eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaDotacje › Dotacja na działalność i zapisy w KPiR


2016-04-20 15:46 autor: marzka123j

2 040 odsłon

Dotacja na działalność i zapisy w KPiR

Bardzo proszę o wskazówkę, jak powinny wyglądać po kolei wpisy do księgi na zasadach ogólnych?

Otwieram usługi stolarskie meblowe, dostałam dotację i kupię maszyny i urządzenia za nią. Jak to powinno wyglądać przy zakładaniu KPiR? Wiem, że najpierw remanent początkowy, ale jak go wpisać? Potem chyba te maszyny i urzadzenia, które nie przekraczają wartości 3500 zł mogę wpisać w koszty w księdze? A co zrobić z droższymi?

Pytanie zaktualizowano 2016-04-20 16:39

Moze to banalne pytania, ale bardzo prosze o odpowiedz. Dziekuje

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-04-25 08:49 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Dotacja z urzędu paracy na otwarczie działalności? Ta jest zwolniona z podatku dochodowego. poz. 1 w KPIR - spis z natury na dzień otwarcia - wartość 0 zł (dla porządku kolumna przewidziana dla zakupu towarów handlowych i materiałów).
  Potem wg faktur zakupu poszczególne składniki majątku, których wartość początkowa nie przekracza 3 500 zł.
  Maszyny droższe stają się środkami trwałymi i należy je amortyzować. Trzeba też pamiętać, że odpis amortyzacyjny od takich maszyn, przypadający na część sfinansowaną dotacją, nie jest kosztem uzyskania przychodu.

  marzka123j skomentował/a odpowiedź 2016-04-25 13:11

  czyli maszyny takie amortyzuję ( prowadzę amortyzację) ale nie wpisuję tych odpisow do Ksiegi? czyli tych powyzej 3500zl w ogole nie wpisuje do ksiegi? tylko te ponizej tak? dziekuje

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-04-26 10:21 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jeżeli zakup środka trwałego nastąpił w całości z dotacji - to tak - dokonujemy naliczenia odpisów amortyzacyjnych, niemniej tych nie zaliczamy do kosztów.
  Jeżeli takie finansowanie było częściowe - to ta część odpisu, która nie przypada na sfinansowaną dotacją, jest kosztem
  W takim przypadku często warto rozważyć zastosowanie bardzo niskiej stawki amortyzacji - co może być nieocenione przy ewentualnej sprzedaży takiego środka trwałego.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • syta

  Dodano 2014-07-03 12:07 przez syta

  Dotacja a VAT

  Witam,
  od czerwca 2014 prowadzę DG na zasadach ogólnych, jestem VAT-owcem. Na rozpoczęcie działalności otrzymałam dotację z programu 6.1.3 z urzędu pracy w wysokości 20000 zł brutto.
  Za dotacje kupiłam towar do sklepu na 10000 i za 10 000 wyposażyłam sklep. Nie chcę ubiegać się o zwrot VAT, ale zupe...

 • dadzik

  Dodano 2013-10-15 16:23 przez dadzik

  Prowadzenie KPiR a dotacja

  Dzień dobry,
  otworzyłam DG z dotacji z PUP. Nie jestem VAT-owcem i rozliczam się na zasadach ogólnych. Chciałam zapytać, czy zakupy z dotacji powinnam wpisać w KUP? Gdzie wpisać wyposażenie, które nie przekracza 3500 zł netto, a gdzie uwzględnić wyposażenie poniżej 1500 zł? Czy nie będąc VAT-owcem m...

 • kowalska9

  Dodano 2016-12-29 21:04 przez kowalska9

  Koszty firmy czy ulepszenie?

  Na potrzeby działalności gospodarczej przekazałem prywatny zestaw komputerowy bez monitora. Dokonałem jednorazowej amortyzacji. Kilka dni później zakupiłem monitor ze środków z dotacji z PUP. Monitor kosztował 2500 zł netto, jestem VAT-owcem. Czy monitor ma być ulepszeniem zamortyzowanego zestawu i ...

 • Daniel

  Dodano 2013-05-22 09:22 przez Daniel

  Ewidencja sprzedaży a zapisy w KPiR

  Witam,
  Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych i jestem czynnym podatnikiem VAT. Sprowadzam towar z USA, w KPiR wpisuje go w 10 kolumnie netto. Jak to jest ze sprzedażą tego produktu? Wpisuję go do ewidencji sprzedaży a do KPiR wpisuję go do kolumny 7 brutto czy netto?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-03-19 22:58 przez konto usunięte

  Czy Fundusz Pracy mogę ująć bezpośrednio w KPiR?

  Prowadzę działalność na KPiR od lutego na zasadach ogólnych. Składki ZUS odliczam sobie w zaliczce na podatek dochodowy.
  Mam takie pytanie odnośnie Funduszu Pracy: Jak go ująć? Czy bezpośrednio w kosztach?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Dotacje

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania