eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Czy mogę liczyć na ulgę po sprzedaży spadku


2012-03-23 21:16 autor: elza631

4 068 odsłon

Czy mogę liczyć na ulgę po sprzedaży spadku

Witam jestem wdową, z mężem byłam we wspólnocie majątkowej, mąż zmarł 16 grudnia 2006 roku, odziedziczyłam połowę mieszkania, bo dzieci zrzekły się swojej części, orzeczenie dostałam maju 2007 roku, miałam ulgę w płaceniu podatku, po podpisaniu orzeczenia, że będę 5 lat mieszkać w tym mieszkaniu, ale sytuacja finansowa zmusza mnie do tego, że muszę sprzedać mieszkanie, czy mogę liczyć na jakąś ulgę w podatku, a jeżeli nie to z jakiej częsci muszę zapłacić podatek.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

    2012-03-26 12:50 autor odpowiedzi: ASK Analizy Szkolenia Konsulting

    Myślę, że szkoda tracić ulgę w sytuacji, gdy brakuje Pani kilka miesięcy do upływu 5 lat. Można rozpocząć proces sprzedaży, znaleźć nabywcę, doprowadzić mieszkanie do lepszego wyglądu (by się lepiej sprzedało), popakować rzczy, zawrzeć umowę wstępną z nabywcą, niech wpłaci zaliczkę, nawet niech wcześniej wejdzie do mieszkania i sobie remontuje czy urządza, a sam akt notarialny kupna sprzedaży podpisać 2 stycznia 2013.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-26 18:23 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Tak jak mówi Pan Aleksander - tym nardziej, że czasu zostało mniej niż niźli mogłoby się wydawać. A to dlatego, że pięcioletni okres liczy się  a)    od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego - jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku,
    b)    od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

    Jeżeli jednak przed tymi pięcioma latami nieruchomość Pani sprzeda, traci prawo do całej ulgi. Oczywiście jest tutaj pewien wyjątek ale raz trudno go spełnić, dwa jego warunki są dosyć nieostre i fiskus naciąga je w swoją stronę jak może

    art. 16 ust. 7 ustawy o spadkach i darowiznach. Nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji lub ustalenia zobowiązania podatkowego:
        1)    zbycie udziału w budynku lub lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną nieruchomość, albo spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych, albo
        2)    zbycie budynku lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość (udziału w budynku lub lokalu), albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (udziału w takim prawie), jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży na nabycie innego budynku lub lokalu mieszkalnego (udziału w budynku lub lokalu) albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (udziału w takim prawie), albo budowę innego budynku lub lokalu nastąpiło w całości w okresie dwóch lat od dnia zbycia i łączny okres zamieszkiwania w zbytym i nabytym budynku lub lokalu, potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały, wynosi 5 lat.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-27 16:43 autor odpowiedzi: elza631

    Dziękuję, ale niepokoi mnie jeszcze jedno, 5 letnia umowa z urzędem skarbowym  (w sprawie ulgi mieszkaniowej) kończy się z dniem 30 czerwca 2012r, w urzędzie pani powiedziała, że po tym czasie mogę sprzedać mieszkanie bez żadnych konsekwencji, bo to się liczy 5 lat od dnia zawarcia umowy, natomiast nie wiem od kiedy liczy się 5letni czas spatkowy, od chwili śmierci męża czy od wydania orzeczenia skoro dzieci się zrzekły na sprawie sądowej w maju 2007 roku i do kiedy taki okres się liczy.

    I czy mogę zawrzeć umowę przedwstępną w przypadku, gdy kupujący chce wziąść kredyt rodzina na swoim, (czy to ma znaczenie jeżeli kupującą będzie np córka)?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-28 00:08 autor odpowiedzi: ASK Analizy Szkolenia Konsulting

    Myśle, że jeżeli to córka chce kupić mieszkanie, to w ogóle nie ma zmartwienia, możecie to sobie Panie poukładać na spokojnie. Sprawa ulgi rozwiązuje się zatem po 30 czerwca, spadkiem nie trzeba się tu już martwić.

    Co do kredytu, to jedynym ograniczeniem mogą być wymogi banku. Ale proszę rozważyć inną koncepcję: kredyty są drogie, trzeba płacić wysokie odsetki bankowi. Czy nie lepiej podpisać akt notarialny, na mocy którego córka będzie Pani spłacać mieszkanie w ratach?

    elza631 skomentował/a odpowiedź 2012-03-28 06:59

    Dziękuję ,bardzo bym chciała tak postąpić jest jedno ale , mam duże mieszkanie i muszę kupić małe mieszkanie dla siebie,sama nie wiem jak to rozwiązać.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • qwe58

    Dodano 2013-03-05 17:46 przez qwe58

    Podatek od sprzedaży spadku a przeznaczenie na cele mieszkaniowe

    witam!
    mam następujące pytanie, ojciec zmarł w 2009 roku, w kwietniu 2010 r. doszło do podziału z rodzeństwem i mamą tego spadku. Odziedziczyłam działkę budowlaną, którą sprzedałam w kwietniu 2011 r. W urzędzie skarbowym oświadczyłam, że zamierzam pieniądze przeznaczyć na cele mieszkaniowe.
    Moje pyt...

  • kasiulka86

    Dodano 2014-01-22 17:18 przez kasiulka86

    Wspólne rozliczenie a sprzedaż mieszkania

    Moja mama nie pracuje, jedynie tato. Do tej pory rozliczali się wspólnie. W tamtym roku tata dostał w spadku mieszkanie, które sprzedał wspólnie z rodzeństwem. Jak powinni się rozliczyć w tym roku? Tata miał też jakąś ulgę, którą pobierał w związku z tym, że mama nie pracuje.

  • makadamia

    Dodano 2012-08-28 13:41 przez makadamia

    Podatek od spadku - sprzedaż nabytego spadku

    U. Skarbowy informuje, że sprzedaży nabytego w drodze spadku mieszkania nie można sprzedać bez uprzedniej zapłaty podatku od spadku i uzyskania od US zaświadczenia, że podatek został zapłacony w całości. Oznacza to, że żaden notariusz nie sporządzi aktu notarialnego sprzedaży bez przedłożenia rzeczo...

  • Kris_83

    Dodano 2012-05-04 13:44 przez Kris_83

    Spadek na sprzedaż. 5 lat od kiedy?

    Moja Ciocia dostała w spadku dom. Jej teściowa zmarła 2005 roku. Ale wszelkie sprawy spadkowe tj. spisanie się dzieci zmarłej i wpisanie do księgi potrwały i nastapiły w październiku 2008r.
    Kiedy moja Ciocia może sprzedać dom? Podobno musi ten dom mieć w swoim posiadaniu przez 5 lat. Ale licząc od d...

  • premency

    Dodano 2012-07-24 23:20 przez premency

    Czy mogę sprzedać spadek po ojcu w postaci pola?

    Mam pytanie miesiąc temu zmarł mój ojciec i zostało gospodarstwo rolne do podziału, ja mam otrzymać pięć hektarów pola. Chciałbym to sprzedać. Jak to zrobić, żeby nie płacić podatku? Czy jest to możliwe czy muszę czekać pięć lat?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania