eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaBHP › Czy podczas zgłoszenia wypadku, do moich obowiązków należy opis wypadku?


2019-06-17 14:50 autor: dowściekliwy

2 019 odsłon

Czy podczas zgłoszenia wypadku, do moich obowiązków należy opis wypadku?

Dzień dobry,

mam takie krótkie pytanie.

Załóżmy, że doszło do wypadku w pracy i postępuję zgodnie z procedurą, to znaczy zabezpieczamy miejsce, udzielamy pomocy, zgłaszamy wypadek na piśmie z wszystkimi danymi jakie znamy wraz z opisem specyfiki stanowiska itp. A pytanie dotyczy sytuacji czy do moich obowiązków należy opis samego zdarzenia, którego nie byłem świadkiem? Dodam, że świadków brak.

Kto opisuje zdarzenie - wypadek do którego doszło? Gdyż poszkodowany, który jest przytomny sam do końca nie wie, jak do niego doszło? I ja w takiej sytuacji będę pisał scenariusz do zdarzenia. Z tego co się orientuję powinien to opisać zespół powypadkowy.

Chodzi mi o to czy ja mam jako przełożony obowiązek opisu samego zdarzenia? Gdy poszkodowany powie, że doszło do wypadku ponieważ  "WYSTRASZYŁ SIĘ RÓŻOWEJ WIEWIÓRKI", to tak powinienem wpisać? Gdyż z materiałów znalezionych w sieci ja zgłaszam wypadek, a okoliczności bada i opisuje zespół powypadkowy.

Proszę o odpowiedź, za którą będę wdzięczny i z góry dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-06-17 19:00 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Po pierwsze. Zbiera się oświadczenia od poszkodowanego oraz świadków wypadku. Jezeli nie widział Pan zdarzenia, to jak może opisać przebieg wypadku???Po drugie, zespół w protokole zapisuje wszystko co zebrał oraz stwierdza czy był wypadek w pracy czy też nie. Wazne są okoliczności, czyli: nagłość zdarzenia, uraz lub śmierć poszkodowanego, przyczyna zewnętrzna wypadku oraz związek z pracą. Jeżeli te czynniki zachodza w zdarzeniu, to wypdek nalezy uznać.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-06-17 19:30 autor odpowiedzi: dowściekliwy

  Doskonale to rozumiem. Mam tylko wątpliwości co do samego zdarzenia. Otóż w firmie działa komórka BHP. Zdaję sobie sprawę że zglaszam zdarzenie opisując jak najwięcej szczegółów. Ale Pani z BHP zadaje nam pytania o szczegóły związane z samym wypadkiem a których tak naprawdę nie znam. Np " Pracownik został najechany wózkiem ręcznym ( paleciakiem) . Zgłaszam ten fakt podaję również kto prowadził wspomniany wózek. I pada pytanie którą stroną stał pracownik do wózka. Albo pracownik poślizgnął się na posadzce, jak doszło do tego zdarzenia? Kto to opisuje ? Ja czy służba BHP O to konkretnie mi chodzi. Gdyż odnoszę wrażenie że jest to czynność należąca do działu BHP a spycha się ona na Mnie. Wiec proszę wybaczyć ale staram się sprecyzować co należy do przełożonego a co do służb BHP. Będę wdzieczny za odpowiedź.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-06-17 21:14 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Opisuje osoba, która sporządza protokół. Pan oswiadcza co widział a nie wymyśla fabuły zdarzenia. To chyba jest jasne. Skoro Pan nie widział, to co ma Pan napisać.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2016-10-18 14:52 przez konto usunięte

  Wypadek w autokarze pracowniczym

  Czy skręcenie stawu skokowego przez pracownika w autokarze, którym pracodawca dowozi pracowników do zakładu produkcyjnego z innej miejscowości można uznać za wypadek przy pracy, czy za wypadek w drodze do pracy?

 • konto usunięte

  Dodano 2015-03-27 19:50 przez konto usunięte

  Przekroczenie terminu sporządzenia protokołu

  Niedawno zdarzył mi się wypadek. Zespół powypadkowy ma oczywiście 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku, na sporządzenie protokołu powypadkowego. Jednak zorientowałem się, że zespół powypadkowy pomylił się o jeden dzień i sporządził protokół i zapoznał mnie z jej treścią 15 dnia.Prawdopod...

 • olazębala90

  Dodano 2016-09-06 18:53 przez olazębala90

  Protokół powypadkowy

  Kiedy pracodawca ma obowiązek wysłać protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku do ZUS-u? Zaraz po jego sporządzeniu, czy po zakończonym leczenia?

 • Netka

  Dodano 2021-04-15 07:30 przez Netka

  Czy można poprawić protokół powypadkowy, po zatwierdzeniu, z powodu błędu pracownika bhp?

  Witam. Miałam wypadek w pracy, bhp sporządził protokół, został zatwierdzony. Ja nie pamiętałam dokładnie godz. wypadku, bhp miał wszystkie dokumenty w tym kartę informacyjną z pogotowia. Jednak popełnił błąd i wyszło że pierw byłam na pogotowiu, gdzie udzielono mi pierwszej pomocy, a później zdarzył...

 • 04Anka09

  Dodano 2021-01-01 11:28 przez 04Anka09

  Świadczenie rehabilitacyjne

  Dzień dobry, W sierpniu straciłam w pracy przytomność i uderzyłam głową o biurko. (W szpitalu okazało się, że mam padaczkę i częstoskurcz komorowy serca)
  Protokołu z wypadku nie podpisałam, gdyż pan od bhp miał się ze mną skontaktować, lecz tego nie zrobił. Więc nie wiem, czy zostało to uznane za wy...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania