eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaDotacje › Dotacja a VAT


2014-07-03 12:07 autor: syta

5 575 odsłon

Dotacja a VAT

Witam,

od czerwca 2014 prowadzę DG na zasadach ogólnych, jestem VAT-owcem. Na rozpoczęcie działalności otrzymałam dotację z programu 6.1.3 z urzędu pracy w wysokości 20000 zł brutto.

Za dotacje kupiłam towar do sklepu na 10000 i za 10 000 wyposażyłam sklep. Nie chcę ubiegać się o zwrot VAT, ale zupełnie nie wiem czy powinnam faktury na te 20000 zł ujmować w rejestrze VAT zakupów i składać deklarację VAT uwzględniając te kwoty.

Czy w deklaracji VAT comiesięcznej nie wykazywać wydatków z dotacji i nie księgować ich w rejestrze VAT, a jedynie w PKPiR w kolumnie 15?

Jeśli chodzi o PKPiR, to czy powinnam całość zaksięgować w kolumnie 15, czyli te 20000 czy może towary zaksięgować w 11, a w pozostałe przychody wpisać 10000 żeby się wyzerowało (bo dotacja nie stanowi przecież ani przychodu ani kosztu).

Proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-07-04 07:39 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  co to jest porgram 6.1.3?

  Co do VAT - pomimo sfinansowania zakupów dotacją prawo do odliczenia podatku naliczonego występuje, w związku z czym należy te fakury ująć w ewidencji zakupu a następnie przenieść do deklaracji. Proszę zauważyć, że sprzedając towar zakupiony z dotacji, naliczy Pani podatek VAT.

  Niemniej warto się upewnić czy aby czasem w takim przypadku nie będzie trzeba oddać tej części dotacji, która przypada na odliczony podatek, ewentualnie czy nie trzeba będzie jej przeznaczyć na inne wydatki.

  Co Pani rozumie od pojęciem wyposażenia sklepu? Najlepiej będzie, jak Pani rozpisze co za ile kupiła (poza materiałami).

  Dotacja co do zasady stanowi przychód w myśl ustawy o podatku dochodowym (za wyjątkiem dotacji na środki trwałe), z tym że przychód ten niekiedy korzysta ze zwolnienia.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-04-29 18:53 przez konto usunięte

  Czy dotacje z Urzędu Pracy przeznaczone na zakup wyposażenia mogę zaliczyć do kosztów?

  Witam,
  bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie: być może banalne, ale budzące moje wątpliwości.
  Jako osoba bezrobotna otrzymałam dotację z Urzędu Pracy na działalność gospodarczą tj. otwarcie sklepu ubuwniczego, którego zamierzam powiększać o dodatkową działalność gospodarczą. Jestem zwolniona z ...

 • Iwak

  Dodano 2013-07-07 11:41 przez Iwak

  Jak prawidłowo ująć w KPiR wydatki sfinansowane z dotacji na rozpoczęcie działalności z PUP?

  Witam,
  W br otrzymałam dotację z PUP na rozpoczęcie działalności gospodarczej (skup złomu). Jak prawidłowo wpisać w PKPiR wydatki sfinansowane z PUP? Czy mogę zaliczyć bezpośrednio w koszty podatkowe jako wyposażenie powyżej 1500 zł? Użytkowanie będzie na pewno powyżej 1 roku.Zakupy:1) waga platform...

 • Kate27

  Dodano 2013-11-23 18:00 przez Kate27

  Jak rozliczyć VAT przy dotacji?

  Założyłam działalność gospodarczą, prowadzę KPiR, opodatkowanie na zasadach ogólnych, jestem VAT-owcem. Na rozpoczęcie działalności otrzymałam środki unijne z Kapitału Ludzkiego, działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Dofinansowanie dostałam w kwocie brutto.
  Waru...

 • dadzik

  Dodano 2013-10-15 16:23 przez dadzik

  Prowadzenie KPiR a dotacja

  Dzień dobry,
  otworzyłam DG z dotacji z PUP. Nie jestem VAT-owcem i rozliczam się na zasadach ogólnych. Chciałam zapytać, czy zakupy z dotacji powinnam wpisać w KUP? Gdzie wpisać wyposażenie, które nie przekracza 3500 zł netto, a gdzie uwzględnić wyposażenie poniżej 1500 zł? Czy nie będąc VAT-owcem m...

 • kowalska9

  Dodano 2016-12-29 21:04 przez kowalska9

  Koszty firmy czy ulepszenie?

  Na potrzeby działalności gospodarczej przekazałem prywatny zestaw komputerowy bez monitora. Dokonałem jednorazowej amortyzacji. Kilka dni później zakupiłem monitor ze środków z dotacji z PUP. Monitor kosztował 2500 zł netto, jestem VAT-owcem. Czy monitor ma być ulepszeniem zamortyzowanego zestawu i ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Dotacje

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania