eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Czy pracodawca powinien wypłacić zasiłek chorobowy?


2012-05-11 08:17 autor: konto usunięte

5 614 odsłon

Czy pracodawca powinien wypłacić zasiłek chorobowy?

witam chciałbym zapytać, czy jeśli podczas pracy uległem wypadkowi (umowa o prace w pełnym wymiarze godzin) umowa trwała od 1-go  do 31 marca, i 14 marca zdarzył się wypadek, poszedłem na l4 i następnie do 30-go marca bylem na l4, 30-go  marca dostałem następne zwolnienie które było do 12 kwietnia, następne zwolnienie od 14-go kwietnia do 29-go, także była przerwa miedzy tymi zwolnieniami 1-go dnia, czy pracodawca powinien mi wypłacić chorobowe, za ten okres? w zusie już jest od 14 kwietnia wniosek

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-05-13 09:02 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  a jak duży jest zakład? Jeżeli nie przekracza 20 pracowników - od samego początku jest wypłacany zasiłek przez ZUS (w przypadku wypadku przy pracy).
  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2012-05-13 09:03
  Doprecyzuję, że bezpośrednio przez ZUS z jego środków. Jeżeli zakład jest większy, zaisłek jest wypłacany ze środków ZUS ale za pośrednictwem zakładu pracy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-05-13 10:44 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Jest to Randstad.Z.O.O . a w jakim czasie pracodawca powinien wyplacic chorobowe ?? bo jak na dzisjaj to od 14-marca do 9-go kwietnia powinienem powinien zaplacic pracodawca, a dzis juz 13.05 a pieniazkow nadal nie ma , czy powinienem zadzwonic tam do Randstadtu i poinformaowac ich o tym ze jeszcze nie wplynela rzadna kwota. i co jeszcze mozna zrobic w razie pieniazki nadal nie wplynelyby na konto

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-05-16 10:22 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Warto skontaktować się w tej kwestii z pracodawcą. Poco gdybać jeżeli wyjaśnienie sprawy u źródła może zająć kilka minut.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-05-18 18:18 autor odpowiedzi: Ginger_

  może został niepoprawnie wypełniony protokół powypadkowy lub są jakieś braki w nim?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-11-29 10:44 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Z przedstawionego opisu sytuacji wynika, iż w Pana przypadku zastosowanie znaleźć powinny przepisy ustawy z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej jako „ustawa o ubezpieczeniu wypadkowym”), która reguluje m.in. zasady i tryb przyznawania zasiłku chorobowego z tytułu wypadku przy pracy. Zgodnie z jej treścią za taki wypadek uważane jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą, tj.: podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych; podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy nawet bez polecenia pracodawcy oraz w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy. Jeśli więc Pana wypadek odpowiada powyższej definicji i nie został spowodowany przez Pana, np. wskutek naruszenia zasad bezpieczeństwa lub pozostawania w stanie nietrzeźwości, będzie Pan uprawniony do otrzymania zasiłku chorobowego.

   

  Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu wypadkowym, zasiłek chorobowy przyznawany na gruncie jej przepisów jest należny już od pierwszego dnia niezdolności do pracy powstałej w wyniku wypadku. W Pana przypadku zasiłek ten będzie należny za okres od 14 marca do 12 kwietnia, przy czym za okres od 14 marca do 31 marca powinien być on ustalony i wypłacony przez pracodawcę. Następnie pracodawca ma obowiązek przekazania dokumentacji związanej z wypadkiem, a w szczególności zaświadczeń L4, Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Po ustaniu stosunku pracy to bowiem ZUS staje się płatnikiem zasiłku chorobowego.

   

  Odnosząc się do okresu Pańskiego trzeciego zwolnienia –od 14 do 29 kwietnia, należy zwrócić uwagę na treść art. 7 ustawy o ubezpieczeniu wypadkowym, który w celu ustalenia prawa do zasiłku chorobowego każe stosować odpowiednio przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie ze wskazanymi regulacjami świadczenie chorobowe przysługuje za okres niezdolności do pracy po ustaniu stosunku pracy o ile niezdolność ta powstała w czasie zatrudnienia i trwa nieprzerwanie. Ze wskazanych przez Pana okoliczności wynika zaś, że niezdolność do pracy została przerwana w dniu 13 kwietnia. Otrzymanie zasiłku chorobowego jest jednak możliwe nawet w sytuacji, w której niezdolność do pracy powstanie po utracie zatrudnienia. Musi ona jednak trwać bez przerwy co najmniej 30 dni i co do zasady powstać nie później niż w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia. W Pana przypadku tylko drugi ze wskazanych warunków można uznać za spełniony, bowiem długość trzeciego zwolnienia L4 wynosi tylko 16 dni. W związku z powyższym za czas jego trwania nie będzie Panu przysługiwać zasiłek chorobowy z tytułu ubezpieczenia wypadkowego.

   

  Komentarz przygotował Radosław Rudnik, prawnik w kancelarii Chajec, Don-Siemion & Żyto w Krakowie

  Oceń odpowiedź 0 6

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • jaca.b

  Dodano 2021-11-16 15:12 przez jaca.b

  Pytanie o l4

  Witam mam pytanie, jestem na L4 2 miesiące, tylko z przerwami tydzień pracowałem i resztę miesiąca L4, następny miesiąc tak samo. Czy to się liczy jako ciągłość i wynagrodzenie płaci już ZUS czy dalej pracodawca i jaki jest procent wynagrodzenia na L4?

 • ivap

  Dodano 2021-01-20 10:33 przez ivap

  Pobieram emeryturę i nadal pracuję na czas określony, wypadek przy pracy, jestem na L4.

  Dzień dobry, pobieram emeryturę i nadal pracuję u tego samego pracodawcy na czas określony do 31 stycznia 2021 - w tym dniu upływają 33 miesiące mojego zatrudnienia.
  23 września 2020 r. uległam wypadkowi przy pracy (złamanie wybuchowe kręgosłupa) i jestem na "ciągłym" zwolnieniu L4 - w tej chwili do...

 • katkas795

  Dodano 2020-06-24 09:29 przez katkas795

  Zwolnienie L4 a zajście w ciążę

  Witam, jestem na zwolnieniu L4 od psychiatry (depresja), już 2 miesiące z mężem staramy się o dziecko. Co jeśli zajdę w ciążę na zwolnieniu? Jak będę mieć liczone wynagrodzenie i co ze zwolnieniem, czy będę mogła normalnie brać zwolnienie 9 miesięcy na okres ciąży czy odejmie się zwolnienie od psych...

 • filoja

  Dodano 2016-05-09 16:05 przez filoja

  Jak wygląda wynagrodzenie na L4 i kiedy trzeba dostarczyć protokół powypadkowy do ZUS?

  Witam,
  pracuję od 04.01.2016 r., umowę mam do 30.06.2017 r. Umowa jest na cały etat. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim, ponieważ uległam wypadkowi w pracy. Skręciłam staw kolanowi i zwichnęłam rzepkę.
  Dodam, że w tym samym dniu byłam na pogotowiu. Później kolejni lekarze -  rodzinny, ortopeda....

 • idziplus

  Dodano 2015-02-18 11:18 przez idziplus

  Czy L4 lekarz może wystawić wprzód?

  Witam,jestem w 25 tygodniu ciąży. Od niedawna mam zwolnienie, które kończy się 26 lutego. Kolejną wizytę u lekarza mam 24 lutego.Czy lekarz może wystawić L4 od 27 lutego aby zachować kontynuację, czy ewentualnie mogą się terminy nakładać, gdyby wystawił na 25 lutego?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • ZUS. Co wykazała kontrola zwolnień lekarskich w I kw. 2023?

  ZUS. Co wykazała kontrola zwolnień lekarskich w I kw. 2023?

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek kontrolowania zwolnień lekarskich. W I kwartale 2023 roku kwota wstrzymanych i cofniętych zasiłków chorobowych w całym kraju wyniosła 6,8 mln zł.

 • Kolejne zwolnienie lekarskie a podstawa zasiłku chorobowego

  Kolejne zwolnienie lekarskie a podstawa zasiłku chorobowego

  Podstawy wymiaru zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju (w tym wynagrodzenia chorobowego), jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była ...

 • Zaświadczenie lekarskie po terminie a zasiłek chorobowy

  Zaświadczenie lekarskie po terminie a zasiłek chorobowy

  Pracownik dostarczył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA po zakończeniu okresu orzeczonej nim niezdolności do pracy. Jak należy liczyć okres opóźnienia w celu obniżenia zasiłku chorobowego o 25%?

 • Częste zwolnienia chorobowe pracownika

  Częste zwolnienia chorobowe pracownika

  Niezdolność do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną uprawnia pracownika do skorzystania ze świadczeń chorobowych. Na pracodawcę natomiast nakłada obowiązek ustalenia prawa do tych świadczeń i ich ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania