eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od sprzedaży nieruchomości. Czy należy mi się zwolnienie?


2014-07-22 18:28 autor: marta.-1987

2 669 odsłon

Podatek od sprzedaży nieruchomości. Czy należy mi się zwolnienie?

Witam,

moje pytanie dotyczy podatku od sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Zostało ono zakupione w marcu 2006 roku, a sprzedane 30 czerwca 2010 roku. Złożyłam oświadczenie, iż wydatkuję te pieniądze w ciągu dwóch lat. Cześć pieniędzy wydatkowałam w czerwcu, a część w sierpniu.

Czy muszę zapłacić podatek?

Pytanie zaktualizowano 2014-07-22 18:29

Pieniążki wydalaw w roku 2012

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-07-22 21:10 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku 2006 pieniądze trzeba było wydać w ciągu 2 lat licząc od dnia sprzedaży. Stąd też jeżeli środków finansowych nie udało się wydać do 30 czerwca 2012 r. to od tej części trzeba będzie zapłacić podatek.

    marta.-1987 skomentował/a odpowiedź 2014-07-22 21:29

    Bylam u doradcy podatkowego i twierdzi on ze na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 31 lub 131 ustawy o pit należy się zwolnienie z podatku

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-24 13:26 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    art. 21 ust. 1 pkt 32 (obowiązujący do końca 2006 roku, który tutaj ma zastosowanie): Zwalnia się od podatku

     przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a:

    a)  w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

    -  na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, -  na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie, -  na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, -  na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, -  na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    b)  w całości - jeżeli sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania, w zamian za te nieruchomości lub prawa, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części,
    c)  w całości - jeżeli sprzedaż nastąpiła w wykonaniu lub w związku z wielostronną umową o zamianie tych budynków lub praw do lokali,
    d)  w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny,
    e)  w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów,

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania