eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Rozwiązanie umowy o pracę po świadczeniu rehabilitacyjnym. Jak to zrobić?


2016-12-29 11:26 autor: karolka59

2 418 odsłon

Rozwiązanie umowy o pracę po świadczeniu rehabilitacyjnym. Jak to zrobić?

Witam,

proszę o poradę - chcę rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony z pracownikiem mającym 20-letni staż pracy na podstawie art. 53 pafagraf 1 pkt 1 lit b kodeksu pracy. Kiedy mogę to zrobić?

3-miesięczny okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego mija dokładnie 02.01.2017 r. Czy kiedy wręczę pracownikowi rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia dnia 15.01.2017 r., będzie to poprawnie czy muszę to zrobić wtedy kiedy dokładnie mija termin 3-miesięcznego pobierania świadczenia rehabilitacyjnego?

Potem świadczenie jest przyznane jeszcze na 3 kolejne miesiące. I co kiedy pracownik odmówi przyjęcia takiego rozwiązania?

Proszę o poradę.
Dziękuję i pozdrawiam!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-12-29 16:58 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Umowę może Pani rozwiązać po 3 miesiącach świadczenia , więc 15 stycznia będzie ok. Pracownik może tylko odwołac się do sądu pracy. Ma takie prawo.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • pszczułka

    Dodano 2016-05-08 09:09 przez pszczułka

    Odwołanie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego. Gdzie składać wniosek o rentę?

    Mam pytanie.ZUS odmówił mi przedłużenia świadczenia rehabilitacyjnego z uzasadnieniem, że nie widzą celowości udzielenia dalszego świadczenia ze względu braku poprawy zdrowia. Pytanie brzmi: czy składać wniosek o rentę do ZUS, czy bezpośrednio do sądu? Obecne świadczenie kończy się 10 maja, a 11 maj...

  • malgorzata56

    Dodano 2014-10-22 08:58 przez malgorzata56

    Rozwiązanie umowy o pracę a koniec świadczenia rehabilitacyjnego

    Mam pracownika, któremu skończył się okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Renty nie otrzymał, a w orzeczeniu lekarskim istnieje zapis do lekkich prac, a takich u mnie nie ma. Jak mam rozwiązać umowę o pracę, jaki okres wypowiedzenia?

  • ME

    Dodano 2014-01-09 09:04 przez ME

    Rozwiązanie umowy o pracę a wiek ochronny

    Witam,
    chciałabym zapytać, czy można rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 53 z pracownikiem, który przebywa 8 miesiąc na świadczeniu rehabilitacyjnym, ale jednocześnie posiada pracę w warunkach szczególnych 15 lat do 1998 r. i wiek 59 lat, więc jest chroniony.
    Z góry dziękuję za podpowiedź,
    Pozdraw...

  • jp1301

    Dodano 2015-05-06 17:44 przez jp1301

    Zwolnienie z art. 53 KP a świadczenie przedemerytalne

    Przebywałem na zwolnieniu lekarskim, a następnie świadczeniu rehabilitacyjnym łącznie 270 dni po czym zostałem zwolniony z dniem 30 czerwca z artykułu 53 KP. W lipcu pracodawca zlikwidował działalność. Starałem się o świadczenie przedemerytalne, spełniam wszystkie warunki prócz rozwiązania stosunku ...

  • majka

    Dodano 2013-11-16 08:28 przez majka

    Rozwiązanie umowy na czas nieokreślony. Czy mam prawo do odprawy?

    Pracowałam w firmie od 2009 roku, zakład pracy rozwiązał ze mną umowę zawartą na czas nieokreślony bez wypowiedzenia, bez winy pracownika w trybie art. 30 & pkt. 3 K.p. w związku z art. 53 & 1 pkt 1 lit.a. Zakład zatrudnia ponad 20 pracowników. Czy w takim wypadku mogę liczyć na odprawę pracowniczą?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Rozwiązanie umowy a świadczenie rehabilitacyjne

    Rozwiązanie umowy a świadczenie rehabilitacyjne

    Umowę o pracę można rozwiązać bez wypowiedzenia po okresie pierwszych 3 miesięcy pobierania przez pracownika świadczenia rehabilitacyjnego. Informację o wypłacaniu świadczenia rehabilitacyjnego należy zamieścić w świadectwie pracy w ...

  • Rozwiązanie umowy o pracę po 3 miesiącach świadczenia rehabilitacyjnego

    Rozwiązanie umowy o pracę po 3 miesiącach świadczenia rehabilitacyjnego

    Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika już po upływie 3 miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. To, ze pracownikowi przyznano świadczenie na kolejne 3 miesiące nie ma wpływu na długość ...

  • Skrócenie półrocznego okresu wypowiedzenia

    Skrócenie półrocznego okresu wypowiedzenia

    Ustawodawca dopuszcza, aby w wyjątkowych okolicznościach trzymiesięczne wypowiedzenie bezterminowej umowy o pracę zostało na mocy jednostronnej decyzji pracodawcy skrócone do jednego bądź dwóch miesięcy. Co jednak w sytuacji, gdy z umowy o ...

  • Oczekiwanie na świadczenie rehabilitacyjne a wypowiedzenie umowy

    Oczekiwanie na świadczenie rehabilitacyjne a wypowiedzenie umowy

    Jeżeli pracownik otrzymał odmowną decyzję ZUS w zakresie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego i nadal pozostaje niezdolny do pracy, w takiej sytuacji pracodawca już od momentu uprawomocnienia się decyzji może rozwiązać z pracownikiem ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania