eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Spłata pożyczki hipotecznej


2013-11-27 12:03 autor: Centurion

3 219 odsłon

Spłata pożyczki hipotecznej

Szanowni Państwo!

Na stronach internetowych znalazłem Państwa firmę udzielającej porad w zakresie m.in. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym proszę, jeśli jest to możliwe, o poradę w sprawie:

- pokrycia części pożyczki hipotecznej zaciągniętej wraz z żoną w 2007 r., którą  przeznaczyliśmy na zakup drugiego mieszkania ze spółdzielni mieszkaniowej, które nastąpiło w 2011r. aktem notarialnym, uzyskanym spadkiem pochodzącym ze sprzedaży, w kwietniu 2013 r. mieszkania po zmarłych rodzicach, zgodnie z art. 21 ust.1 pkt.131 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych, w związku z art.  25 ust. 2 pkt. Zatem ta kwota (spadku) jest zwolniona z opodatkowania?

Bardzo proszę, jeśli to możliwe, szybką odpowiedź. W oczekiwaniu na odpowiedź pozostaję z poważaniem,

Zbigniew Centkiewicz

Pytanie zaktualizowano 2013-12-06 13:15

Wraz z żoną w 2007r. wzięliśmy pożyczkę hipoteczną w banku. Kwota pożyczki została wpłacona w 2007r. na lotatę terminową. W 2010r. kupiliśmy z przetargu mieszkanie ze spółdzielni mieszkaniowej, w której jestem członkiem. Całą kwotę pożyczki hipotecznej przeznaczyliśmy, po likwidacji lokaty, na zakup tego mieszkania. Moi rodzice zmarli jedno w 2011r. a drugie w 2012r. W wyniku postępowania spadkowego zakończonego wyrokiem sądu, w spadku otrzymaliśmy(troje dzieci), mieszkanie rodziców, które w w kwietniu 2013r. sprzedaliśmy. Uzyskaną kwotę ze sprzedaży tego mieszkania podzielono równo na troje dzieci. Zatem moje pytanie dotyczy możliwości spłaty, kwotą uzyskaną ze spadku, części pożyczki hipotecznej bez konieczności zapłacenia podatku dochodowego od kwoty spadu, którą przeznaczyłem na zakup, w 2010r. mieszkania, realizując zapis ustawy o podatku od osób fizycznych art.21 ust.1 pkt.131 w związku z art.25.ust.2 uopoof. Myęlę, że teraz bardziej precyzyjnie przedstawiłem problem.

 Pozdrawiam

 CENTURION.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

    2013-11-28 05:58 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Proszę powyższe rozpisać bo nie do końca rozumiem. Kiedy jaka nieruchomość w jaki sposób została nabyta, kiedy i która sprzedana, kiedy zmarli rodzice, jakie były źródła finansowania zakupu tych nieruchomości.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 2 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-12 22:41 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    Art 21 ust 1pkt 131 updof  stanowi , że zwalnia się  dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych,  w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

    Za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe uważa się, między innymi, wydatki poniesione na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia mieszkania (zob art 21 ust 25 pkt2 lit a u.p.d.o.f.). A zatem w przedstawionej sytuacji poniesiony przez Pana  wydatek na spłatę kredytu pozwoli objąć część lub całość dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego zwolnieniem od podatku (w składanym przez podatnika za 2013 r. zeznaniu PIT-39).

    doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-18 22:10 autor odpowiedzi: budek

    Panie Zbigniewie, powiem krótko co US to inny obyczaj, czemu.....

    Obecnie muszę zapłacić zaległy podatek od sprzedaży mieszkania w 2008 roku (przed upływem 5 lat) bo miejscowy US NIE UZNAŁ MI ZA CEL MIESZKANIOWY SPŁATĘ KREDYTU HIPOTECZNEGO KONSOLIDACYJNEGO, KTÓRYM W 50% SPŁACIŁEM KREDYT MIESZKANIOWY.  Każdy US interpretuje to po swojemu tzw. gra słów w updof. Czepili się słowa konsolidacyjny :(

    Sławek

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-19 17:18 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Panie budek, a czy w Pana przypadku nie chodziło o nieruchomość nabytą przed 2007 r.? Wtedy zwolnienie miało nieco inny kształt.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-19 21:21 autor odpowiedzi: budek

    ?? mieszkanie kupiłem w 2004r a sprzedałem w 2008r, złożyłem oświadczenie że w ciągu 2 lat wydem te piniądze na cel mieszkaniowy, i tak też było, min. z tych pieniędzy spłaciłem kredyt hipoteczny konsolidacyjny który był na sprzedawanym mieszkaniu,

    żeby nie namieszać,

    1. kupiłem mieszkanie w 2004 r za 100 tys na który dostałem kredyt mieszkaniowy hipoteczny

    2. w 2007 r połączyłem 3 kredyty(100tys mieszkanie+50tys kr. gotówkowy + 50 tys kr. gotówkowy) w 1 kredyt hipoteczny konsolodacyjny na 200tys.

    3. w 2008 sprzedałem te mieszkanie i min. spłaciłem te 200tys. kredytu z czego w US podałem, że tylko 100tys poszło na cel mieszkaniowy (patrz p.1 który został spłacony w 2007r przez kr. konsolidacyjny). I to mi podwarzył US ponieważ w umowie jest słowo konsolidacyjny, to nic że tym kredytem faktycznie spłaciłem 100tys za mieszkania, US nie zaliczył tego jako cel mieszkaniowy :(((( i stąd podatek do zapłacenia. 

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • andzelika77

    Dodano 2013-07-11 14:05 przez andzelika77

    Jaką kwotę muszę zapłacić do US po sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat od jego kupna?

    Witam,
    W listopadzie 2009 r. z mężem kupiliśmy mieszkanie za 120.000 zł z czego 119.700 zł to kredyt hipoteczny. Przez ten czas oddaliśmy do banku około 42.000 zł, w tym około 32.000 zł odsetek. Koszty zawiązane z kupnem mieszkania, czyli notariusz i ubezpieczenie, to około 5.000 zł. Wiem, że podate...

  • aloopa

    Dodano 2015-03-09 23:27 przez aloopa

    Czy zapłacimy z siostrą podatek od spadku?

    Odziedziczyłam z siostrą mieszkanie po mamie. Mieszkanie to planujemy sprzedać. Siostra ma zaciągnięty kilka lat wcześniej kredyt mieszkaniowy. Chce część kwoty ze sprzedaży mieszkania przeznaczyć na spłatę tego kredytu. Czy za pozostałą część, którą sobie pozostawi na inne cele będzie musiała zapła...

  • glai

    Dodano 2013-07-17 13:04 przez glai

    Podatek 19% po sprzedaży mieszkania, a jego odzyskanie

    Witam,
    Prosiłbym o pomoc w rozwiązaniu problemu. W lutym 2011 zmarła moja babcia, odziedziczyłem po niej mieszkanie, a że miałem już lokum, postanowiłem je sprzedać w tym samym roku. Musiałem jak wiadomo odprowadzić 19% podatku (sprzedaż przed pięcioma latami). Jeśli przeznaczę te pieniądze na "cele...

  • Ewelinasz1984

    Dodano 2013-02-19 19:14 przez Ewelinasz1984

    Jaki zapłacę podatek od sprzedaży nieruchomości?

    Witam,
    W 2008 r. kupiłam mieszkanie za 369 000 zł, a je sprzedałam w 2012 r. za 450 000 zł. Cała kwota ze sprzedaży wpłacona została na spłatę kredytu hipotecznego, bo kredyt był wypowiedziany i bank żądał natychmiastowej spłaty kredytu.
    Mieszkanie zostało sprzedane, część kredytu spłacona i zostało...

  • darqmoon

    Dodano 2014-04-23 11:28 przez darqmoon

    Co obniża podatek od spadku dla nieruchomości sprzedawanej przed upływem 5 lat od daty nabycia?

    Witam,
    w 2010 nabył nieruchomość w drodze spadku po mojej babci. Zaciągnąłem także kredyt hipoteczny na spłatę zachowku względem mojego ojca. W tym miesiącu, czyli przed upływem 5 lat sprzedaję to mieszkanie i chciałem zapytać czy jest możliwość nie płacenia podatku od tej transakcji?
    Z tego co wycz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania