodatkowania . Zatem rozlicza tylko dochody osiągnięte  w Polsce .
  Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2013-03-16 16:12

  OO przepraszam , mąz podjął ponownie pracę  w Niemczech .

  Pomimo tego, że dochody niemieckie są wyłączone z podatku w Polsce, to mają one wpływ na wysokość podatku od polskich dochodów. Stąd też, jeżeli podatnik osiągał dochody w Niemczech oraz w Polsce w tym samym roku podatkowym, to ma on obowiązek rozliczenia obydwóch dochodów w Polsce, Należy złożyć PIT 36 i Załącznik ZG  > Dochody z Niemiec mają wpływ na stopę procentową , którą stosuje się do dochodów polskiach .

  doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

  Oceń odpowiedź 1 5

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Gouchya

  Dodano 2013-03-08 11:28 przez Gouchya

  Jak złożyć zeznanie podatkowe - Polska czy Niemcy?

  Witam serdecznie,
  Mam pytanie dotyczące zeznania podatkowego za 2012 rok. Obecnie jestem zameldowana w Polsce i Niemczech. W trakcie 2012 roku pracowałam kilka miesięcy w Polsce, a od polowy roku także w Niemczech.
  Jak powinnam złożyć zeznanie podatkowe w Polsce? A dotyczy Niemiec?
  Z góry dziękuję z...

 • pokerzystka

  Dodano 2013-03-20 21:09 przez pokerzystka

  Jak rozliczyć pracę w Polsce i Niemczech?

  Witam,
  Zadaję pytanie, ponieważ pomimo przetrzepania internetu nie jestem pewna co do tego, jak rozliczyć moją mamuśkę, a mnie właśnie to zadanie powierzyła.
  Mama w roku 2012 pracowała w Polsce od stycznia do końca kwietnia.
  Od 1 maja do końca grudnia pracowała w Niemczech - legalnie, będąc zameldow...

 • Maaarcia

  Dodano 2022-04-28 11:47 przez Maaarcia

  Odliczenie diet zagranicznych w zeznaniu rocznym ?

  Podatnik jest zatrudniony na umowie o pracę w Niemczech. Jednocześnie prowadzi działalność w Polsce i tutaj znajduje się jego centrum interesów życiowych. Prace na terenie Niemiec świadczy w dni robocze, na weekendy przyjeżdża do Polski.
  W stosunku pracy pozostawał cały rok, jednak przebywał na tere...

 • m_power3

  Dodano 2013-12-02 13:39 przez m_power3

  PIT36 załacznik PIT/ZG

  Witam,
  mam pytanie dotyczące rozliczenia rocznego dochodu z zagranicy.
  Jeśli w jednym roku rozliczeniowym miałem dochody w Polsce i pracowałem w Niemczech na swojej działalności, to składając rozliczenie roczne wypełniam załącznik PIT/ZG i dołączam do niego rachunki, które wystawiłem, ewentualnie w...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-03-18 20:31 przez konto usunięte

  Czy muszę rozliczyć się w Polsce pracując za granicą?

  Do 13.06.2011 pobierałam zasiłek dla bezrobotnych w Polsce, a od 15.06.2011 pracuję w Niemczech. W zeznaniu za 2011 rok wykazałam tylko dochody z urzędu pracy, gdyż uważałam że za granicą płacę już podatek, więc to nie dotyczy Polski, ale teraz mam wątpliwości, jak mam to zrobić aby było dobrze. Nad...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania