eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od renty inwalidzkiej z Hiszpanii


2015-02-24 05:09 autor: Betti

5 054 odsłon

Podatek od renty inwalidzkiej z Hiszpanii

Mąż i ja mieszkaliśmy i pracowaliśmy parę lat w Hiszpanii. Mąż w Hiszpanii uległ ciężkiemu wypadkowi i ze względu na ciężkie inwalidztwo, które obejmuje 100% utraty zdrowia, mąż w Hiszpanii otrzymał rentę zwolnioną od podatku (zgodnie z hiszpańskim prawem podatkowym renty z tytułu wypadków przy pracy ze 100% utratą zdrowia są zwolnione z podatku).

Ponadto, ze względu inwalidztwo związane z wypadkiem mąż nie jest zbyt samodzielny i nie może już nigdy pracować, dlatego parę lat temu wróciliśmy do Polski. Jednak, mimo że renta męża jest w Hiszpanii zwolniona z podatku, to jednak dlatego, że mąż posiada ośrodek życia w Polsce (mieszkanie itp.) i przebywa w Polsce powyżej 183 dni w roku - to każdego miesiąca musi odprowadzać podatek w Polsce, którego miesięczna kwota wynosi w granicach 850-1000 zł. W rezultacie przez lata polski fiskus w pewnym sensie wzbogaca się kosztem inwalidztwa męża i ogólnie korzysta na naszym nieszczęściu - co uważam za niemoralne.

Parę lat temu w wyżej opisanej sprawie napisałam do urzędu skarbowego, który tylko potwierdził, że podatek trzeba płacić. Również w tej sprawie pytałam kilku lokalnych specjalistów podatkowych, ale nie otrzymałam praktycznie żadnej odpowiedzi - także oprócz tego, że podatek trzeba płacić... Jednocześnie nie spotkałam się z żadnym zrozumieniem, czy też próbą dostrzeżenia niuansów mieszczących się w niesprawiedliwości w związku z podatkiem, do którego naliczenia podstawa wynika z nieszczęścia i jednocześnie nie została naliczona, tudzież przyznana w Polsce, to jednak w Polsce jest opodatkowana.

Wiem, że sposobem na zaniechanie płacenia tego podatku jest powrót do Hiszpanii, co chętnie byśmy zrobili, ale stan zdrowia męża na to nie pozwala, ponadto już wiele lat temu wyjechaliśmy z Hiszpanii i obecnie jesteśmy już troszkę starsi, co również stanowi przeszkodę.

Również, jeśli chodzi o odzyskanie płaconego podatku, to w Polsce w rocznym rozliczeniu podatkowym trudno jest dokonać korzystnych rozliczeń np. przez odjęcie podatku zapłaconego w Hiszpanii od podatku zapłaconego w Polsce, ponieważ ze względu na ustawowe zwolnienie, mąż w Hiszpanii płaci zero podatku i dodatkowo zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, mąż nie musi i nie powinien rozliczać się w Hiszpanii oraz nie ma możliwości odzyskania tego podatku, np. składając rozliczenie roczne także w Hiszpanii - w ten sposób, by wykazać podatek zapłacony w Polsce, jako nadpłatę podlegającą zwrotowi z Hiszpanii - czy może się mylę?

Kolejnym sposobem jest zmiana prawa w zakresie tego typu opodatkowania - co jest raczej nierealne.

Co w takim razie zrobić, by odzyskać podatek zapłacony w Polsce lub/i nie musieć go w Polsce płacić?

Proszę o odpowiedź.

Odpowiedź może być także na e-mail: munchie@wp.pl

P.S. Sądzę, że w Polsce jest więcej osób, które także posiadają rentę z Hiszpanii i są zmuszone w Polsce płacić podatek, gdyż tu mieszkają. Także myślę, że są osoby, które pracowały w Hiszpanii, a obecnie mieszkają w Polsce i otrzymują z Hiszpanii emeryturę, więc także płacą tutaj podatek od emerytury. Ponadto, sądzę, że w przyszłości to będzie szerszy problem, ponieważ z Hiszpanii będą wracały osoby, by już na emeryturze osiedlić się w Polsce, ale przyjdzie im płacić tutaj podatek.

Ponadto podobny los spotka Polaków, którzy będą wracali do Polski z Anglii, Irlandii, itd... co wtedy?  Przecież nie każdy zgodzi się płacić podatek w Polsce, z której był zmuszony wyjechać za chlebem i ciężko pracować, by później tu w Polsce, która im wcześniej nie umożliwiła pracy, płacić podatek od ciężko wypracowanej na obczyźnie emerytury.

Pytanie zaktualizowano 2015-02-25 00:42

Dodam, że sytuacja ma miejsce (i będzie miała, jeśli nic w tej sprawie się nie zmieni w polskim prawie podatkowym), ponieważ w Polsce prawo podatkowe obliguje osoby tu mieszkające, które otrzymują rentę lub emeryturę zagraniczną, do odprowadzania podatku w pełnej kwocie np. 18% i więcej - według polskiej skali podatkowej. Prawo to obejmuje również renty i emerytury, które w kraju ich wypracowania, czyli naliczenia/przyznania są zwolnione od podatku, choćby dlatego, że są zbyt niskie, tzn. w danym kraju wysokość świadczenia (renty, emerytury) mieści się w kwocie zwolnionej tam od podatku. Jednak dla polskiego systemu podatkowego fakt ten nie ma najmniejszego znaczenia. Wobec tego, gdy taki świadczeniobiorca (emeryt, rencista, który powrócił z zagranicy) zamieszka w Polsce, to tutaj podatek trzeba płacić tj. zwykle bank co miesiąc pobiera automatycznie podatek od wpływającej na konto renty lub emerytury zagranicznej i odprowadza go do fiskusa, następnie wystawia PIT-11 za cały rok i przesyła go świadczeniobiorcy, który jest zobowiązany samodzielnie złożyć roczne rozliczenie podatkowe w Polsce. W rezultacie osoby pracujące za granicą, w Polsce są zwykle zwolnione od podatku, ale powracający do Polski jako renciści i emeryci (pobierający świadczenia renty i emerytury z zagranicy) - już nie.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • JB

  Dodano 2017-02-13 02:00 przez JB

  Czy trzeba odprowadzać podatek od dochodów zagranicznych, jeśli tam zwolnione są z podatku?

  Podatek od renty inwalidzkiej z Hiszpanii.Mąż pracował w Hiszpanii w górnictwie, tam odprowadzał podatki. Tuż przed emeryturą w wyniku choroby był operowany w Hiszpanii, wskutek operacji jest osobą sparaliżowaną czterokończynowo, otrzymuje rentę z Hiszpanii z tytułu wielkiego inwalidztwa. Renta ta j...

 • okuniew1

  Dodano 2013-10-20 18:56 przez okuniew1

  Czy otrzymam jakąkolwiek emeryturę?

  Mam 67 lat i żadnego stażu pracy (zawsze pracowałem na czarno) teraz nie mam żadnych dochodów, ani oszczędności. Jestem inwalidą ze stopniem znacznym, nie mogę już pracować. Czy mam prawo do jakiejkolwiek emerytury czy renty?
  Pozdrawiam

 • ewanca

  Dodano 2020-09-27 20:56 przez ewanca

  Podatek od czeskiej emerytury

  Witam, niedługo przechodzę na emeryturę w Czechach. Po przejściu na emeryturę będę mieszkać w Polsce. Chciałbym zapytać czy mając konto czeskie, na które będzie przychodziła emerytura będę musiał płacić od tego podatek w Polsce?

 • mandingo

  Dodano 2019-11-27 16:07 przez mandingo

  Emerytura i podatek

  Mieszkam na stale w Hiszpanii, mam emeryturę z Polski i emeryturę z Hiszpanii. Czy od obu emerytur muszę płacić podatek?

 • nadzieja.g

  Dodano 2015-02-11 13:49 przez nadzieja.g

  Niezdolność do pracy i odmowa przyznania zasiłku rehabilitacyjnego

  Mąż zachorował na raka brodawkowego tarczycy. Przeszedł 2 operacje. Po 182 dniach ZUS przyznał mu 5 miesięcy zasiłku rehabilitacyjnego do 12 lutego 2015. W międzyczasie okazało się, że mąż ma nowotwór mózgu. Złożył wniosek o przedłużenie zasiłku rehabilitacyjnego. Ponieważ w czasie, kiedy miał stawi...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Przedsiębiorca nie zawsze rozlicza w polskim PIT zagraniczne dochody

  Przedsiębiorca nie zawsze rozlicza w polskim PIT zagraniczne dochody

  Polski przedsiębiorca jest obowiązany rozliczyć się z fiskusem od całości swoich dochodów, włącznie z tymi osiągniętymi poza granicami RP. Czy zawsze jednak dochody spoza granic RP będą łączone z dochodami z działalności ...

 • Konsekwencje Konwencji MLI: kto rozliczy dochody zagraniczne?

  Konsekwencje Konwencji MLI: kto rozliczy dochody zagraniczne?

  Z początkiem 2019 r. Polacy, którzy mają w Polsce rodzinę, ale pracują i zarabiają wyłącznie za granicą, będą musieli rozliczać się także z rodzimym fiskusem. Jest to konsekwencja przepisów, które weszły w życie 1 lipca 2018 r ...

 • Rozliczenie dochodów z pracy w Polsce dla belgijskiej firmy

  Rozliczenie dochodów z pracy w Polsce dla belgijskiej firmy

  Podatnik mający w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, wykonujący tutaj pracę najemną na rzecz belgijskiego pracodawcy, podatek od tak uzyskanego wynagrodzenia rozlicza wyłącznie w Polsce. W tym celu powinien złożyć PIT-36 - uznał ...

 • Opodatkowanie PIT w Polsce dochodów zagranicznych

  Opodatkowanie PIT w Polsce dochodów zagranicznych

  Polacy pracujący na tzw. etacie za granicą powinni pamiętać, że z reguły z tak zarobionych pieniędzy powinni się rozliczyć także w Polsce. Podatek od nich nie jest wprawdzie na ogół tak wysoki, jak danina od dochodów krajowych, niemniej ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania