eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Czy muszę rozliczyć się w Polsce pracując za granicą?


2013-03-18 20:31 autor: konto usunięte

30 271 odsłon

Czy muszę rozliczyć się w Polsce pracując za granicą?

Do 13.06.2011 pobierałam zasiłek dla bezrobotnych w Polsce, a od 15.06.2011 pracuję w Niemczech. W zeznaniu za 2011 rok wykazałam tylko dochody z urzędu pracy, gdyż uważałam że za granicą płacę już podatek, więc to nie dotyczy Polski, ale teraz mam wątpliwości, jak mam to zrobić aby było dobrze. Nadmieniam że nadal pracuję za granicą, a wówczas rozliczałam się na PIT-37.

Pytanie zaktualizowano 2013-03-20 16:28

Dziękuję za wyjaśnienia , ale jeszcze nie wiem czy to ma być korekta zeznania? i czy mogę odlioczyć jakieś diety od niemieckiego dochodu i ile?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-19 07:20 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  W pierwszej kolejności należy ustalić rezydencję podatkową.  Rezydencja podatkowa to inaczej miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub podatkiem podobnym. To nie do końca to samo, co nieograniczony obowiązek podatkowy z ustawy o PIT. 

  Każdy kraj inaczej określa warunki uzyskania rezydencji podatkowej w danym kraju. W Polsce pojęcie to wiąże się z tzw. nieograniczonym lub ograniczonym obowiązkiem podatkowym. Oznacza to, że:

  • osoba posiadająca nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce (czyli polski rezydent podatkowy) rozlicza w Polsce dochody uzyskane w Polsce i za granicą;
  • osoba posiadająca ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce (czyli obcy rezydent podatkowy) rozlicza w Polsce jedynie dochody uzyskane w Polsce. 
  W Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu podlegają osoby, które mają miejsce zamieszkania w Polsce, czyli:
  • posiadają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  • przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

  Osoby takie mają polską rezydencję podatkową w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-19 07:22 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  A zatem jeżeli spełnia Pani jeden z wymienionych powyżej warunków i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce to trzeba złożyć PIT-36 wraz z załącznikiem PIT-ZG za 2011 rok.

  Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

  Oceń odpowiedź 2 3

  skomentuj | odpowiedz

 • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

  2013-03-19 07:46 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Dodam, że jeżeli w roku 2012 pracowała Pani tylko za granicą - Niemczech (nie było innych dochodów osiągniętych w Polsce), w Polsce PITa za ten rok już składać nie będzie trzeba i to bez względu na to czy nadal rezydencję podatkową ma Pani w Polsce. Niemniej w zakresie roku 2011 zgadzam się z wypowiedzą Pana Adamczyka. Jeżeli tylko wyjechała Pani do pracy za granicą, ale zamierza wrócić, przy czym zarówno powiązania rodzinne jak i gospodarcze  (np. majątek nieruchomy w Postaci domu) ścislej wiążą Panią z Polską i tu nadal posiada Pani stały adres zameldowania, fiskus może podnosić (i to skutecznie), że jest Pani polskim rezydentem podatkowym i tu winna się Pani rozliczyć z całości uzyskanych dochodów.

  Na marginesie dodam, że jeżeli uzna się Pani za niemieckiego rezydenta podatkowego, to w Niemczech także powinna się Pani rozliczyć z pieniędzy uzyskanych w Polsce z urzędu pracy.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 6 3

  skomentuj | odpowiedz


ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • asiabeata

  Dodano 2013-03-22 13:41 przez asiabeata

  Rozliczenie za pracę za granicą na umowę z zagranicznym pracodawcą

  Pracuję od 01.04 2012 r. w Niemczech do chwili obecnej na umowę o pracę z niemieckim pracodawcą. Mam 1 kl. podatkową, bo mieszkam tu sama - mój mąż mieszka w Polsce. Mogę tu ubiegać się o zwrot podatku. Potrzebuję zaświadczenia z polskiego Urzędu Skarbowego, ale oczywiście jest problem. Poinformowan...

 • kcw

  Dodano 2014-08-14 13:47 przez kcw

  Rozliczenie podatkowe w Polsce czy w Niemczech?

  Do 15.09.2013 pracowałam w Polsce, a od 15.09.2013 do 15.03.2014 pracowałam w Niemczech. Po powrocie do kraju rozliczyłam się z dochodów z obu krajów w Polsce.
  Czy muszę się jeszcze rozliczyć w Niemczech? W urzędzie skarbowym powiedziano mi, że nie, ale mam wątpliwości.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • wojtunios

  Dodano 2013-03-16 14:26 przez wojtunios

  Jak rozliczyć zarobek ok. 3000 euro w Niemczech?

  Witam,
  moja siostra w roku 2012 wyjechała do siostry, tam też mieszkała i pracowała w Niemczech. Legalnie, niby na umowę o pracę, tyle że nie ma tej umowy. Otrzymywała tylko jakieś wydruki komputerowe. Z tego co widzę, to jest jej wypłata. Podobno pracodawca płacił jej jakieś śmieszne pieniądze na p...

 • AnekD

  Dodano 2013-03-16 12:26 przez AnekD

  Jak się rozliczyć z dochodów w Polsce i w Niemczech?

  Witam. Mam pytanie, na które nie znalazłam jak dotąd odpowiedzi. Po kolei. Mąż do czerwca ubiegłego roku pracował w Polsce (umowa o pracę), po czym nastąpiło rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i zarejestrował się w urzędzie pracy (bez możliwości pobieranie świadczeń pieniężnych).
  W sierpniu po...

 • Gouchya

  Dodano 2013-03-08 11:28 przez Gouchya

  Jak złożyć zeznanie podatkowe - Polska czy Niemcy?

  Witam serdecznie,
  Mam pytanie dotyczące zeznania podatkowego za 2012 rok. Obecnie jestem zameldowana w Polsce i Niemczech. W trakcie 2012 roku pracowałam kilka miesięcy w Polsce, a od polowy roku także w Niemczech.
  Jak powinnam złożyć zeznanie podatkowe w Polsce? A dotyczy Niemiec?
  Z góry dziękuję z...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania