eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaBHP › Wspólny ciąg dla pieszych i wózków widłowych


2019-10-16 12:39 autor: knorkator

4 127 odsłon

Wspólny ciąg dla pieszych i wózków widłowych

Dzień dobry,

mam pytanie dotyczące wyznaczania ciągów komunikacyjnych. Mamy podłużną halę, gdzie droga komunikacyjna przebiega jej środkiem, a po obu stronach umieszczone są stanowiska montażowe. Odległość pomiędzy naprzeciwległymi gniazdami jest zbyt mała, abym mógł umieścić ciąg pieszy obok ciągu preznaczonego dla wózków widłowych, zgodnie z wytycznymi.

Czy w szczególnych przypadkach możliwe jest stworzenie wspólnego ciągu pieszo-pojazdowego? Droga ta nie jest szlakiem transportowym (jest to końcowa część hali, gdzie odbywa się jedynie montaż), a wózek widłowy pojawia się tam sporadycznie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-10-16 15:50 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jest to mozliwe, ale ciąg komunikacyjny powinien byc oznakowany i wynosić co najmniej:Polska Norma:  PN-M-78010:1968
  „Transport wewnętrzny. Drogi i otwory drzwiowe. Wytyczne projektowania” podano wytyczne do projektowania m.in. dróg transportowych w budynkach magazynowych. Dla silnikowych pojazdów transportowych poruszających się w ruchu jednostronnym (bez równoczesnego ruchu pieszego i innych środków transportu) minimalna szerokość drogi na odcinkach prostych powinna wynosić:

  B = a + 60 cm

  Gdzie: a to szerokość środka transportowego, ewentualnie gdy wózek przewozi ładunek szerszy niż wózek przyjmuje się szerokość ładunku.

  Szerokość drogi B nie powinna być jednak mniejsza niż 120 cm.

  Gdy pomiędzy regałami mogą poruszać się w tym samym czasie piesi, to szerokość B powinna wynosić co najmniej: B= a+100 cm.
  Czyli wózek wraz z ładunkiem, który moze wystawać za obys wózka plus 100 cm nie może być mniejszy niż 220 cm.
  W omawianym przypadku należy wystapić do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz do Państwowego Inspektora Pracy o odstępstwo od warunków pracy. W przypadku uzasadnenia sowich racji może Pan liczyć na pozytywna odpowiedx i zaakceptowanie warunków pracy, które nie spełniaja ogólnej normy.
  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2018-01-17 13:28 przez konto usunięte

  Pomarańczowe, pulsujące światło ostrzegawcze na wózku widłowym

  Witam,pytanie dotyczy pomarańczowego, pulsującego oświetlenia tzw. "koguta" zamieszczonego na wózku widłowym. Czy jest obowiązkowe czy opcjonalne?Dodam, że wózek porusza się po hali produkcyjnej dobrze oświetlonej, bez nadmiernego hałasu, silnik jest dobrze słyszalny. Pracownicy pracują na wydzielon...

 • KamileF

  Dodano 2018-09-15 22:18 przez KamileF

  Jakie spodnie dla elektryka na placu budowy?

  Witam,jest jest jakiś przepis mówiący o tym, jak ma być ubrany elektryk na placu budowy? Dokładnie chodzi mi o spodnie, gdyż ostatnio inspektor zwrócił i uwagę na nieodpowiednie spodnie.

 • Ryfunia83

  Dodano 2018-03-01 16:17 przez Ryfunia83

  Czy drążek gimnastyczną w biurze jest zgodny z BHP?

  Mam problem z umieszczeniem w biurze, gdzie pracują informatycy, drążka gimnastycznego do podciagania i rozciągania kręgosłupa.Czy jest to zgodne z przepisami BHP, by umieścić regulamin korzystania, jakieś podpisane oświadczenia? Może ktoś ma pomysł jak to rozwiązać?

 • michalmmm

  Dodano 2018-01-13 14:09 przez michalmmm

  Zabezpieczenia przy pracach na wysokości

  Witam,
  mam pytanie: czy pracownik, który pracuje na dachu, który musi być wyposażony w szelki bezpieczeństwa, zamiast szelek może mieć założoną uprząż wspinaczkową jako zabezpieczenie przed upadkiem?

 • Anna.Lewandowska

  Dodano 2021-09-10 09:38 przez Anna.Lewandowska

  Czy wanna z przepracowanym olejem silnikowym może stać wewnątrz warsztatu

  Interesuje mnie kwestia, czy wanna z przepracowanym olejem silnikowym może stać wewnątrz warsztatu, czy może musi być do niego osobne pomieszczenie? A może musi stać na zewnątrz?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania