eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Co stanowi podstawę opodatkowania, gdy przedmiotem dziedziczenia jest nieruchomość i długi


2015-02-26 21:33 autor: sansretouche

1 716 odsłon

Co stanowi podstawę opodatkowania, gdy przedmiotem dziedziczenia jest nieruchomość i długi

Witam,

zwracam się z gorącą prośbą o pomoc. W 2011 roku po śmierci mamy w ramach spadku otrzymałam nieruchomość: mieszkanie i liczne kredyty (pozbawione ubezpieczenia na wypadek śmierci), w tym kredyty z zabezpieczeniem hipotecznym.

W związku z tym, iż nie jestem w stanie regulować miesięcznych zobowiązań, podjęłam decyzję o sprzedaży mieszkania. Sprzedaż mieszkania nastąpi zatem przed upływem 5 lat od daty nabycia przedmiotu spadku.

Stąd moje pytanie: sprzedaje mieszkanie za 185 tys. zł, z tego ok. 150 tys. zł to długi - czy podstawą opodatkowania w tej sytuacji będzie pełną wartość mieszkania (185 tys. zł), czy wartość "czysta" (po odliczeniu wszelkich zobowiązań), czyli 35 tys. zł?

US zasłaniał się przepisami, po czym stwierdził, iż przepisy nie regulują takiego kazusu i odesłał do KIP.

Bardzo proszę o pomoc....Absurdem, byłoby płacenie podatku od długu!

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-09-04 16:22 przez konto usunięte

  Podatek od spadków i darowizn

  Witam,
  w 2011 r. na podstawie aktu notarialnego zostałam właścicielką mieszkania mojej mamy. Mama zmarła w roku bieżącym, a ja chcę sprzedać jej mieszkanie przed upływem 5 lat. Mam również zamiar nabyć inną nieruchomość (dom), której wartość przekracza wartość wspomnianego mieszkania. 
  Czy powinnam ...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-09-24 17:09 przez konto usunięte

  Wysokość podatku przy sprzedaży nieruchomości nabytej drogą spadku

  W jakiej wysokości musiałabym zapłacić podatek od wzbogacenia (ewentualnie jakikolwiek inny podatek), jeśli chciałabym sprzedać mieszkanie, którego 50% nabyłam drogą spadku latem 2012 roku. Mieszkanie w 50% było już moje, pozostałe i odziedziczone 50% należało do zmarłych rodziców.
  Dodam, że nie mie...

 • syllid

  Dodano 2014-02-04 20:53 przez syllid

  Czy wykup mieszkania od gminy jest własnym celem mieszkaniowym?

  Sprzedałam mieszkanie, które otrzymałam w spadku przed upływem 5 lat. Za część otrzymanych pieniędzy wykupiłam moje mieszkanie od gminy z bonifikatą i zrobiłam generalny remont (drzwi, okna itp). Czy mogę tę kwotę odliczyć od podstawy opodatkowania? 
  Jeśli tak, potrzebuję podstawę prawna, bo panie w...

 • Augusta

  Dodano 2013-11-22 07:59 przez Augusta

  Podatek od sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadki i współwłasność

  Moja mama zmarła pod koniec 2007 roku. Do dziedziczenia po niej - chodzi o mieszkanie - byliśmy uprawnieni ja z bratem i ojciec. Sąd na sprawie spadkowej w 2008 roku potwierdził, że spadek po mamie dziedziczymy po 1/3. W tym samym roku u notariusza przeprowadziliśmy dział spadku. Własność nieruchomo...

 • konto usunięte

  Dodano 2020-09-07 16:32 przez konto usunięte

  Sprzedaż dziedziczonego mieszkania przed upływem 5 lat, podatek dochodowy, nowe prawo podatkowe 2019

  Moja matka odziedziczyła mieszkanie wraz z moim kuzynem  (kuzyn jest synem drugiego brata mamy, który zmarł już 1999 roku) po swoim bracie, który kupił to mieszkanie 30 lat temu. 
  Brat mojej mamy  zmarł w 2018 roku, matka sprzedała to mieszkanie we wrześniu 2018. Czy mama musi płacić podatek od sprz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania