eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Wypadek przy pracy


2016-10-03 17:57 autor: olazębala90

2 343 odsłon

Wypadek przy pracy

Czy pobicie się pracowników w miejscu pracy (przed rozpoczęciem pracy), można uznać jako wypadek przy pracy? Wypadek miał miejsc na tle prywatnym.

Wiem, że musi zachodzić związek z pracy, ale znalazłam orzeczenia SN, które uznają tego typu zdarzenia jako wypadek przy pracy.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-10-03 18:30 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Tak. może to być uznane jako wypadek przy pracy. Nalezy sporządzić protokól i odpowiednio zanznaczyc to w ZKW.

    olazębala90 skomentował/a odpowiedź 2016-10-03 19:12

    Czyli samo miejsce bójki- zakład pracy wystarczy aby uznać to jako związek z pracą?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-10-04 11:12 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Istotne może okazać się odpowiednie zakwalifikowanie zdarzenia: czy było to pobicie pracownika, czy też bójka pracowników. W orzecznictwie faktycznie przyjmuje się, że pobicie pracownika podczas wykonywania zwykłych czynności pracowniczych w miejscu świadczenia pracy wystarcza do przyjęcia związku zdarzenia z pracą.

    Zapraszam do kontaktu:

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-10-04 14:44 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    To nie jest jednoznaczne. Tylko po przeprowadzeniu postępowania powypadkowego można ustalić czy zdarzenie jest wypadkiem. 
    Poniżej wyroki sądu, które publikowałam na swom blogu. Posiada Pani inne? proszę pamietać, że nie mamy prawa precedensu jednak przydatne wnioski można sobie wyciągnąć z każdego z wyroków.

    Pobicie pracownika w drodze z pracyPobicie pracownicy odbywającej drogę z pracy do domu jest wypadkiem w drodze z pracy, bez względu na przyczynę pobicia.Uchwała SN z 7 listopada 1980 r., III UZP 9/80, OSNC z 1981 r. nr 5, poz. 73Pobicie pracownika w pracyPobicie pracownika podczas wykonywania przez niego zwykłych czynności pracowniczych w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do ich wykonywania jest z reguły wystarczającą przesłanką do uznania, że zdarzenie to nastąpiło w związku przyczynowym z pracą według art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach pieniężnych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. nr 20, poz. 105). Pobicie pracownika na terenie zakładu pracy lub w miejscu wyznaczonym do wykonywania zleconych czynności pracowniczych, w którym znalazł się przypadkowo, podczas wykonywania czynności sprzecznych z istotą i celem zleconej mu pracy nie pozostaje w związku z jego obowiązkami pracowniczymi, nie jest więc wypadkiem przy pracy, zwłaszcza gdy zostało spowodowane wyłącznie oczywiście niewłaściwym zachowaniem się pobitego. (ustawa uchylona)Wyrok SN z 11 sierpnia 1978 r., III PRN 25/78, OSNC z 1979 r. nr 3, poz. 57Starcie pracownikówZa wypadek przy pracy w rozumieniu art. 6 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. nr 20, poz. 105) uznać należy wynikłe na tle wykonywania obowiązków pracowniczych starcie dwóch pracowników na terenie zakładu pracy, choćby nawet poszkodowany pracownik starcie to wywołał, jeśli działał w intencji zapewnienia dyscypliny na terenie zakładu pracy.Nie odbiera zdarzeniu charakteru wypadku przy pracy fakt, że zdarzenie miało miejsce po normalnych godzinach pracy poszkodowanego pracownika, o ile w tym czasie wykonywał on czynności w interesie zakładu pracy. (ustawa uchylona)Wyrok SN z 23 października 1980 r., III PRN 43/80, nie publikowanyNapad na pracownikaNormatywny związek pomiędzy zdarzeniem wypadkowym i pracą nie zostaje przerwany przez to, że napadu na pracownicę w czasie i w miejscu pracy oraz w trakcie wykonywania czynności wynikających z umowy o pracę dopuścił się jej były mąż.Wyrok SN z 4 czerwca 1997 r., II UKN 164/97, OSNAP z 1998 r. nr 8, poz. 250

    Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-10-04 21:04 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Jakie orzeczenia Pan znalazł? bo ja dysponuję takimi:
     

    Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • WaldekWijata123

    Dodano 2012-03-20 16:09 przez WaldekWijata123

    Wypadek w pracy i L4 na okresie próbnym?

    Otrzymałem umowę na okres próbny od 20.12.2012 r do 19.03.2012 r.  29-tego grudnia miałem wypadek w pracy. Do dziś (20.03.2012 r) jestem na zwolnieniu lekarskim. Kolejne zwolnienie mam do 17.04.2012 r. Czy ostatnie zwolnienie i dokumenty dostarcza do ZUS zakład pracy, czy ja? (umowa nie została prze...

  • filoja

    Dodano 2016-05-09 16:05 przez filoja

    Jak wygląda wynagrodzenie na L4 i kiedy trzeba dostarczyć protokół powypadkowy do ZUS?

    Witam,
    pracuję od 04.01.2016 r., umowę mam do 30.06.2017 r. Umowa jest na cały etat. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim, ponieważ uległam wypadkowi w pracy. Skręciłam staw kolanowi i zwichnęłam rzepkę.
    Dodam, że w tym samym dniu byłam na pogotowiu. Później kolejni lekarze -  rodzinny, ortopeda....

  • julia27

    Dodano 2015-01-04 19:23 przez julia27

    Czy to wypadek przy pracy?

    Miałem wypadek w pracy a pracodawca nie spisał protokołu wypadkowego w terminie 14 dni. Ponadto, kazał mi mówić, że to miało miejsce w domu. Mam uraz reki lewej i mocna ranę szarpaną ręki. Wypadek się wydarzył o 21.16 w pracy, nie miałem przeszkolenia na maszynie, miałem wymienić rolkę papieru, więc...

  • Fortuniarz

    Dodano 2014-09-10 00:48 przez Fortuniarz

    Wypadek przy pracy czy w drodze do pracy?

    Witam,
    jestem Doradcą Klienta Business Cars w salonie samochodów Premium. Do moich obowiązków należy m.in. odbywanie jazd testowych samochodami testowymi z klientami. Feralnego dnia o godzinie 8 umówiłem się z klientem na odbycie jazdy testowej, co zostało potwierdzone pisemnie przez klienta protoko...

  • Jenata

    Dodano 2014-05-24 09:06 przez Jenata

    Zasiłek chorobowy a rozwiązanie umowy o pracę

    Od stycznia podjęłam pracę w Niemczech - w Berlinie. 24.04 uległam wypadkowi przy pracy, mam stłuczoną kość ogonową i miednicę. Od tego czasu do chwili obecnej przebywam na zwolnieniu. Przedstawiłam pracodawcy zwolnienie do 01.06, w międzyczasie podjęto decyzję o rozwiązaniu ze mną umowy o pracę z d...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Protokół powypadkowy można pokazać sądowi

    Protokół powypadkowy można pokazać sądowi

    Pracodawca, u którego miał miejsce wypadek z udziałem pracownika, zobligowany jest do przeprowadzenia postępowania powypadkowego, a więc przedsięwzięcia szeregu czynności związanych z tym przykrym wydarzeniem. Koniecznością jest m.in ...

  • Wypadek przy pracy: korekta świadczenia chorobowego

    Wypadek przy pracy: korekta świadczenia chorobowego

    Uznanie danego zdarzenia za wypadek przy pracy już po wypłaceniu pracownikowi świadczeń chorobowych na ogólnych zasadach nakłada na Was dodatkowe obowiązki. Przede wszystkim musicie przeliczyć wysokość należnego świadczenia, ponieważ ...

  • Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy a protokół wypadkowy

    Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy a protokół wypadkowy

    Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy powinien o swoim wypadku niezwłocznie poinformować swojego przełożonego. Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku zespół powypadkowy sporządza, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia ...

  • Wyższe odszkodowanie za wypadek przy pracy. Na ile można liczyć?

    Wyższe odszkodowanie za wypadek przy pracy. Na ile można liczyć?

    Od kilku dni obowiązują nowe, podwyższone kwoty odszkodowania za wypadek przy pracy - przypomina ZUS. Kwota wypłacana za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu jest o 100 złotych wyższa niż w minionym roku. Co ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania