eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Jaka forma zatrudnienia najlepsza dla nowo poznanego pracownika?


2013-10-28 11:28 autor: patycha

5 324 odsłon

Jaka forma zatrudnienia najlepsza dla nowo poznanego pracownika?

Witam,

chciałam od przyszłego miesiąca zatrudnić do pracy (firma budowlana) pana, który poprosił mnie o „uprzejmość”, żebym zatrudniła go „wstecz”, tzn. zawarła z nim umowę od początku października, chociaż miesiąc ten już się kończy (usilnie potrzebuje ten pan do banku zaświadczenia, że pracował od początku października).

Pytanie moje jest takie: jaką umowę mogę zawrzeć z tym panem, nie ponosząc konsekwencji prawnych z faktu, że nie zgłosiłam jego zatrudnienia (niby) od początku października? Która umowa na to pozwala? Którą można później zgłosić? I czy będzie tak dla niego jak i dla mnie korzystna?

I ogólnie jaką umowę (na jakich zasadach), najlepiej powinnam z tym panem zawrzeć, jeżeli tak szczerze mówiąc dopiero muszę tego pana „sprawdzić”, bo jest nowym pracownikiem i nie wiem w jaki sposób będzie się zachowywał (niestety z doświadczenia wiem, że w tym „specyficznym” zawodzie często nadużywa się alkoholu i to jeszcze w pracy).

I czym polecona przez Państwa forma zatrudnienia charakteryzuje się, tzn. na jak długi okres czasu, czy i jakie składki opłacać i w jakim terminie, co z podatkiem i kto ma go opłacić itp.? Oczywiście w skrócie najważniejsze informacje i warunki, jakie musimy (ja i pracownik) przy takiej formie zatrudnienia spełnić.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-28 12:00 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Od października może go Pani zatrudnic na umowę o dzieło, zapłaci tylko Pani zaliczkę na podatek i nie trzeba go zgłaszac do ZUS.. Jeżeli miała by to byc umowa o pracę to musiałaby Pani sfałszować dokumentację dotycząca badań czy szkoleń BHP. W razie kontroli , jeżeli PIP stwerdziłby nieprawidłowości mogłaby Pani dostac karę grzywny. Zgodnie z art. 229 § 4 K. p. pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Wg art. 237 kodeksu pracy przed przystąpieniem do pracy i podpisaniem umowy o pracę pracownik musi przejść szkolenie BHP- wstępne i dotyczące stanowiska pracy. Od listopada proponuję zatrunic pracownika na umowę ddo końca roku. Jeżeli się sprawdzi to da mu Pani umowę na stałe. Zgodnie z art. 229 § 4 K. p. pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. - See more at:

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-07-17 08:46 przez konto usunięte

  Założyłem firmę 1-osobową. Czy mogę zatrudnić 2 osoby?

  Założyłem firmę 1-osobową, a chcę zatrudnić 2 osoby. Czy mogę zatrudnić 2 osoby na różne umowy? Czy muszę gdzieś to zgłosić?

 • Psot

  Dodano 2014-09-19 21:06 przez Psot

  Umowa zlecenie, a umowa o pracę. Jakie są różnice dla pracodawcy?

  W tym momencie pracuję na umowę zlecenie, zarabiam 1600 zł brutto. Nie jestem studentką.
  Gdybym otrzymała umowę o pracę, wiązałoby się to z podniesieniem wysokości pensji o 80 zł brutto, czyli jak dla mnie niewiele.
  Jak bardzo różnią się przy takiej kwocie koszty pracodawcy? Dla niego też różnica je...

 • XYZ1111

  Dodano 2014-03-06 23:21 przez XYZ1111

  Szkolenie BHP jednego pracownika?

  Witam,
  chciałbym się dowiedzieć, czy jeśli chcę zatrudnić jednego pracownika (firma do tej pory była jednoosobowa), czy muszę go szkolić z zakresu BHP?
  Chciałbym nadmienić, że pracownik skończył szkołę policealną o zawodzie BHP tzn. jest technikiem BHP i ma prawo szkolić innych. Jakie dokumenty są w...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-11-01 07:37 przez konto usunięte

  Umowa na czas zastępstwa. Jak zmienić na umowę na okres próbny?

  Mam pytanie. Nasz pracownik jest zatrudniony na czas zastępstwa, ale jego bezpośredni przełożony chce zmienić tę umowę na okres próbny. Czy można zrobić to automatycznie pisząc nową umowę na okres próbny?
  Czy należy wypowiedzieć tamtą umowę, czy pracownik powinien wypowiedzieć poprzednią umowę? I cz...

 • aania7

  Dodano 2013-11-29 00:31 przez aania7

  Forma umowy o pracę: radca prawny i student

  Czy można zatrudnić radcę prawnego na umowę o dzieło: praca jeden raz w tygodniu polegająca na wydaniu opinii prawnej w przygotowanych sprawach, sprawdzanie prawidłowości zawieranych umów. Czy taką umowę można zawrzeć na określony czas, czy na czas nieokreślony?
  Czy zatrudniając na umowę zlecenie st...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Umowa zlecenie w gospodarstwie rolnym

  Umowa zlecenie w gospodarstwie rolnym

  Jesteś rolnikiem i chcesz zatrudnić w swoim gospodarstwie osobę do pomocy? Jedną z dopuszczalnych form zatrudnienia jest tutaj umowa zlecenie. Jej zawarcie jednakże wywołuje określone skutki zarówno na tle ubezpieczenia społecznego jak i ...

 • Akta osobowe pracowników a kontrola PIP

  Akta osobowe pracowników a kontrola PIP

  Akta osobowe pracowników to dokumenty, których żąda w pierwszej kolejności Inspektor Pracy w czasie kontroli. Obowiązek prowadzenia akt osobowych pracownika nakłada na pracodawcę art. 94 pkt. 9 Kodeksu pracy. Natomiast szczegółowe zasady ...

 • Oficjalny koniec pandemii. Jakie obowiązki pracodawców po 1 lipca?

  Oficjalny koniec pandemii. Jakie obowiązki pracodawców po 1 lipca?

  Już 1 lipca odwołany zostanie stan zagrożenia epidemicznego, który towarzyszył nam od wybuchu pandemii w marcu 2020 roku. oznacza to wiele zmian dla pracodawców i pracowników. Oficjalne zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego wiąże ...

 • Jakie obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Jakie obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Każdy pracownik, zanim podejmie swoje obowiązki, powinien być poinformowany przez pracodawcę o wszelkich zagrożeniach i ryzyku zawodowym wynikającym z zajmowanego stanowiska. Organizowanie pracy w sposób bezpieczny i higieniczny to jeden z ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania