eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaBHP › Wyciąg spawalniczy. Czy musi być w spawalni?


2018-01-17 14:03 autor: konto usunięte

5 372 odsłon

Wyciąg spawalniczy. Czy musi być w spawalni?

Witam,

cyt.: art. 304.  § 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2, osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą.

Co w przypadku spawalni niewyposażonej w wyciąg spawalniczy? Odpowiedź Pana BHP-owca na pytanie co z wyciągiem brzmiała: "w przypadku firm zewnętrznych nie jest to konieczne".

Kto ma rację?

Pytanie zaktualizowano 2018-01-17 14:17

dodam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2018-01-17 16:58 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Pan ma zapewnić bezpieczne warunki pracy. Moga być pewne niuanse w zawieraniu umów cywilnoprawnych, kto ma zagwarantować badania lekarskie, szkolenia BHP czy zapewnienie odziezy ochronnej. Nie znam szczegółów i specyfiki pracy, ale skoro zleca Pan prace w miejscu przez siebie wyznaczonym i nadzorowanym, to jest to Pana obowiązek.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-01-18 18:18 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dziękuję, a czy rekuperacja w sali gdzie prowadzone są prace spawalnicze wystarczy czy musi to być wyciąg stanowiskowy.
    Pytam ponieważ kierownik zakładu twierdzi że prace spawalnicze w tej metodzie (tig 141) są tak niewielkie i tak mało inwazyjne że rekuperacja wystarczy, stwierdza również że potrzebne byłyby wyciągi przy metodzie 135 mag ponieważ jest inne natężenie substancji szkodliwych.
    Moim zdaniem prace spawalnicze to prace spawalnicze bez względu na natężenie powinny być wyciągi, tym bardziej że spawany ma być materiał nierdzewny w osłonie 100% argon, uważam że niezbyt to zdrowe dla człowieka ale zanim zaczniemy chciałbym się upewnić że mam rację w sprawie zainstalowania wyciągu.
    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-01-19 07:03 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Konieczność zapewnienia skutecznej wentylacji w pomieszczeniach spawalni oraz na innych stanowiskach, na których może dochodzić do zanieczyszczenia powietrza szkodliwymi substancjami wynika z przepisów prawnych:

    • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz.U. z 2000r. Nr 40 poz. 470), które postanawia w paragrafach:
      - § 8.1. Pomieszczenia spawalni powinny być wyposażone w wentylację zapewniającą skuteczne usuwanie zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia.
      - § 9. Stałe stanowisko spawalnicze, na którym istnieje możliwość emisji szkodliwych pyłów i gazów, pracodawca powinien wyposażyć w instalację wentylacji stanowiskowej.
      - § 10.1. Stosowanie w spawalni stacjonarnych urządzeń do podgrzewania przedmiotów przed lub po poddaniu ich procesom spawalniczym jest dopuszczalne pod warunkiem, że urządzenia te będą wyposażone w wentylację miejscową.
    • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. z 2002r. Nr 217 poz. 1833 z późn. zm.).

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • michalmmm

    Dodano 2018-01-13 14:09 przez michalmmm

    Zabezpieczenia przy pracach na wysokości

    Witam,
    mam pytanie: czy pracownik, który pracuje na dachu, który musi być wyposażony w szelki bezpieczeństwa, zamiast szelek może mieć założoną uprząż wspinaczkową jako zabezpieczenie przed upadkiem?

  • Momek

    Dodano 2017-12-29 11:32 przez Momek

    Malowanie pomieszczeń biurowych w trakcie pracy

    Dzień dobry,chciałabym zapytać czy malowanie pomieszczeń, w których pracują pracownicy przy komputerach jest zgodne z obowiązującymi przepisami? Pracujemy w biurze na tak zwanym open space, nasz pracodawca postanowił pomalować całe piętro, w tym również pomieszczenie w którym pracujemy. Ma zamiar zr...

  • Tomasz1232

    Dodano 2017-11-01 20:46 przez Tomasz1232

    Szlifiernia optyczna - zagrożenie

    Dzień dobry,jakiś czas temu podjąłem pracę na szlifierni optycznej (wycinanie w maszynie automatycznej soczewek okularowych mineralnych i organicznych). Podczas szlifowania soczewek wydobywa się bardzo nieprzyjemny zapach, szczególnie przy soczewkach indeksowanych. Materiał z jakich są wykonane to m...

  • epickisms

    Dodano 2018-04-23 01:04 przez epickisms

    Czy pracodawca może zmuszać mnie do pracy na wysokości?

    Witam, pracuję w dużym hipermarkecie jako pracownik ochrony. Pracodawca kilkukrotnie próbował wymusić na mnie i moich współpracownikach wykonywanie prac na wysokości, tj. wieszanie plakatów reklamowych na głównych alejach hali sprzedaży, gdzie nic tak naprawdę nie ochrania od upadku, zwykle są to wy...

  • Ryfunia83

    Dodano 2018-03-01 16:17 przez Ryfunia83

    Czy drążek gimnastyczną w biurze jest zgodny z BHP?

    Mam problem z umieszczeniem w biurze, gdzie pracują informatycy, drążka gimnastycznego do podciagania i rozciągania kręgosłupa.Czy jest to zgodne z przepisami BHP, by umieścić regulamin korzystania, jakieś podpisane oświadczenia? Może ktoś ma pomysł jak to rozwiązać?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania