eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Uprawnienia BHP a praca na niepełny etat


2014-12-22 07:37 autor: bibolok

9 583 odsłon

Uprawnienia BHP a praca na niepełny etat

Czy pracownik zatrudniony np. na pół etatu ma takie same prawa, czy też przysługują mu środki ochrony indywidualnej i odzieży proporcjonalnie do etatu.
Mam na myśli np. wydłużony czas użytkowania odzieży (np. 2 lata zamiast rok) albo jeśli osoba na pełnym etacie dostaje 12 mydełek na rok, to czy półetatowiec może dostać 6. W końcu są to środki niezbędne, czyli logicznie rzecz biorąc półetatowiec jest w pracy o połowę mniej, albo proszek do prania czy może dostać mniejszy?

Czy nagroda okazjonalna np. świąteczne, z okazji dnia kobiet powinna być w równej wysokości, czy może być proporcjonalna do etatu - czy też jest to w gestii decyzji dyrekcji?

Jeśli te uprawnienia są proporcjonalne, to jaki przepis o tym mówi i gdzie powinny być uregulowane - w regulaminie pracy, czy wystarczy zarządzenie dyrekcji?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-12-22 15:56 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Przepisy K.p mówią, że pracownik ma dostać ekwiwalent. Kwestia w jakiej wysokości i ile powinna być uregulowana w regulaminie wewnętrzym.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-12-22 17:04 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Kwestie doboru środków ochrony indywidualnej zawiera sie w zarządzeniu wewnętrznym, może byc także w regulaminie i tak samo gospodarowanie. Jeśli nie ma zapisu o proporcjonalności to obowiązują te same normy co pełnoetatowców. 
  Nagrody świąteczne jeśli są ze środków pracodawcy to zgodnie z regulaminem nagród lub dowolnie przez pracodawcę, np. wg uznania, natomiast jeśli to świadczenie z ZFŚS to wyłącznie wg sytuacji socjalnej, nie wolno stosować dyskryminowania z uwagi na wymiar etatu.

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-12-22 17:53 autor odpowiedzi: bibolok

  Dziękuję za odpowiedzi.

  @Grzegorz Faluszczak - Pracownicy oczywiście dostają ekwiwalent, oraz odzież i ręczniki zgodnie z tabelą. Chodziło mi właśnie o poradę p. Monika Rucka-Peryt, bo dodatkowo dajemy proszek, mydełka - i chodzi o zwykłą sprawiedliwość pełnoetatowcy względem półetatowców (dlaczego ten półetatowiec ma mieć takie same przywileje, ale skoro nie mamy w regulaminie ani zarządzeniu żadnych zapisów traktujemy wszystkich tak samo, co niejednokrotnie budzi "emocje" u pełnoetatowych i chcemy rozwiązać jakoś tą kwestię. Potwierdziła Pani moje przypuszczenia, opracujemy dodatkowe zapisy bądź zarządzenie

  Nie tworzymy ZFŚS, nagrody pochodzą ze środków pracodawcy - zatem też pozostaje to do decyzji dyrekcji, bądź do opracowania w regulaminie.

  Jeszcze raz dziękuję.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-12-22 19:29 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Można zastosować w regulaminie taki zapis:
  Okresy używalności odzieży i obuwia roboczego podaje tabela przydziału. Okres używalności przydzielonej rzeczy przedłuża się odpowiednio w przypadku, gdy przerwa w wykonywaniu pracy przez pracownika miała charakter ciągły i trwała co najmniej 30 dni. Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy okresy używalności przedłuża się proporcjonalnie do wymiaru etatu.
  Dziękuję za podziękowanie za poradę.  

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • urbaniasty

  Dodano 2018-02-28 21:29 przez urbaniasty

  Odzież BHP. Czy powinienem ją dostać?

  Witam, pracuję jako pomocnik magazyny, jest to umowa zlecenie. Czy przysługuje mi odzież BHP? Czy pracodawca nie jest zobowiązany do jej wydania?

 • anetawezyk

  Dodano 2017-01-18 16:32 przez anetawezyk

  Odzież robocza. Czy można ją przerabiać?

  Witam,pracuję w firmie produkującej chemie gospodarczą oraz kosmetyki (płyny do prania, żele pod prysznic, mydła). Pracownicy muszą zakładać odzież ochronna, czyli koszulkę, fartuch oraz obuwie. Niestety koszulki posiadają ściągacz, który jest pod samą szyję. Wycięłam ten ściągacz, niestety pani od ...

 • Madziszek

  Dodano 2014-12-17 11:43 przez Madziszek

  Dwa zatrudnienia a szkolenie BHP

  Witam,mam pytanie od czerwca jestem zatrudniona na stanowisu asystentka zarządu i mam aktualne badania BHP. Od 1 grudnia zostałam przyjęta na 1/2 etatu do baru, w którym zajmuję sie marketingiem. Dostałam od nich tylko skierowanie na badania, które oczywiście wykonałam. Co ze szkoleniem BHP? Powinna...

 • lolo11

  Dodano 2014-10-22 10:28 przez lolo11

  Nieprzygotowanie miejsca i warunków pracy

  Witam,pracuję w laboratorium chemicznym, o ile można tak nazwać to miejsce. Pokój - na podłodze wykładzina, bez okna i bez dygestorium chemicznego. Jedynie wyciąg imitujący dygestorium - jak wyciąg nad kuchenką gazową. Wykonując analizy chemiczne wszystkie opary kotłują się w pokoju, a ja mimo masec...

 • dominisia141093

  Dodano 2014-06-26 10:06 przez dominisia141093

  Staż z PUP. Uszkodzenie kręgosłupa, a zakończenie stażu

  Dzień dobry!
  Mój brat nabawił się, że tak powiem "kontuzji kręgosłupa'' na stażu z PUP. Chcą go wyrzucić ze stażu przy czym utraci on ubezpieczenie zdrowotne, jak i jedyny dochód.
  Kadrowa nie pozwoliła aby opuścił on stanowisko pracy pomimo złożenia przez niego prośby o zwolnienie do lekarza z powod...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania