eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Sprzedaż auta kupionego na firmę a VAT


2013-03-20 21:49 autor: dvdrip

17 140 odsłon

Sprzedaż auta kupionego na firmę a VAT

Witam,

Kupiłem auto za 100 000 zł brutto w roku 2012. Odliczyłem 6000 zł VAT'u. Samochód został zakupiony na firmę i jest w niej jako środek trwały.

Teraz chcę sprzedać to auto za około 86 000 zł brutto, z czego myślałem że 6000 zł VAT pójdzie do państwa, a 80 000 zł do mojej kieszeni (nie licząc podatku dochodowego).

Dostałem informację, że niestety nie jest tak różowo. Mianowicie kwota 86 000 zł brutto to w przybliżeniu 70 000 zł netto, VAT-u mamy 16 000 zł i podobno taki trzeba oddać państwu.

Czy może mi ktoś potwierdzić, że tak jest naprawdę i dlaczego? Z jakiej racji mam oddawać 16 000 zł skoro odliczyłem tylko 6000 zł?

Pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-03-20 22:06 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    czy jest to samochód ciężarowy ?

    czy osobowy?

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-20 22:11 autor odpowiedzi: dvdrip

    To jest samochód osobowy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-20 22:44 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    moim zdaniem nie powinien być wogóle  naliczany Vat bowiem samochody, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel mogą kożystać ze zwolnienia jako używane.

    Ponieważ jednak nie upłynął  5 letni  okres używania to należy skorygować Vat odliczony  w wysokości 4/5 

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-20 23:19 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Zbycie samochodu używanego powyżej 6 miesięcy w świetle przepisu § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia ministra finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jest zwolnione od podatku od towarów i usług.

    Ponieważ jednak nie upłynął  5 letni  okres używania to należy skorygować Vat odliczony  w wysokości 4/5 

    Wynika z art. 91 ustawy o VAT.

    Oceń odpowiedź 2 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-21 07:22 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Dodam jeszcze, że kwotę korekty należy wykazać w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym dokonano sprzedaży samochodu, w poz. 53 ze znakiem minus.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-22 12:22 autor odpowiedzi: dvdrip

    Witam,

    Czyli jak mam to rozumieć ?

    Wystawiam klientowi fakture na 70.000zł netto czyli 86.100zł brutto. VATu mamy 16.100zł. To ile oddaje Państwu ?

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-22 15:41 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Wystawiasz fakturę na 86.100 zł netto. Wpisujesz VAT "zw" i  brutto też jest 86.100 zł.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-22 20:18 autor odpowiedzi: dvdrip

    Witam,

    Sorry, że tak drążę i ciągle dopytuje.

    Z jakiej racji w rubryce VAT wpiswuje zw (rozmiem że jest to skrót od zwolniony?)

    Czyli jak sprzedam roczne auto to nic nie bede musiał oddawać Państwu Polskiemu z tytułu podatku VAT ?

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-22 23:02 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Koleżanka napisała:

    Ponieważ jednak nie upłynął  5 letni  okres używania to należy skorygować Vat odliczony  w wysokości 4/5 


    Zatem 4800 będziesz musiał oddać.

    Kolega zaś przedstawił technicznie jak to zrobić.

    Oczywiście Twoja oferta sprzedaży samochodu już nie będzie interesowała VAT-owców...

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-23 20:07 autor odpowiedzi: dvdrip

    Witam,

    Czegoś tutaj nie rozumiem.

    Może zacznę od końca.
    Co mam rozumieć pod pojęciem że moja oferta sprzedaży samochodu nie będzie interesowała VATowców ? Przecież istnieje taka opcja, że samochód będzie chciała kupić jakaś firma na fakturę VAT licząc na to, że odliczy sobie 6000zł VATU z zakupu. Więc wg. mnie VATowcy będą się tym interesowali ponieważ do dla nich odliczenie.
    Co w takim razie miał Pan na myśli ?

    Druga sprawa (być może ją rozumiem, chcęt tylko potwierdzić)
    Koleżanka napisała że trzeba skorygować VAT do 4/5 czyli 4800zł oddaje do US. Ja natomiast odliczyłem całe 6000zł jak samochód kupiłem rok temu. Co się stało z tymi 1200zł ? Zawsze myślałem, że muszę oddać tyle ile wziąłęm.

    Czy na pewno faktura ma wyglądać w ten sposób:
    86100zł netto, VAT: zw, 86100zł brutto
    Nigdy nie widziałem takiej faktury dlatego pytam (unijne z 0% owszem, ale zw nigdy)

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-23 21:29 autor odpowiedzi: konto usunięte

    1. Nowy właściciel sobie nic nie odliczy, bo w Twojej fakturze VAT-u nie ma. Zwyczajnie nie ma. To tak jakby kupił samochód od osoby prywatnej, albo od nieVATowca. Dlatego uważam, że nie będzie zainteresowany.

    2. Zawsze myślałem, że muszę oddać tyle ile wziąłęm.

    Nie masz racji.

    Prawie zawsze jest tak, że inną kwotę VAT-u odliczasz, a inną odprowadzasz.

    Np. gdybyś kupując samochód odliczał cały VAT, to i sprzedając musiałbyś oddać cały VAT.

    Ale kupiłeś go za 81.300 zł netto + 18700 VAT, a sprzedawałbyś za 70000 zł netto + 16100 VAT.

    Czyli odliczyłbyś sobie 18700 zł, oddałbyś mniej bo 16100 zł VAT.

    Dlaczego?

    Bo cena niższa.

    Dlaczego cena niższa?

    Bo samochód już nie jest nowy.

    Tu jest tak samo.

    Kupując odliczyłeś 6000.

    Sprzedając oddasz 4800.

    Dlaczego?

    Bo nie jest nowy.

    Przecież minął rok.  

    konto usunięte zaktualizował/a odpowiedź 2013-03-23 21:46
    Przeczytaj np. 

    Oceń odpowiedź 1 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-24 21:01 autor odpowiedzi: dvdrip

    Witam,

    Dzięki za łopatologiczne przedstawienie sytuacji, ale nie rozumiem jeszcze jednego.

    Przynajmniej ja jako kupujący brałbym to pod uwagę czy kupić samochód czy nie. Mianowicie chodzi mi o to, że ja jako firma A sprzedaje auto firmie B na fakturę VAT i firma B nie może odliczyć sobie 6000zł VAT'u
    Co to za dziwny przepis ? Co trzeba zrobić, żeby firma B mogła sobie odliczyć 6000zł VAT'u od zakupionego samochodu ?

    W ten sposób pozbędę się wielu potencjanych klientów.

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-24 22:05 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Każda transakcja ma dwie strony. Jedna sprzedaje, druga kupuje.

    Ta co sprzedaje odprowadza VAT, ta co kupuje odlicza sobie VAT w tej samej kwocie. 

    W ten sposób na danej transakcji fiskus nie traci, ani nie zyskuje (zyskuje na czym innym).

    Gdy ten co sprzedaje nie naliczy VAT-u, to nie ma co oddać fiskusowi. Zatem ten co kupuje nie może sobie nic odliczyć, bo fiskus byłby stratny.

    Oceń odpowiedź 0 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-01-31 14:36 autor odpowiedzi: Bartek1970

    Podłącze się pod pytanie. Czy od auta zakupionego 5 lat temu na działalność gospodarczą gdzie był odliczony Vat Musze teraz zapłacić podatek po sprzedaży samochodu? Auto kupiłem za 40000 brutto, a sprzedałem za 19000 Brutto. Jak wygląda sprawa podatkó w tym przypadku?

    Oceń odpowiedź 1 10

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-18 11:59 przez konto usunięte

    Sprzedaż samochodu ze stawką VAT "zw"

    Kupiłam w 2011 r. samochód na firmę jako środek trwały. Jego wartość była nieduża, bo 11 tys zł. Odliczyłam VAT w przysługującej części. Teraz po 1,5 roku, chcę sprzedać auto i skorzystać z prawa do stawki „zw”.
    Słyszałam, że w takim wypadku będę musiała też skorygować odliczony wcześniej VAT. Czy t...

  • krzyhalski

    Dodano 2013-05-06 20:33 przez krzyhalski

    Sprzedaż samochodu zakupionego z kratką

    Witam,
    Równo 3 lata temu kupiłem na firmę samochód w salonie. Wówczas można jeszcze było kupić samochód z kratką, tak też uczyniłem. Samochód kupiłem na raty na 3 lata.
    Teraz spłaciłem całość i chcę go oddać w rozliczeniu w salonie za nowy (tym razem leasing). Szkopół w tym, że po zmianie przepisów ...

  • maciek_88

    Dodano 2014-02-25 13:33 przez maciek_88

    Z jaką stawką mogę sprzedać samochód?

    Witam,
    z jaką stawką mogę sprzedać samochód osobowy (zw, procedura marży) kupiony na umowę sprzedaży i wciągnięty w środki trwałe (auto kupione 3 lata temu, na ewidencji od pół roku)? A może wycofać z ewidencji i sprzedać też na umowę?
    Proszę o odpowiedź.

  • maciek_88

    Dodano 2014-02-20 11:38 przez maciek_88

    Sprzedaż środka trwałego, którego jestem współwłaścicielem

    Witam,
    mam na ewidencji samochód osobowy, którego jestem współwłaścicielem. Auto było zakupione na umowę kupna-sprzedaży, a wartość początkowa została przyjęta na 50% kwoty z umowy. Jaki dokument mam wystawić przy sprzedaży auta? Czy to ma być umowa kupna-sprzedaży, czy faktura zwolniona z VAT (auto...

  • joannab

    Dodano 2012-12-07 09:52 przez joannab

    Jak wykazać zaliczkę na środek trwały w deklaracji VAT-7?

    Czy wpłacone zaliczki na środek trwały należy traktować jako nabycie środka trwałego w deklaracji VAT-7? Jeśli ktoś zna odpowiedź to proszę o jej udzielenie.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania