eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Leasing na nowe auto, używane za gotówkę czy ciężarowe (typu van) dla małego przedsiębiorcy ?


2013-01-04 01:18 autor: konto usunięte

4 430 odsłon

Leasing na nowe auto, używane za gotówkę czy ciężarowe (typu van) dla małego przedsiębiorcy ?

Witam. Jestem młodym przedsiębiorcą i poszukuje rady doświadczonych osób. Założyłem firmę przewozową, gdzie rozliczany z kontrahentem jestem fakturą za przebyte kilometry. Potrzebuję w tym celu kupić auto, którym średnio miesięcznie do celów wykonywanej pracy będę pokonywał około 10 tysięcy kilometrów. Posiadam kapitał początkowy w wysokości 25 tysięcy złotych na auto i 5 tysięcy na osprzęt, gdyż będzie to pojazd uprzywilejowany na zasadach karetki. Przewoził będę leki ratujące życie, izotopy itp. Zastanawiam się jakie auto kupić: 

1 - ciężarowe typu VAN np fiat ducato itp gdyż nie potrzebuje dużej ładowności samochodu

2 - osobowego, którym bez problemu będę mógł przewozić te rzeczy i również uzbroić w osprzęt  i tu nasuwa się kolejny problem czy auto wziąć w leasingu i kupić nowe auto, tylko jak wtedy będę mógł rozliczać koszty paliwa, napraw i czy ratę leasingową będę mógł wrzucić w koszty firmy.

Generalnie wolałbym auto osobowe, gdyż miałbym je również do użytku własnego, ale chciałbym wiedzieć co wtedy zyskuje a co tracę. I czy jest możliwość bym np wziął auto w leasingu ale nie rozliczał się z faktur za paliwo tylko za kilometr delegacji 0,8358 jest taka możliwość ??? 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-02-07 13:33 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  Jeżeli pojazd zostanie uznany za pojazd specjalny –  czyli jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika, że jest to pojazd specjalny, to dla celów VAT uznawany jest za ciężarowy czyli przysługuje odliczenie VAT od paliwa i oczywiście od innych wydatków  związanych z eksploatacją pojazdu (np. zakup wycieraczek, myjnia).

  Jeżeli leasing będzie na firmę to na sposób ewidencji księgowej wpływa jego rodzaj:

  Leasing operacyjny - ponieważ rzecz leasingowana pozostaje przez cały okres leasingu własnością firmy leasingującej przedsiębiorca nie może wprowadzić jej do Ewidencji Środków Trwałych firmy i odliczać amortyzacji.


  Kosztem w leasingu operacyjnym będą:

  • raty leasingowe;

  • czynsz inicjalny lub opłata wstępna wliczona w I ratę;

  • wydatki związane z eksploatacją - dotyczą np. paliwa do samochodu, kosztów napraw - księgowanie bezpośrednio w koszty bez konieczności prowadzenia kilometrówki;

  • ubezpieczenie wykupione przez przedsiebiorcę.


  Leasing finansowy - tutaj środek trwały, zwykle od początku trwania umowy leasingowej jest już własnością przedsiębiorcy. Różnica więc polega na tym co tworzy podstawę naliczania kosztu.


  W odróżnieniu do leasingu operacyjnego do kosztów nie będą trafiały poszczególne raty leasingu ale kosztami uzyskania przychodu będą:

  • odpisy amortyzacyjne (gdyż leasingowana rzecz będzie stanowić środek trwały w firmie);

  • tylko część odsetkowa raty leasingowej;

  • wydatki związane z eksploatacją - księgowane bezpośrednio w koszty bez konieczności prowadzenia kilometrówki;

  • ubezpieczenie wykupione przez przedsiębiorcę.  Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-07-18 19:23 przez konto usunięte

  Rozliczenie kosztów w przypadku samochodu prywatnego

  Jeżeli chodzi o rozliczanie kosztów za przejechane kilometry samochodem prywatnym w celach służbowych: czy wystarczy prowadzenie samej księgi, czy muszę mieć pokrycie w fakturach za paliwo?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-05-21 12:19 przez konto usunięte

  Zakup paliwa na terenie UE

  Jak zaksięgować zakup paliwa na terenie UE do samochodu firmowego ciężarowego? Wyjazd związany jest z firmą, czy to będzie WNT?

 • kasia-firma

  Dodano 2013-03-07 10:19 przez kasia-firma

  Paliwo do środków trwałych

  Witam!
  Czy do samochodu, będącego środkiem trwałym, zakupione paliwo mogę w całości (netto czy brutto?) wrzucić w koszty uzyskania przychodu?
  Dziękuję i pozdrawiam

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-15 09:18 przez konto usunięte

  Faktura związana z mandatem

  Mam auto firmowe w leasingu. Niedawno złapał mnie fotoradar i otrzymałam mandat za prędkość. Do tego dostałam fakturę od leasingodawcy na 50 zł za to, że udostępnili policji moje dane.
  Z tego co wiem, to mandatu nie mogę ująć w kosztach, natomiast co z otrzymaną fakturą? 

 • Karolina

  Dodano 2013-04-03 10:47 przez Karolina

  Kilometrówka - co można wliczyć?

  Dzień dobry
  Czy polisę ubezpieczeniową samochodu oraz myjnię mogę wliczyć do ewidencji przebiegu pojazdu (kilometrówka)?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania