eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaDotacje › Czy mogę przenieść się z ZUS do KRUS aby otrzymać bezzwrotną dotacje unijną?


2014-06-16 11:54 autor: zygi25

4 911 odsłon

Czy mogę przenieść się z ZUS do KRUS aby otrzymać bezzwrotną dotacje unijną?

Od kilkunastu lat pracowałem na etacie i pracodawca odprowadzał z tego tytułu moje składki do ZUS, w listopadzie 2013 r. założyłem działalność gospodarczą i przeszedłem na samozatrudnienie od tego czasu opłacam tz. "duży ZUS". Dodatkowo posiadam gospodarstwo rolne (3,75 ha) po przyjęciu spadku w październiku 2012 r.

Kilka tygodni temu postanowiłem zdobyć jakieś dotacje unijne na rozwój prowadzonej już działalności. Dowiedziałem się w Urzędzie Marszałkowskim, że najszybciej otrzymał bym takie wsparcie przenosząc działalność na teren wiejski i startując w konkursie na przyznanie dotacji przydzielanych przez Lokalną Grupę Działania i tu pojawił się problem.

Jedynym programem z jakiego zbierane są wnioski do końca tego roku jest „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, ale żeby złożyć taki wniosek muszę być płatnikiem KRUS. Czy po przeniesieniu działalności gospodarczej na teren prowadzonego gospodarstwa rolnego mogę przenieść się z ZUS-u do KRUS-u?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-06-21 17:46 autor odpowiedzi: Jowita

  Z ZUS do KRUS przeniesie się Pan pod warunkiem nie prowadzenia działalności gospodarczej przez 3 lata. Trzeba było mysleć wcześniej i wybrać KRUS a nie ZUS!.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ma_pe

  Dodano 2014-05-31 13:56 przez ma_pe

  Czy dostanę dotację z UE na założenie firmy?

  Witam,
  zamierzam otworzyć ekspozycję meblową podpisać umowę z jedną ze znanych firm meblowych i zostać autoryzowanym dealerem. Przez ostatni rok pracowałam u takiego dealera jako handlowiec.
  Czy na tego typu działalność (franczyzową) można uzyskać bezzwrotne dotacje z UE? Dodam, że będzie to pierwsz...

 • dantock44

  Dodano 2014-02-12 09:03 przez dantock44

  Jak uzyskać dofinansowanie z Unii na zakup maszyn budowlanych?

  Witam, 
  prowadzę działalność kilka lat. Ostatnio dodałem kilka nowych PKD, czyli usług w swojej działalności. Chciałbym zakupić nowe maszyny budowlane żeby mieć więcej zleceń. Gdzie szukać, jakie wnioski złożyć, żeby otrzymać dofinansowanie z Unii?

 • JustJust

  Dodano 2014-09-08 17:23 przez JustJust

  Podatek dochodowy a sprzedaż wyposażenia o wartości do 1500 zł finansowanego z UE

  Witam,
  jestem nowa na tym portalu i mam nadzieję, że ktoś mi pomoże w nurtującym mnie problemie, którego nie mogę rozwiązać mimo wielogodzinnego przeszukiwania internetu. Niestety Pani w US nie była w stanie udzielić mi na moje pytanie odpowiedzi.
  W 2009 roku założyłam jednoosobową działalność związ...

 • aleksandra.warchal

  Dodano 2014-06-24 16:14 przez aleksandra.warchal

  Dlaczego jedne państwa członkowskie dostają więcej a inne mniej z UE?

  Witam,
  nigdzie nie mogę znaleźć według jakich zasad przyznawane są środki z Unii Europejskiej dla poszczególnych państw członkowskich? Dlaczego jedni dostają więcej inni mniej? Od czego to zależy?

 • Endi1991

  Dodano 2014-06-23 21:49 przez Endi1991

  Dofinansowanie z UE na firmę bez żyrantów

  Witam,
  mam pytanie: czy jest możliwość skorzystania z dofinansowania ze środków UE na otwarcie działalności gospodarczej, m.in. sklepu sportowego bez żyrantów i hipoteki?
  Ponieważ nie mam takiej możliwości, mieszkam z rodzicami a dom oraz grunty rolne są na ojca.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Dotacje

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania