eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Czy zapłacimy z siostrą podatek od spadku?


2015-03-09 23:27 autor: aloopa

4 054 odsłon

Czy zapłacimy z siostrą podatek od spadku?

Odziedziczyłam z siostrą mieszkanie po mamie. Mieszkanie to planujemy sprzedać. Siostra ma zaciągnięty kilka lat wcześniej kredyt mieszkaniowy. Chce część kwoty ze sprzedaży mieszkania przeznaczyć na spłatę tego kredytu. Czy za pozostałą część, którą sobie pozostawi na inne cele będzie musiała zapłacić podatek?

I jeszcze jedno pytanie: dwa lata wcześniej otrzymałam od mamy darowiznę pieniężną w kwocie 30 tys. zł Fakt ten zgłosiłam na formularzu SD-Z2 w urzędzie skarbowym nie płacąc podatku. Mama zmarła teraz (2015) zostawiając nam mieszkanie w spadku, czy ja zapłacę podatek od tego spadku? 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-03-10 06:38 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Spadek należy także zgłosić w urzędzie skarbowym. Sprawa spadkowa już się odbyła? Dla najbliższej rodziny także tutaj zostało przewidziane zwolnienie (takie samo jak przy darowiźnie). Sprzedaż mieszkania nabytego w spadku przed upływem 5 lat od jego nabycia jest opodatkowana podatkiem dochodowym.

  Podatek płacimy tutaj od dochodu (którym w przypadku spadku od najbliższych jest niemalże przychód uzyskany ze sprzedaży), zaś stawka podatku to 19%. Siostra przeznaczając część pieniędzy ze sprzedaży na spłatę kredytu mieszkaniowego zwolni tę część z podatku. Od reszty podatek wystąpi

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania