eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Zwolnienie z pracy po urlopie rodzicielskim


2014-05-09 09:46 autor: agaaga

3 714 odsłon

Zwolnienie z pracy po urlopie rodzicielskim

Kończy mi się urlop rodzicielski 15 maja, chciałabym wykorzystać od razu zaległy urlop wypoczynkowy, a następnie przejść na urlop wychowawczy, ponieważ mam trudną sytuację domową i niestety nie mogę wrócić do pracy do mojego pracodawcy.

On chciałby żeby rozwiązać umowę, a ja chciałabym wykorzystać urlop wypoczynkowy i przejść na wychowawczy. Czy pracodawca może dać mi wypowiedzenie z pracy w dniu zakończenia urlopu rodzicielskiego lub następnego dnia?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-05-09 09:58 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Niestety może. Oczywiście Pani może odwołać się od tej decyzji do sądu, który stwierdzi, czy prackdawca postąpił zgodnie z prawem czy też nie.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-02-22 22:23 autor odpowiedzi: zuzka33

    Co za bzdurna odpowiedź. Po pierwsze pracodawca nie może odmówić urlopu wypoczynkowego pracownicy powracającej z urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego.
    Po drugie nie można zwolnić kogoś przebywającego na urlopie wypoczynkowym. Po trzecie nie moża odwołać z urlopu tylko po to, aby wręczyć wypowiedzenie.
    Oczywiste, że niezgodnie z prawem to pracodawca może wszystko. Pytanie raczej jest o  to, co stanowią przepisy i ewentualny Sąd będzie się opierał właśnie na nich a nie swoim widzimisie.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-02-23 10:15 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Pytanie dotyczyło też urlopu wychowawczego a w tej sytuacji nic nie jest już takie oczywiste. Ma Pani rację, ale watro wiedzieć, że po zakończeniu urlopu wychowawczego/rodzicielskiego kobieta nie jest objęta bezwzględna ochroną.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-02-23 11:26 autor odpowiedzi: zuzka33

    Pytanie jak dla mnie było jasne: "Czy pracodawca może dać mi wypowiedzenie z pracy w dniu zakończenia urlopu rodzicielskiego lub następnego dnia?"  w kontekście "chciałabym wykorzystać od razu zaległy urlop wypoczynkowy".
    Więc jeśli tylko Pani złoży wniosek o urlop wypoczynkowy od dnia następnego po zakończeniu urlopu rodzicielskiego, jest w tym okresie chroniona. Co do urlopu wychowawczego -> tutaj sprawa jest mocno skomplikowana. Moje wnioski z przeglądniętych rozporządzeń/ustaw/orzeczeń SN są następujące - jeśli złoży wniosek o urlop wychowawczy (najpóźniej 2 tyg. przed zakończeniem urlopu wypoczynkowego) na okres 3 miesięcy (nie dłużej!) również jest chroniona. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji upadłości i likwidacji pracodawcy - bo to rzecz raczej skrajna, ale wyjątkowo nadużywanej przez pracodawców tzw. likwidacji stanowiska pracy np. w wyniku reorganizacji (ustawa o zwolnieniach grupowych).
    Natomiast nie mogę wywnioskować z tych wszystkich źródeł, co jeśli pracownica złoży  kolejny wniosek o 3-miesięczny wychowawczy, czy to się wtedy sumuje, czy "resetuje" i ochrona biegnie od nowa. Tyle moich wniosków, chętnie wysłucham innych interpretacji w tej kwestii.


    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • ivi

    Dodano 2014-05-05 16:14 przez ivi

    Czy pracodawca może mnie zwolnić po urlopie rodzicielskim?

    Witam,
    jestem zatrudniona od 8 lat na czas nieokreślony. Obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim. Następnie wypisałam podanie o zaległy i bieżący urlop. Czy pracodawca może mnie zwolnić, gdy po urlopie wrócę do pracy? Jak mam się zachować? Jak postąpić w przypadku, gdy pracodawca będzie chciał mi...

  • barka

    Dodano 2014-02-12 10:02 przez barka

    Zwolnienie po urlopie wychowawczym

    Witam,
    mam pytanko, czy pracodawca postąpił zgodnie z prawem, czy mógł tak uczynić?
    Drugiego dnia powrotu do pracy po urlopie wychowawczym otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia z powodu braku etatu po wykorzystaniu urlopu wychowawczego. Pracodawca polecił mi wy...

  • Aziza18

    Dodano 2014-01-19 14:34 przez Aziza18

    Czy można zwolnić pracownika po urlopie rodzicielskim?

    15 stycznia 2014 roku skończył mi się urlop rodzicielski i miałam rozpocząć zaległy urlop. Zostałam wezwana do firmy, bo mieliśmy ustalić zakres obowiązków po powrocie do pracy oraz uzgodnić, kiedy dokładnie wrócę do pracy. Na spotkaniu szef powiedział, że musimy się rozstać i dał mi do podpisania r...

  • 12kasia

    Dodano 2017-08-31 15:55 przez 12kasia

    Czy mogę złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy zaległy na 4 dni przed końcem macierzyńskiego?

    04.09.2017 kończy mi się urlop macierzyński czy mogę będąc na urlopie macierzyńskim złożyć wnioski o zaległy urlop wypoczynkowy i urlop wychowawczy.Czy pracodawca może się nie zgodzić i z dniem 05.09.2017 może mi wręczyć wypowiedzenie?

  • kiki9292

    Dodano 2016-02-25 23:23 przez kiki9292

    W którym momencie pracodawca może zerwać ze mną umowę o pracę?

    Witam,obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim, który kończy się 23.03.2015. Następnie chcę wykorzystać urlop wypoczynkowy zaległy za 2014 i 2015 rok - w sumie 30 dni po czym urlop bieżący 6,5 dnia oraz 2 dni opieki na dziecko.Później chcę pójść na urlop wychowawczy. Wnioski chcę złożyć podczas tr...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zwolnienia grupowe: pracownicy muszą pamiętać o swoich prawach

    Zwolnienia grupowe: pracownicy muszą pamiętać o swoich prawach

    W przypadku bycia zwalnianym trudno jest mówić o przywilejach, ale pracownicy, którzy będą obejmowani zwolnieniami grupowymi muszą pamiętać o tym, że nie jest to standardowy system rozstania z firmą. Osobom odchodzącym należy się ...

  • Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

    Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

    Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy realizowane jest w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy. W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana) ...

  • Urlopy 2021 - jakie nowe prawa pracodawcy, a jakie pracownika?

    Urlopy 2021 - jakie nowe prawa pracodawcy, a jakie pracownika?

    Wielu Polaków planuje już wakacyjny wypoczynek. Eksperci z firmy inFakt przypominają, jakie zmiany w przepisach urlopowych zaszły w wyniku wprowadzenia stanu epidemii, kiedy pracodawca może nie zgodzić się na urlop lub odwołać z niego ...

  • Prawo do urlopu wypoczynkowego: co zmieniła pandemia?

    Prawo do urlopu wypoczynkowego: co zmieniła pandemia?

    Jednym z podstawowych, ujętych w przepisach Kodeksu pracy, uprawnieniem pracowniczym jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Pandemia nic w tej kwestii nie zmieniła, chociaż warto zdawać sobie sprawę, że pewne uregulowania kwestii urlopowych ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania