eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia


2016-07-02 11:47 autor: Honey90_90

2 120 odsłon

Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia

Witam,

chciałabym sprzedać część działki nabytej w drodze dziedziczenia w 1998 roku (mają do niej prawa 4 osoby).

Czy po wydzieleniu z działki jednej części jest się zwolnionym z podatku od nieruchomości, bo minęło już 5 lat od jej nabycia? Czy liczy się czas od jej podziału? Jaka jest wysokość podatku obecnie?

Dziękuję za pomoc.

Pytanie zaktualizowano 2016-07-02 11:51

Sylwia

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-07-03 12:13 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Zakładam, że chodzi o podatek dochodowy. Sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu, liczy się 5 lat od nabycia (od końca roku, w którym nastąpiło nabycie), czyli od 1998 r. To, że nastąpił podział nie ma znaczenia, skoro jest ten sam właściciel tej samej nieruchomości.

  Honey90_90 skomentował/a odpowiedź 2016-07-03 17:58

  Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź, nie mniej jednak chciałabym na tym etapie jeszcze doprecyzować pytanie. Tak, oczywiście chodzi o podatek dochodowy. Przedmiotowa działka ma 1600m2 i 4 właścicieli (czy wychodzi po 400m2 na osobę). Czy w tym przypadku jeżeli jedna osoba chce sprzedać swoją część (400m2), dokonała geodezyjnego podziału i uzyska na sprzedaż zgodę pozostałych właścicieli (bo rozumiem, że takowa zgoda jest wymagana), nadal nie ponosi się kosztów związanych z koniecznością zapłacenia podatku dochodowego od sprzedaży tej nieruchomości, bo minęło 5 lat od jej nabycia? Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc. Pozdrawiam, Sylwia.

  Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-07-03 19:51

  O ile rozumiem, wyodrębni Pani tą część, która przypada na Panią i ją sprzeda Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat. Za datę nabycia nieruchomości lub prawa - w przypadku ich sprzedaży, które przypadną Pani w wyniku zniesienia współwłasności, należy przyjąć datę ich pierwotnego nabycia, jeżeli wartość otrzymanej przez Panią nieruchomości w wyniku zniesienia współwłasności mieści się w udziale, jaki przysługiwał Pani w majątku objętym współwłasnością oraz zniesienie współwłasności zostało dokonane bez spłat i dopłat. Gdy w wyniku zniesienia współwłasności, Pani udział ulegnie powiększeniu mamy do czynienia z nabyciem, gdyż zwiększy się Pani stan majątku osobistego. Analogicznie to, że udział innego współwłaściciela ulegnie pomniejszeniu, traktowane być musi w kategorii zbycia. Tak więc co do zasady, zniesienie współwłasności jest formą nowego nabycia tylko wówczas, gdy w wyniku tego zniesienia podatnik otrzymuje nieruchomość, której wartość po dokonanym podziale przekracza wartość udziału jaki pierwotnie podatnikowi przysługiwał.

  Honey90_90 skomentował/a odpowiedź 2016-07-04 20:05

  Dziękuję. Tak, chodzi o wyodrębnienie dokładnie 1/4 działki i jej sprzedaż przez jedną osobę. Rozumiem, że skoro na każdego z właścicieli przypada po 400m2 (łącznie 1600m2) i chce się sprzedać wyłącznie swoją część, to nie zachodzi przesłanka, podczas której ulega powiększeniu mój udział w działce (tzn. że w wyniku zniesienia współwłasności otrzymam nieruchomość, której wartość po dokonanym podziale nie przekroczy wartości udziału jaki pierwotnie przysługiwał, ponieważ każdy z właścicieli dysponuje równą powierzchnią działki). Dobrze rozumiem? Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-07-04 07:31 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Niemniej należy pamiętać, aby najpierw dokonać zniesienia współwłasności, czyli w tym przypadku przypisać jednego właściciela do zbywanej działki. W przeciwnym razie sprzedawać będą wszyscy.

  Honey90_90 skomentował/a odpowiedź 2016-07-04 20:10

  Dziękuję bardzo. Jak od strony formalnej wygląda zniesienie współwłasności? Jakie dokumenty trzeba wypełnić i gdzie należy je złożyć? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-07-07 08:49 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Zniesienia współwłasności nieruchomości można dokonać przed notariuszem albo przed sądem. Nie będzie tutaj wiążąca "zwykła" umowa pisemna sporządzona pomiędzy współwłaścicielami.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania