eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaBHP › Wyniki pomiarów na stanowiskach pracy a skierowanie na badania


2020-09-24 09:17 autor: MaJuBo

2 676 odsłon

Wyniki pomiarów na stanowiskach pracy a skierowanie na badania

Dzień dobry. 

Przedsiębiorstwo, w którym pracuję, to firma budowlana o dużym rozproszeniu projektów krajowych i zagranicznych. Zdarza się, że realizujemy zlecenia jako podwykonawca, które trwają np. 2 m-ce (albo krócej) i angażują tylko kilka osób. Są też projekty znacznie większe oraz kilka stałych lokalizacji.

Moje pytanie dotyczy wykonywania pomiarów czynników szkodliwych na stanowiskach pracy. Na małych projektach, które trwają krótko. Nie realizujemy takich pomiarów, bo nawet czasem nie zdążymy, koszt jest duży, nie mamy zgody klienta - często działamy na dużych obiektach typu elektrownia, rafineria.

W skierowaniu na badania musimy wpisać czynniki szkodliwe i wyniki przeprowadzonych pomiarów. Do tej pory wpisywano wyniki "poglądowe" to znaczy z ostatnich pomiarów wykonanych dla stanowiska pracownik budowlany (np. na elektrowni), a teraz zatrudniamy pracownika budowlanego, który być może będzie na rafinerii albo innych zakładach i też jako "wzorcowe" wpisujemy mu na skierowaniu te wyniki z elektrowni.

Zdaję sobie sprawę, że to nie jest optymalne rozwiązanie, najlepiej byłoby robić pomiary wszędzie, nawet na drobnych projektach, ale to nie jest możliwe. Czy mogłabym prosić o jakąś radę w tym zakresie?

Sprawa dotyczy też oceny ryzyka zawodowego, gdzie wpisywane były te poglądowe wyniki wykonane w jakiejś lokalizacji. Tylko, że w ORZ teoretycznie w ogóle nie musiałoby być wyników pomiarów?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Małgorzata Bogdziewicz

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-10-09 18:39 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Ocenę ryzyka robi Pani na stanowisku pracy. Zgoda klienta nie jest potrzebna- bo szczerze mówiąc nie wiem co to może oznaczać?. Nie może Pani robic pomiarów na stanowisku pracy, gdy pracownik pracuje w miejscu zleceniodawcy. Ocenia Pani ryzyko z uwzględnieniem pracy w miejscu, poza siedzibą pracodawcy, ale z uwzględmeniem wszystkich zgrożeń, które mogą wystapić na danym stanowisku.W skierowaniu nie ma czegoś takiego jak zjawiska poglądpwe i wpisywanie wyników pomiarów .Są tylko są konkretnie wykazane- zagrożenia fizyczne, biologiczne, chemiczne  i inne.
  W ocenie ryzyka też nie wpisuję się  poglądowych , dziwnych wyników, które mogą wpłynąć na ocenę ryzyka zawodowego. Ocenę ryzyka robi się wedłóg pewnych norm, i tam nie ma mowy o poglądowym podejścu do sprawy. Są fakty i zagrożenia oraz sposoby minimalizacji zagrożeń na stanowisku pracy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ais22go

  Dodano 2019-09-12 12:30 przez ais22go

  Ocena ryzyka zawodowego. Dla jakich stanowisk?

  Witam,mam wspomóc BHP-owca przy aktualizacji przestarzałej oceny ryzyka. Czy ocenę robi się dla każdego stanowiska np. sekretarka, księgowa, kadrowa, jeśli warunki są zbliżone, czy dla każdego najlepiej mieć oddzielnie?

 • olazębala90

  Dodano 2016-08-31 20:27 przez olazębala90

  Czynniki szkodliwe

  Czy pracodawca musi mykonywać pomiary czynników szkodliwych na wszystkich stanowiskach pracy?

 • Edi1987

  Dodano 2018-11-28 19:23 przez Edi1987

  Czynniki chemiczne w skierowaniu na badania profilaktyczne

  Pracownicy na stanowisku konserwatora korzystają okazjonalnie, w ramach doraźnych potrzeb związanych z pracami konserwacyjnymi i naprawczymi (nieregularnie), z różnych preparatów chemicznych (kleje, farby, silikon, pianki montażowe, rozpuszczalnik do farb, smary, oleje, środki czystości).Pracodawca ...

 • dzasta81

  Dodano 2015-07-07 16:22 przez dzasta81

  Dopuszczalne normy przenoszenia i przetaczania ciężarów

  Witam,pracuję w zakładzie produkcyjnym, od pewnego czasu zajmuję stanowisko produkcji silikonu. Praca polega na przetaczaniu, a w zasadzie na przewożeniu ręcznym wózkiem typu "żuraw" beczek o masie 200 kg. Waga łączna beczki i wózka wynosi ok. 700 kg.Czy są jakieś normy dopuszczalne przewożenia taki...

 • olazębala90

  Dodano 2017-04-27 15:47 przez olazębala90

  Instrukcja eksploatacji

  Kto jest uprawniony do wykonania instrukcji eksploatacji kotła opalanego paliwem stałym?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Ocena i analiza ryzyka zawodowego - podstawy

  Ocena i analiza ryzyka zawodowego - podstawy

  Prawo pracy nakłada na pracodawcę obowiązek przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy. Kiedy i jak powinno dokonywać się tej oceny? Jak scharakteryzować dane stanowisko pracy? Lektura poniższego tekstu pomoże zrozumieć ...

 • Zmiany w przepisach BHP. Jakie są nowe obowiązki pracodawcy?

  Zmiany w przepisach BHP. Jakie są nowe obowiązki pracodawcy?

  17 listopada 2023 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące BHP na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Co takiego się zmieniło i na co muszą przygotować się pracodawcy?

 • Jakie obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Jakie obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Każdy pracownik, zanim podejmie swoje obowiązki, powinien być poinformowany przez pracodawcę o wszelkich zagrożeniach i ryzyku zawodowym wynikającym z zajmowanego stanowiska. Organizowanie pracy w sposób bezpieczny i higieniczny to jeden z ...

 • Praca zdalna: jak ocenić ryzyko zawodowe?

  Praca zdalna: jak ocenić ryzyko zawodowe?

  Rynek pracy stawia dzisiaj przed pracodawcami zupełnie nowe, nieoczywiste wyzwania. W dobie pandemii koronawirusa Covid-19 znakomita większość pracowników biurowych wykonuje swoje obowiązki zdalnie, co stwarza możliwości, ale jest również ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania