eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Darowizna pieniężna od rodziców na rzecz syna


2016-06-25 23:09 autor: Mikaelo

73 594 odsłon

Darowizna pieniężna od rodziców na rzecz syna

Witam,

otrzymałem od rodziców darowiznę pieniężną w formie dwóch przelewów na łączną kwotę 9000 złotych. Jak rozumiem darowizna taka nie jest obciążona podatkiem, ale czy wymaga zgłoszenia do US?

1. Czy dobrze rozumiem, że zgłoszenie powinno się odbyć na druku SD-Z2? A jeśli tak, to czy można wysłać ten druk elektronicznie jak tradycyjny PIT?

2. Czy w kontekście powyższego ma jakiekolwiek znaczenie, iż pod koniec 2015 roku rodzice sporządzili dla mnie darowiznę nieruchomości? Oczywiście ten fakt został potwierdzony aktem notarialnym, a US został poinformowany w ustawowym trybie.

Będę wdzięczny za odpowiedź i ewentualnie poradę, co dodatkowo muszę przygotować jako załącznik do druku SD-Z2?

I na koniec: W druku SD-Z2 należy wypełnić kilka pól, co do których mam wątpliwości.

1. pole 82 - czy to nazwa banku, z którego wykonano przelew?
2. pole 150 - czy ustalając pokrewieństwo, jako obdarowany syn zaznaczam "zstępny?"
3. Przelew wykonał mój ojciec, bez żadnych umów itp. Jak rozumiem wystarczy jeden druk SD-Z2, gdzie wpisuję pełną kwotę i 100% udział w nabytej rzeczy? Czy też muszę wypełnić dodatkowo drugi dokument na moją matkę?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Michał J.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-06-26 21:55 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam,

  Nie trzeba deklarować nabycia w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej w wysokości nieprzekraczającej 9637 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 19 274 zł w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, tak więc, z uwagi na wcześniejsze darowiznę nieruchomości jest Pan zobowiązany złożyć SD-Z2, w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Dla każdej darowizny (każdego przelewu i rodzica) powinien Pan wypełnić osobny SD-Z2 i dołączyć potwierdzenia przelewu. Jeśli chce Pan złożyć SD-Z2 przez Internet, powinien Pan założyć konto podatnika na Portalu podatkowym link:

  Jeśli chodzi o SD-Z2, wydaje mi się, że ma Pan niewłaściwą wersję, obecnie obowiązuje wersja 6.

  Pole 81 to nazwa banku z którego dokonano przelewu

  Pole 88 zaznacza Pan kwadrat nr 2 „zstępny”

  Pole 80 –udział należy wykazać w postaci ułamka zwykłego, nie w %, więc 1

  Mikaelo skomentował/a odpowiedź 2016-06-27 18:57

  Witam. Przede wszystkim dziękuję za szybką odpowiedź. I kilka słów komentarza: 1. Przelewy z darowizną były dwa, oba z imiennego konta mojego ojca. Zatem złożyłem dwa wnioski, na każdym z nich wskazując jako darczyńcę mojego ojca właśnie. 2. Dokonując zgłoszenia przez wskazany portal, zaznaczyłem, iż darowizna odbyła się na rachunek bankowy za pomocą przelewu. System zaakceptował ten fakt, ale w żadnym miejscu nie byłem proszony o załączenie skanu potwierdzającego transakcję. Oczywiście mam stosowne dokumentu, czy mam zatem spodziewać się zaproszenia do US w celu uzupełnienia zgłoszenia? Będę wdzięczny za jeszcze jeden komentarz :). Z góry dziękuję, Michał Jakubik

  Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-06-27 19:35

  Witam. Prawdopodobnie nikt nie będzie Pana wzywał, skoro system, który jest dedykowany do obsługi tego podatku nie daje możliwości dodania załącznika, to nie sądzę, żeby 100% podatników wzywano, tym bardziej, że przy SD-Z2 nie wszczyna się postępowania podatkowego. Natomiast może Pan mieć czynności sprawdzające, jak każdy, do czasu przedawnienia, więc dobrze jest dysponować potwierdzeniami przelewów.

  Oceń odpowiedź 1 8

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-11-18 08:55 autor odpowiedzi: konto usunięte

  witam, ja prowadzę firme  natomiast mąz gospodarstwo ,firma jest zalozona na mnie gospodarstwo figuruje na nas oboje, nie mamy zadnej rozdzielnosci majatkowej, darowalismy corce pieniadze przelewem z mojego czyli matki konta oszczednosciowego , czy corka powinna to zglosic na 2 drukach sdz-2?czyliod matki i od ojca, czy moze to zgłosic tylko od matki bo z matki konta jest przelew?nastepne pytanie drgi przelew zrobilam tez ze swojego konta i tu jest troche trudniejsza sprawa: nazwa zleceniodawcy- matka , nazwa odbiorcy- investor plynna lokata i w tytule - nabycie inwestor i nazwisko corki, zaniosła to do US , urzedniczka powiedziała ze corka musi udowodnic ze to ona jest wlascicielka tego rachunku , jak to udowodnic jezeli odbiorca byl inwestor i on jej przekazal poaniej te pieniadze , ale tak naprawde byly od matki , jak to udowodnic? bardzo prosze o odpowiedz jaki beda tego skutki

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-11-20 09:53 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam, jeśli darowizna była tylko od Pani, córka może złożyć tylko jeden druk sd-z2. Co do płynnej lokaty, nie opisała Pani na czym polega ten produkt, ale domniemam, że Pani córka ma jakąś umowę z podmiotem prowadzącym rachunek lokaty, z której to umowy wynika, że zgromadzone na wskazanym rachunku środki pieniężne należą do Pani córki i ta umowa stanowi dowód.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-02-18 14:59 autor odpowiedzi: villanette

  Czy wsytuacji, kiedy matka przelewa darowiznę corce w dwóch częściach, dzień po dniu, trzeba spisywać dwie umowy i wysyłać dwa zgłoszenia do US ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-02-19 12:27 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Proszę wyjaśnić to jeszcze ze swoim urzędem, ale osobiście zrobiłbym jedną umowę i jedno zgłoszenie do US.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Mikaelo

  Dodano 2016-02-22 22:15 przez Mikaelo

  Darowizna od rodziców a podatek

  Witam,otrzymałem od rodziców darowiznę pieniężną w formie dwóch przelewów na łączną kwotę 9000 złotych. Jak rozumiem darowizna taka nie jest obciążona podatkiem, ale wymaga zgłoszenia do US.1. Czy dobrze rozumiem, że zgłoszenie powinno się odbyć na druku SD-Z2? A jeśli tak, to czy można wysłać ten d...

 • PLUSPLUS3

  Dodano 2015-06-30 14:26 przez PLUSPLUS3

  Konto na mnie, a pieniądze są mamy przesyłane z zagranicy

  Dzień dobry, mama pracuje za granicą. Z uwagi na to, iż nie może przyjechać do Polski, na jej prośbę otworzyłam rachunek bankowy w Polsce, by mogła tutaj przesyłać swoje pieniądze. Jednakże bank nie wyraził zgodny na otwarcie rachunku na jej dane, dlatego otworzyłam rachunek na siebie dla niej.
  Czy ...

 • Jack37

  Dodano 2021-02-02 18:56 przez Jack37

  Darowizna pieniężna od mamy. Jak wypełnić SD-Z2?

  1. Czy można zrobić darowiznę tak żeby moja mama zrobiła wpłatę w banku z gotówki na moje konto, gdzie będzie napisane jako Nadawca imię mojej mamy? Albo jest obowiązkowe założenie konta dla mamy i potem zrobić przelew bankowy z konta na konto? Jak to zrobić, żeby nie było podatku dla mnie.
  2. Jeśli...

 • Mati334

  Dodano 2018-10-03 08:59 przez Mati334

  Zgłoszenie darowizny w US

  Witam,otrzymałem od matki darowiznę w kwocie ok 24 tys. zł. w tytule przelewu bankowego jest "rozliczenie za działkę". Moje pytanie: jak mam to zgłosić do Urzędu Skarbowego? Czy wymagane jest dostarczenie urzędowi jakiejś spisanej umowy darowizny między mną a matką? Czy to, że tytuł przelewu jest in...

 • A_kW

  Dodano 2018-05-10 13:10 przez A_kW

  Darowizna pieniężna od rodziców w 2018 roku

  Witam serdecznie,chciałabym uzyskać poradę dotyczącą darowizn na moment obecny tj. 2018 rok. Chcielibyśmy z mężem kupić mieszkanie i rodzice jednego z nas, uprzejmie zdecydowali się wesprzeć nas finansowo. Czy w sytuacji, gdy mój rodzic przekaże mi pieniądze na konto (kwotą znacząco przekraczającą 9...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania