eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Jaki podatek ze zbycia gruntu?


2012-03-15 21:18 autor: kochagocha

2 272 odsłon

Jaki podatek ze zbycia gruntu?

Witam ! mam bardzo niewielką wiedzę nt komp więc jeśli nie tu gdzie trzeba umieszczam swoje pyt - to przepraszam. Proszę o pomoc: 1. w 2007 r. przekształciłam lokat.spółdzielcze prawo do lok. mieszkalnego w prawo odr.własności (własnościowe z cz. gruntu) 2. w X.2011 r. sprzedałam je i w XI.2011 kupiłam większe. Ponieważ byliśmy zameldowani ponad 12 mies to przysługuje nam tzw ulga meldunkowa ale dotyczy ona jedynie wartości mieszkania a nie wartości cz.gruntu. W PIT 38 za 2011 r. muszę opodatkowac 19 % podatku dochodowego od ...... części gruntu. od wartości gruntu wyliczonej przy przekształceniu w 2007 r. czy mam to jakoś przeliczyc na wartośc aktualną ? Jeśli przeliczyc to jak ?! Wg U.Skarbowego wartośc części gruntu można uzgodnic między sprzedającym i kupującym (musi byc to oświadczenie podpisane przez obie strony) albo powołac rzeczoznawcę... ale rzeczoznawcę do wyceny kilku cm gruntu w 4piętrowym domu ... Proszę o podpowiedż i mam nadzieję, że potrafię tę Państwa odpowiedź odnależc. Kogo mam pytać o cene tych gruntów ,bo muszę je przemnożyc .Jak do tej pory spotkałam sie z niekompetencją urzedników .Straciłam jucz cierpliwość .CZeski film ,nikt nic nie wie :))))

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-03-16 10:57 autor odpowiedzi: ASK Analizy Szkolenia Konsulting

    Podejrzewam, że budynek (razem z gruntem pod nim) jest zarządzany przez spóldzielnię. Oni to powinni miec wszystko wyliczone, tam proszę zapytać. Gdy robiła Pani przekształcenie prawa spółdzielczego w prawo odrębnej własności, powinna była być tam także zdefiniowana wartość gruntu. Rzeczoznawcy nie ma co powoływać.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-16 19:51 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    No właśnie - mamy oddzielnie wycenić grunt i tyle. Ale jak - nikt nic nie wie :p Polska rzeczywistość. Swego czasu rozmawiałem o tym też z pracownikiem urzędu i ..... oni nie wiedzą. Ma być wycenione i już. Po prostu bajka. W akcie notarialnym raczej wzmianki nie będzie. Moja rada taka: wziąć cenę za mkw działki w okolicy (nawet jedną z wyższych), oszacować mniej więcej jaka jest powierzchnia gruntu pod blokiem, oszacować mniej więcej powierzchnię mieszkalną bloku i jaki procent danego mieszkania przypada na tę powierzchnię (a niech mają, dołożyć kilka metrów na tym mieszkaniu, aby fiskus nie czuł się oszukany, jak np. sprzedaliśmy 45 metrów, można przyjąć 50). Ile to może wyjść? - kilka metrów udziału w gruncie. Od tego liczymy podatek, który może wynieść kilkaset złotych. A jak się fiskusowi nie podoba sposób obliczenia to niech kombinują sami. Gdyby coś wykombinowali to proszę się tym podzielić. Sam jestem ciekaw co wymyślą :)
    eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2012-03-16 19:52
    Ps. Trwa batalia między fiskusem a podatnikami przed sądem, że grunt też powinien korzystać ze zwolnienia. Co najmniej jeden wyrok WSA jest po stronie podatników. Zobaczymy jak będzie dalej :D

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania