Witam, jestem właścicielem mieszkania, w którym mieszkała moja babcia i dziadek. Babcia zmarła w 2005 r., dziadek w 2014 r. Nigdy nie byłam w tym mieszkaniu zameldowana (mam drugie mieszkanie).
Chciałabym sprzedać mieszkanie po dziadkach. Proszę o odpowiedź, czy prawdą jest, że za pieniądze za sprzedaż mieszkania muszę do roku czasu kupić inne mieszkanie, żeby nie płacić podatku od wzbogacenia?
dziękuję za odpowiedź
2014-08-19 20:10 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2014-08-17 17:56 przez mkrzysz
W 2010 roku kupiliśmy działkę budowlaną za 100 tys. zł. Wybudowaliśmy dom w stanie surowym zamkniętym. Mamy faktury tylko na 110 tys. (reszta to dowody wpłaty, ale bez VAT). Chcemy kupić dom w Irlandii za 500 tys. złotych. Do kwoty, jaką mamy, musimy dobrać kredyt.
Czy jeżeli przeznaczymy całą kwotę...
Dodano 2014-07-30 21:09 przez b...
Witam,
w 2001 r. otrzymałam w spadku mieszkanie własnościowe. W tym roku noszę się z zamiarem sprzedaży tej nieruchomości. Czy będę musiała zapłacić jakiś podatek od tej transakcji? Jeśli tak to w jakiej wysokości?
Obecna wartość mieszkania to około 80000 zł. Dodatkowo, czy kwota uzyskana ze sprzeda...
Dodano 2014-08-12 13:39 przez mola777
Parę dni temu nasza córka przekazała nam jako darowiznę mieszkanie. Za parę tygodni mieszkanie to będziemy sprzedawać za kwotę taką, jak na akcie darowizny.
Jestem z mężem na etapie kupowania lokalu o innym przeznaczeniu (apartament) o projektowanej powierzchni użytkowej 50,10 m2, (zwany w umowie lo...
Dodano 2013-11-06 11:57 przez anai
Witam!
Ostatnio sprzedałam mieszkanie, za które zgodnie z prawem powinnam zapłacić podatek od wzbogacenia. Wiem, że przeznaczając pieniądze ze sprzedaży mieszkania na cele mieszkaniowe mogę tego uniknąć. I tu moje pytanie: jak mam rozumieć stwierdzenie:
- budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub...
Dodano 2019-02-25 15:31 przez konto usunięte
Witam, mam pytanie, zakupiłem dom trzy lata temu w stanie surowym z działką za 300 tys. kwota brana na kredyt (hipoteka). Dom planuję sprzedać za ok 1 mln. Zbyt wielu dokumentów na wykonywane prace wykończeniowe nie posiadam, ponieważ większość robiłem sam.
Pytanie brzmi, czy sprzedając dom za 1 mln...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Ulga mieszkaniowa nie dla osób kupujących nieruchomość w celu szybkiej odsprzedaży z zyskiem - dlaczego?
Perspektywa zapłacenia podatku PIT (19%) od zysku ze sprzedaży nieruchomości poza działalnością gospodarczą na pewno nie jest zachęcająca. Warto jednak pamiętać, że ustawodawca nalicza wspomniany podatek tylko jeśli sprzedaż ...
Jak sprzedać nieruchomość bez podatku?
Sprzedaż nieruchomości może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku. Sprzedawca w ten sposób osiąga bowiem przychód, który co do zasady jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) lub odpowiednio podatkiem ...
Podatek dochodowy: darowizna i sprzedaż nieruchomości wśród małżonków
Na potrzeby PIT nabycie nieruchomości następuje w momencie, kiedy ta trafia do majątku wspólnego małżonków. Późniejsza darowizna między małżonkami pozostającymi we wspólności majątkowej małżeńskiej, przenosząca składnik ...
Podatek od sprzedaży nieruchomości: nowe przepisy działają wstecz?
Odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i garażu w 2019 r., nabytych w spadku po zmarłej z w roku 2017, nie stanowi źródła przychodów w podatku dochodowym – uznał Dyrektor Krajowej Informacji ...