eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Czy mąż może zatrudnić żonę w ciąży, a ta po miesiącu iść na chorobowe z ZUS?


2015-01-06 20:59 autor: pixar7

28 924 odsłon

Czy mąż może zatrudnić żonę w ciąży, a ta po miesiącu iść na chorobowe z ZUS?

Prowadzę własną działalność, zatrudniam dwie osoby na pół etatu, ale chciałbym zatrudnić żonę, która zaraz będzie w ciąży :)

Jeśli na umowie napiszę wynagrodzenie 7500 zł brutto, to czy po miesiącu pracy może iść na zwolnienie chorobowe i czy będzie otrzymywać wynagrodzenie już z ZUS-u?

Pytanie zaktualizowano 2015-01-06 21:00

Nie napisałem, że sam jestem zatrudniony na umowę o pracę na pełen etat na czas określony od roku 2007 roku, a swoją działalność rozpocząłem w maju 2013 roku.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-01-06 21:01 autor odpowiedzi: fruzia

  Na 100% będziesz miał kontrolę z ZUSU, będą trzepać wszystko, a jeśli nikt w firmie nie zarabia tyle bądź na tym stanowisku nie należy się takie wynagrodzenie to w najlepszym wypadku obniżą podstawę do mniejszej lub minimalnej ale jeśli się zatrudnia w rodzinie itp to jest wielkie trzepanie. Mogą też nie wypłacić chorobowego bo będą myśleć że specjalnie zatrudniłeś żonę dla uzyslania chorobowego itp.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-06 21:01 autor odpowiedzi: fruzia

  Już lepiej żeby założyła własną działalność gospodarczą

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-06 22:30 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Dla ZUSu żona nie będzie zatrudniona jako pracownik tylko będzie współpracownikiem (jeżeli prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe). Kontrola z ZUS jak w banku.
  Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2015-01-06 22:34
  ale, jak mawia klasyk...kto bogatemu zabroni....To Pan jest przedsiębiorcą i jako szef ponosi wszelkie ryzyko prwadzenia działalności. Prawnie może Pan to zrobić, ale jaki będzie finał??? Czas pokaże (albo sędzia:)

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-07 12:02 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Nie kombinujcie tak pochopnie ludzie!! Wszystko trzeba robić z głową, żeby już "kraść" to trzeba umieć. Przykre jest to że w Polsce nie stawia się na uczciwość a na kombinowanie.

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-07 21:23 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nikt tutaj nie namawia do kradzenia czego kolwiek. Jeżeli jest możliwośc uzyskania świadczenia, to dlaczego nie można z tego skorzystać. Kwestią nie jest pazerność podatnika (konsumenta) a prawo, które pozwala na stosowanie pewnych rozwiązań w sposób legalny. To nie my (przedsiębiorcy, pracownicy) ustalamy prawo , ale to my musimy się po nim poruszać w taki sposób, aby (kolokwialnie mówiąc) był wilk syty i owca cała.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 10

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-07 21:33 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Oczywiście że wszystko jest zgodne z prawem, dlatego użyłam "kraść" w przenośni. I nie chodzi mi tu o pazerność, tylko o chory system w kraju, że ludzie są zmuszani by kombinować na każdej płaszczyźnie. Gdyby były godne warunki życia, udogodnienia, zdrowy system zdrowotny itp. wszyscy byliby uczciwi, a niestety jest jak jest, więc jak już chcemy coś "zdobyć" to trzeba iść po fachową porade do kogoś kto się tym zajmuje.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-07 21:46 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  A jest taki kraj??? Uczciwosc ludzi nie zalezy od systemu, więc nie mieszał bym tytaj pojęć z dziedziny etyki, gospodarki, polityki zdrowotnej czy prawa. Jeżeli wszyscy byliby uczciwi i prawi, to nie porzebowalibyśmy całego aparatu . Wystarczyłby dekalog. Niestety tak nie było, nie jest i nie będzie. Natomiast kwestia porady nie polega na tym, aby zdobyć co kolwiek, tylko aby uzyskać, to co się należy ( o ile się należy:)

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-27 21:12 autor odpowiedzi: cos1optymistycznego

  Moi znajomi zrobili w ten sposób, że mąż założył działalność w pierwszej połowie 2013 i po kilku miesiącach okazało się, że żona jest w ciąży. Wziął ją więc na osobę współpracującą i ustalił średnio wysokie składki (nie od najwyższej podstawy, ale dość wysokie - do końca mi się nie przyznali i też nie pytałam dokładnie). po 3 miesiącach żona poszła na chorobowe do końca ciąży i później rok macierzyńskiego. Nie mieli najmniejszego problemu, nawet kontroli.

  Oceń odpowiedź 2 8

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-08-21 13:34 przez konto usunięte

  Działalność gospodarcza a zasiłek chorobowy w ciąży

  Witam,
  jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jestem w 4. miesiącu ciąży i na zwolnieniu lekarskim już drugi miesiąc. Od dłuższego czasu planowałam założenie działalności gospodarczej.
  Rozumiem, że z momentem założenia działalności tracę prawo do zasiłku chorobowego. Pytanie teraz...

 • Rallphi

  Dodano 2014-05-05 20:43 przez Rallphi

  Własna działalność gospodarcza a zatrudnienie małżonka

  Czy zakładając własną działalność gospodarczą ze środków otrzymanych z Urzędu Pracy mam możliwość zatrudnienia żony na umowę o pracę?
  Co wtedy ze świadczeniami z ZUS jeżeli będzie na zwolnieniu lekarskim w czasie ciąży? Czy jest możliwość zatrudnienia żony na stawkę wyższą niż podstawa np. 2500 zł p...

 • justyna1220

  Dodano 2016-05-24 10:12 przez justyna1220

  Działalność gospodarcza a chorobowe w ciąży

  Witam,jestem osobą współpracującą w firmie męża. Okazało się, że jestem w drugim miesiącu ciąży. W sierpniu chciałabym przejść na chorobowe. Czy będzie mi się ono normalnie należalo? Po jakim czasie ZUS je wypłaca? Słyszałam o przypadkach, gdzie kobiety czekały pół roku. Czy to prawda?

 • Monika1980

  Dodano 2015-09-11 19:25 przez Monika1980

  Zatrudnienie przez męża na umowę o pracę

  Szanowny Panie,proszę mi pomóc. Otóż od ponad roku prowadzę działalność gospodarczą, ale nie miałam żadnych dochodów (żadnych). Obecnie jestem w 5. miesiącu ciąży. Mąż prowadzi działalność gospodarczą od ponad dwóch lat. Czy w przypadku, gdybym zamknęła swoją działalność z dniem 30.09.2015r.  a mąż ...

 • arturrr42

  Dodano 2015-02-05 15:49 przez arturrr42

  Czy ZUS może skontrolować żonę w ciąży, która jest osobą współpracującą?

  Witam,
  żona jest w ciąży. Zatrudniłem ją nieodpłatnie w swojej firmię jako osobę współpracującą, gdy była w 3 miesiącu ciąży (wrzesień). Dopiero teraz w lutym pójdzie na zwolnienie L4.
  Czy w takiej sytuacji, ZUS może nas skontrolować? I ewntualnie czego będzie od nas oczekiwał? Słyczeliśmy, że może ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania