eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Mieszkanie w kredycie hipotecznym sprzedane przed upływem 5 lat a spłata kredytu. Co z podatkiem?


2016-07-05 23:21 autor: adamadam-01

2 664 odsłon

Mieszkanie w kredycie hipotecznym sprzedane przed upływem 5 lat a spłata kredytu. Co z podatkiem?

Witam,

kupiłem mieszkanie w kredycie hipotecznym za 200 tys. zł, sprzedałem za 230 tys. zł, z tym, że 200 tys. zł od razu przejął bank na spłatę kredytu, co jest zawarte w umowie notarialnej. Dla mnie więc została reszta, czyli 30 tys. zł.

Mieszkanie zostało sprzedane przed upływem 5 lat. Z jakiej sumy mam się rozliczyć - z 30 tys. zł? Mam nadzieję, że tak, bo przecież tych 200 tys. zł nigdy - możnaby powiedzieć - nie miałem.

Proszę o odpowiedź i dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-07-06 09:16 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam

  Na szczęście opodatkowany jest dochód, a nie przychód, więc nie będzie Pan płacił podatku od 230 tys. tylko od 30 tys.

  Za sprzedaż mieszkania w 2016 roku ma Pan obowiązek rozliczyć się w PIT-39, do 30 kwietnia 2017 r. podatek wynosi 19% dochodu.

  W części C formularza:

   w kolumnie „b” należy wykazać przychody, czyli te 230 tys., za które Pan sprzedał (może Pan pomniejszyć tą kwotę o poniesione, niezbędne koszty sprzedaży, np. prowizję pośrednika),

  w kol. „c” wykazuje Pan koszty uzyskania przychodu, czyli 200 tys. za które Pan kupił to sprzedane mieszkanie, może Pan tą kwotę powiększyć o udokumentowane fakturami lub dokumentami świadczącymi o poniesieniu opłat administracyjnych -nakłady, które zwiększyły wartość mieszkania, poniesione w czasie jego posiadania.

  W kol „e” wykazuje Pan dochód do opodatkowania, jest to kwota z kol. „b” minus kwota z kol „c”, czyli może to być 30 tys. lub mniej.

  W części D może Pan wykazać dochody zwolnione, chodzi o zwolnienie na tzw. „własne cele mieszkaniowe”, które planuje Pan ponieść w okresie dwóch lat liczonych od końca roku, w którym sprzedał Pan mieszkanie (czyli do końca 2018). Jeżeli wydatki, które Pan poniesie będą równe przychodowi, czyli kwocie wykazanej w części C kol „b”, to w ogóle nie będzie Pan płacił podatku

  adamadam-01 skomentował/a odpowiedź 2016-07-06 23:20

  dziękuje bardzo za dokładną i zrozumiałą krok po kroku odpowiedz . Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania