eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Kiedy mieszkanie może być sprzedane bez podatku?


2013-12-10 22:10 autor: maryska1969

2 739 odsłon

Kiedy mieszkanie może być sprzedane bez podatku?

W trakcie podziału majątku ja z byłym mężem chcemy zrzec się mieszkania na dzieci. Dzieci są zameldowane w tym mieszkaniu od 11 lat. Dzieci studiują, nie pracują i chciałyby sprzedać te mieszkanie i kupić mniejsze, bo nie stać ich na utrzymanie. Czy obowiązuje ich okres 5 lat? Czy będą musieli zapłacić podatek od różnicy sprzedania, a kupna nowego mieszkania?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

  2013-12-12 05:57 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Czyli obecnie właścicielami są rodzice i darują mieszkanie dzieciom. W takim przypadku, jeżeli przez dzieci nastąpi przed upływem 5 lat licząc od końca roku, w którym otrzymają darowiznę, powstanie źródło przychodu w podatku dochodowym (i co za tym idzie - podatek). Trzeba w związku z tym będzie zapłacić podatek, jeżeli całość uzyskanych ze sprzedaży pieniędzy nie zostanie przeznaczonych na własne cele mieszkaniowe dzieci (a więc np. na zakup innego mieszkania).

  Co za tym idzie, jeżeli nowe mieszkanie będzie tańsze, zaś reszta pieniędzy ze sprzedaży nie zostanie przeznaczona na np. remont, od różnicy trzeba będzie zapłacić podatek.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-18 13:09 przez konto usunięte

  Podatek od wzbogacenia

  Witam,
  Mój ojciec dostał w spadku mieszkanie 2 lata temu. Czy jeżeli przepisze je na mnie w formie darowizny, a ja będę chciała od razu je sprzedać, to będę musiała zapłacić 19% podatku?
  Czy mój ojciec będzie musiał też zapłacić 19% od darowizny?

 • mieczyslaw53

  Dodano 2013-11-21 23:58 przez mieczyslaw53

  Podatek od darowizny. Sprzedaż i kupno mieszkania

  W 2009 r., jako kawaler otrzymałem od rodziców mieszkanie (darowizna), sprzedałem je w 2013 r. przed upływem pięciu lat za 25000 zł, teraz kupuję wraz z żoną za 350000 zł. W akcie notarialnym będzie, że kupujemy razem z żoną. Czy zapłacę jakiś podatek?
  Proszę o pilą odpowiedź, bo może będzie trzeba ...

 • Iloona

  Dodano 2014-05-17 20:31 przez Iloona

  Mieszkanie w darowiźnie, sprzedaż i kupno innego. Co z podatkiem?

  Witam,
  bardzo byłabym wdzięczna za pomoc. Rodzice męża w formie darowizny przepisali mu mieszkanie wraz z miejscem parkingowym - osobne akty, było to rok temu, jeszcze przed naszym ślubem. Chcielibyśmy sprzedać to mieszkanie i miejsce parkingowe (ok. 300 000 zł) i kupić nowe z dwoma miejscami parkin...

 • esta16

  Dodano 2014-02-28 09:49 przez esta16

  Sprzedaż mieszkania z darowizny przed upływem 5 lat

  Sprzedaję mieszkanie, które 3 lata temu otrzymałam od babci w drodze darowizny za kwotę 60 tys. Czy aby zostać zwolnionym z podatku mogę część pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży tego mieszkania przeznaczyć na kredyt mieszkaniowy zaciągnięty na mnie i męża przed sprzedażą mieszkania z darowizny, a czę...

 • majra

  Dodano 2014-01-13 13:30 przez majra

  Podatek od darowizny a remont domu

  Witam,
  jeżeli sprzedam mieszkanie (darowizna) przed upływem 5 lat, to czy będę musiała zapłacić podatek, jeżeli część pieniędzy ze sprzedaży przeznaczę na remont mojego i mojego męża domu?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania