eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Likwidacja stanowiska pracy a urlop wychowawczy


2013-11-28 21:27 autor: jtk080684

4 164 odsłon

Likwidacja stanowiska pracy a urlop wychowawczy

Witam!

Od 18 marca 2013 roku do 31 grudnia 2013 roku przebywam na urlopie wychowawczym. Planuję do końca roku zajść w ciążę i od 1 stycznia 2014 roku przedstawić pracodawcy zwolnienie lekarskie. Z tego co wiem (w tajemnicy od współpracowników) - zostanę zwolniona po powrocie do pracy. Wiem, że jeśli będę w ciąży pracodawca nie ma prawa mnie zwolnić.

Natomiast moje pytanie dotyczy tego, że jeśli nie uda mi się zajść w ciążę do końca roku, chciałabym przedłużyć urlop wychowawczy do 31 marca 2014 roku. Czy w tym czasie pracodawca może mnie zwolnić z uzasadnieniem likwidacji stanowiska pracy? Zaznaczam, że zakład zatrudnia powyżej 20 osób, ja jestem zatrudniona od 21 września 2009 roku na czas nieokreślony, cały etat.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-28 21:37 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli nie będzie Pani w ciąży, a będzie na urlopie wychowawczym to zgodnie z prawem w razie likwidacji stanowiska pracy pracodawca może wypowiedzieć Pani umowę. Oczywiście, może się Pani odwołać do sądu (ma na to 7 dni od otrzymania wypowiedzenia) i to sąd orzeknie czy pracodawca naruszył prawo w tym konkretnym przypadku. Warto pamiętać o tym, że wypowiedzenie nawet jeżeli zawiera wady formalne to jest ważne i tylko odwołanie się do sądu w wyznaczonym terminie może cofnąc negatywne skutki tego wypowiedzenia.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Jolka008

  Dodano 2014-06-14 12:41 przez Jolka008

  Zwolnienie pracownicy po urlopie wychowawczym

  Pracownica poinformowała mnie ponad miesiąc temu o zamiarze skrócenia urlopu wychowawczego. W związku z tym, że jej stanowisko pracy uległo likwidacji, postanowiłam pierwszego jej dnia pracy wręczyć jej wymówienie umowy na czas nieokreślony.
  Pracownica jednak nie stawiła się do pracy, ani nie poinfo...

 • tz165

  Dodano 2014-01-06 13:11 przez tz165

  Jak rozstać się z pracownicą w trzeciej ciąży, która wykorzystuje wszystkie zwolnienia i urlopy?

  Prowadzę działalność gospodarczą, 5 lat temu zatrudniałem około 8 osób. W tym czasie pracownica, która przepracowała u mnie około rok zaszła w ciążę i natychmiast przeszła na zwolnienie lekarskie. Następnie na urlop macierzyński i wychowawczy. W trakcie urlopu wychowawczego zaszła w drugą ciążę. I z...

 • Magdonek

  Dodano 2013-07-16 11:14 przez Magdonek

  Rozwiązanie umowy o pracę po urlopie wychowawczym a kolejna ciąża

  Witam,
  Jestem zatrudniona już 6. rok na umowę o pracę na czas nieokreślony. Z dniem 30 VII br. - piątek - kończy mi się urlop wychowawczy i mam problem z powrotem do pracy 2 IX - poniedziałek, ale chciałabym w miarę możliwości zachować stosunek pracy przynajmniej przez miesiąc, ponieważ liczę na to,...

 • matkapolka1

  Dodano 2013-11-21 22:44 przez matkapolka1

  Zmiana stanowiska pracy po urlopie wychowawczym

  Witam,
  obecnie jestem na urlopie wychowawczym, z różnych powodów muszą przedłużyć urlop o następny rok. Moja kadrowa jest bardzo niezadowolona z tego powodu. W związku z tym dowiaduję się z różnych źródeł, że zamierza mnie przenieść na inne stanowisko. Chce się mnie pozbyć, gdyż taki pracownik wedłu...

 • mama89

  Dodano 2013-11-04 11:02 przez mama89

  Urlop maciezryński, rodzicielski, wychowawczy umowa o prace do 2017 r

  Witam,
  obecnie jestem na urlopie rodzicielskim, po jego zakończeniu planuję wykorzystać 36 miesięcy urlopu wychowawczego. Co jeśli w czasie urlopu wychowawczego np. po 2 latach zajdę w ciąże? Przypominam iż mam umowę o pracę do 10.2017 na pełny etat.
  Czy jeśli będę na zwolnieniu lekarskim będzie prz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Pracodawca może wnioskować do ZUS o kontrolę zwolnienia lekarskiego

  Pracodawca może wnioskować do ZUS o kontrolę zwolnienia lekarskiego

  Jak dowodzą badania zrealizowane przez Federację Przedsiębiorców Polskich (FPP), polscy pracodawcy są zadowoleni z efektywności i aktywności swoich podwładnych. Pracownicy w ostatnich latach dokładali starań, aby lepiej wykonywać swoje ...

 • Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

  Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

  Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby może być powodem zwolnienia z pracy. Do takich praktyk przyznała się w badaniu Grupy Progres "Rynek pracy 360" co 3. firma zatrudniająca pracowników blue collar.

 • Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

  Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracownik otrzymał powołanie do wojska 10 lipca. 9 dni później otrzymał od swojego pracodawcy wypowiedzenie. 25 lipca pracownik przekazał pracodawcy kopię dokumentu powołania do wojska. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie ma moc prawną?

 • Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

  Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

  Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Na to, nurtujące wiele pań, pytanie, odpowiada Patrycja Chabier - ekspert do spraw prawa rodzinnego marki Mama i ja.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania