eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Założyłem firmę 1-osobową. Czy mogę zatrudnić 2 osoby?


2013-07-17 08:46 autor: konto usunięte

69 044 odsłon

Założyłem firmę 1-osobową. Czy mogę zatrudnić 2 osoby?

Założyłem firmę 1-osobową, a chcę zatrudnić 2 osoby. Czy mogę zatrudnić 2 osoby na różne umowy? Czy muszę gdzieś to zgłosić?

Pytanie zaktualizowano 2013-07-17 08:48

dzien dobry zalozylem niedawno firme 1 osobowa czy moge zatrudnic dwie osoby na umowe w ruznym charakterze,gzies musze to zglosic

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-07-17 09:22 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    Wszystko zależy od wybranej formy opodatkowania. W przypadku wybrania karty podatkowej są ograniczenia. Nie można zatrudniać pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych - czyli umów o dzieło oraz umów zlecenie. Zatrudnienie pracownika na podstawie takiej umowy będzie skutkowało utratą prawa do korzystania z tej formy opodatkowania. Jedyną dopuszczalną formą zatrudnienia w przypadku karty podatkowej jest umowa o pracę. Ponadto obowiązuje tu tzw. limit zatrudnienia. Limit ten wynosi 5 osób, a w określonych rodzajach działalności zmniejszony jest do osób 3.

    W przypadku innych form opodatkowania nie ma ograniczeń co do ilości zatrudnianych osób. Zatrudnienie na umowę o pracę czy zlecenie wiąże się ze zgłoszeniem pracownika do ZUS i odprowadzania składek na ubezpieczenie. Dodatkowo należy wyliczać i odprowadzać do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy za pracownika.

    Oceń odpowiedź 0 17

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-07-17 09:25 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Należy równiez zgłosić się jako pracodawca do Państwowej Inspekcji Pracy.

    Oceń odpowiedź 21 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-07-17 10:31 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    17 stycznia 2013 r. na mocy ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 2), uchylono obowiązujący do tej pory przepis art. 209 oraz pkt 1 w art. 283 § 2 Kodeksu pracy. Na mocy tych zmian, pracodawcy nie muszą już dokonywać obowiązkowych zgłoszeń do Państwowej Inspekcji Pracy oraz do inspektora sanitarnego.

    W związku z nowelizacją przepisów, Państwowa Inspekcja Pracy i Państwowa Inspekcja Sanitarna uzyskują teraz informacje z danych zgromadzonych przez GUS oraz ZUS.

    Oceń odpowiedź 2 26

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Psot

    Dodano 2014-09-19 21:06 przez Psot

    Umowa zlecenie, a umowa o pracę. Jakie są różnice dla pracodawcy?

    W tym momencie pracuję na umowę zlecenie, zarabiam 1600 zł brutto. Nie jestem studentką.
    Gdybym otrzymała umowę o pracę, wiązałoby się to z podniesieniem wysokości pensji o 80 zł brutto, czyli jak dla mnie niewiele.
    Jak bardzo różnią się przy takiej kwocie koszty pracodawcy? Dla niego też różnica je...

  • patycha

    Dodano 2013-10-28 11:28 przez patycha

    Jaka forma zatrudnienia najlepsza dla nowo poznanego pracownika?

    Witam,
    chciałam od przyszłego miesiąca zatrudnić do pracy (firma budowlana) pana, który poprosił mnie o „uprzejmość”, żebym zatrudniła go „wstecz”, tzn. zawarła z nim umowę od początku października, chociaż miesiąc ten już się kończy (usilnie potrzebuje ten pan do banku zaświadczenia, że pracował od...

  • Adam999

    Dodano 2013-11-21 13:48 przez Adam999

    Rodzaje umów a ubezpieczenie

    Witam,
    moją siostrę pracodawca chce zatrudniać na umowie odnawialnej co 2 tyg, ale takiej od której nie będzie musiał płacić skladek, co dla mnie jest dziwne, nie znam się może coś się zmieniło?
    Czy istnieje jakakolwiek forma umowy, od której nie trzeba płacić składek, ubezpieczać, czy są jakieś wyj...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-27 09:50 przez konto usunięte

    Raport roczny ZUS dla pracownika. Do kiedy to zrobić?

    Witam,
    Prowadzę działalność gospodarczą i zatrudniam jednego pracownika. Słyszałam, że od tego roku wszedł obowiązek przygotowania dla pracownika raportu rocznego na podstawie raportów imiennych.
    Do kiedy mam na to czas?

  • aania7

    Dodano 2013-11-29 00:31 przez aania7

    Forma umowy o pracę: radca prawny i student

    Czy można zatrudnić radcę prawnego na umowę o dzieło: praca jeden raz w tygodniu polegająca na wydaniu opinii prawnej w przygotowanych sprawach, sprawdzanie prawidłowości zawieranych umów. Czy taką umowę można zawrzeć na określony czas, czy na czas nieokreślony?
    Czy zatrudniając na umowę zlecenie st...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Umowa zlecenie w gospodarstwie rolnym

    Umowa zlecenie w gospodarstwie rolnym

    Jesteś rolnikiem i chcesz zatrudnić w swoim gospodarstwie osobę do pomocy? Jedną z dopuszczalnych form zatrudnienia jest tutaj umowa zlecenie. Jej zawarcie jednakże wywołuje określone skutki zarówno na tle ubezpieczenia społecznego jak i ...

  • W 2017 r. 24 000 zł przychodu i ubezpieczenie w KRUS dla rolnika

    W 2017 r. 24 000 zł przychodu i ubezpieczenie w KRUS dla rolnika

    Zasadą jest, że ZUS wypycha KRUS. Dla przykładu rolnik, który podejmie dodatkowo pracę zarobkową na podstawie umowy o pracę, jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem ZUS, w wyniku czego traci uprawnienia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia ...

  • Zatrudnianie pracowników: wszystko, co trzeba wiedzieć

    Zatrudnianie pracowników: wszystko, co trzeba wiedzieć

    Na pracodawcy, który nosi się z zamiarem zatrudnienia pracownika, spoczywa wiele obowiązków. O czym należy pamiętać? Jakie zmiany zachodzą w firmie, kiedy zaczyna ona zatrudniać pracowników? Co z ZUS i podatkami? Jakie terminy są istotne? ...

  • PIP: dobry plan działań wg KPP

    PIP: dobry plan działań wg KPP

    Konfederacja Pracodawców Polskich oceniając plan działań Państwowej Inspekcji Pracy na najbliższe lata z uznaniem odnosi się do zapowiedzi PIP dotyczącej rozwijania działalności prewencyjnej i informacyjnej. - Jest to tym ważniejsze, że ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania