eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Samochód osobowy w firmie. Czy muszę płacić podatek drogowy?


2013-04-29 13:55 autor: konto usunięte

2 678 odsłon

Samochód osobowy w firmie. Czy muszę płacić podatek drogowy?

Chciałbym wprowadzić do firmy samochód osobowy na zasadzie kilometrówki, jednak znajomy powiedział by upewnić się, że robiąc tak nie będę musiał płacić podatku drogowego.

On prowadzi firmę transportową i taki podatek ma.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-04-29 13:58 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    Opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych nie podlegają samochody osobowe.

    Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-04-29 14:00 autor odpowiedzi: konto usunięte

    acha, no to ok. Dzięki za informację. Znajomy ma samochody ciężarowe więc pewnie dlatego płaci ten podatek ?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-04-29 14:03 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    Tak, ponieważ zgodnie z art. 8 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają m.in:

    • samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton,
    • samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton,
    • przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.

    Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Handel samochodami a prawo do odliczenia podatku VAT

    Handel samochodami a prawo do odliczenia podatku VAT

    W celu pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu osobowego muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki, tj. sposób wykorzystania pojazdu przez podatnika, zwłaszcza w ustalonych przez niego zasadach ich używania, musi wykluczać jego użycie ...

  • Samochód osobowy w leasingu: dwa limity w podatku dochodowym

    Samochód osobowy w leasingu: dwa limity w podatku dochodowym

    Kwota opłaty końcowej, dotycząca ewentualnego wykupu samochodu osobowego po zakończeniu umowy leasingu, nie ma wpływu na wysokość opłat wynikających z zawartej umowy leasingu operacyjnego limitowanej w PIT. Podatnikowi przysługują dwa ...

  • Najem samochodu osobowego w podatku dochodowym

    Najem samochodu osobowego w podatku dochodowym

    Polski ustawodawca nie lubi, gdy przedsiębiorcy wykorzystują w działalności gospodarczej drogie samochody osobowe. Uważa, że nie może to się odbywać kosztem budżetu państwa, a mówiąc dokładniej - płaconych danin. Dlatego też ten ...

  • Samochód sportowy w kosztach podatkowych firmy?

    Samochód sportowy w kosztach podatkowych firmy?

    Wykorzystywanie samochodów w firmie jest tematem licznych zapytań podatników w ramach interpretacji podatkowych. Samochody w firmie mogą być wykorzystywane w różny sposób, począwszy od użytku mieszanego na cele prywatne i działalności ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania