eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Kto ma płacić mandat za parkowanie bez biletu służbowym samochodem?


2013-04-22 11:51 autor: wiktor1

4 385 odsłon

Kto ma płacić mandat za parkowanie bez biletu służbowym samochodem?

Witam,

Chciałabym się zapytać kto ma zapłacić mandat wystawiony na firmę za parkowanie  służbowym samochodem bez biletu?

Samochodem kierował przedstawiciel handlowy, który nie chce tego mandatu zapłacić. Czy pracodawca może pracownika zmusić do zapłaty oraz jak pracodawca może się zabezpieczyć, aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości?

 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-04-22 19:58 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Mandat na pewno nie będzie kosztem uzyskania przychodu. Stanowisko fiskusa jest tu jednoznaczne.

  Wydatki na pokrycie zapłaconych w czasie odbywania podróży służbowych przez pracownika spółki mandatów za przekroczenie przepisów o ruchu drogowym nie pozostają w żadnym związku przyczynowym z konkretnym przychodem podatnika.

  Inną sprawą jest kto zapłaci za mandat.

  Obowiązany jest pracownik.

  Jednak pracodawca może podjąć taką decyzję że zapłaci za kogoś mandat, z tym że zgodnie z prawem spowoduje to powstanie u pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu i oskładkowaniu ZUS-em.

  Przychód taki należy doliczyć do pozostałych przychodów ze stosunku pracy, a naliczone składki ZUS oraz zaliczkę na podatek należy potrącić z wypłacanego w danym miesiącu wynagrodzenia.

  Nie trzeba zmuszać pracownika do zapłaty.

  Zdarza się, że konsekwencje finansowe naruszenia przepisów drogowych przez pracownika podczas wykonywanej przez niego pracy, ponosi jednak pracodawca.

  Dzieje się to na przykład w momencie, gdy na adres firmowy przychodzi zdjęcie z fotoradaru i mandat. Pracodawca będący właścicielem pojazdu jest adresatem mandatu, ale nie musi go zapłacić. Jego obowiązkiem jest jedynie wskazanie osoby, która w danym dniu korzystała ze samochodu służbowego. Mandat kierowany jest już w takim przypadku do konkretnego pracownika, który dopuścił się wykroczenia. Prawo daje mu 30 dni na złożenie wyjaśnień i uregulowanie należności wynikających z mandatu.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania