eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Sprzedaż samochodu firmowego


2016-06-09 12:38 autor: beatus57

2 644 odsłon

Sprzedaż samochodu firmowego

Witam!

Proszę o pomoc, bo otrzymuję sprzeczne odpowiedzi dotyczące sprzedaży samochodu używanego dla potrzeb działalności. Samochód kupiony rok temu i wprowadzony na firmę, jeszcze niezamortyzowany. Używany, kupiony bez VAT od osoby prywatnej na umowę.

Jestem czynnym podatnikiem VAT, nie handluję samochodami, nie prowadzę działalności tylko handlowej. Powinnam wystawić fakturę - tu wszyscy są zgodni. Pozostaje kwestia, czy VAT 23%, czy bez VAT, czy VAT - marża. Ratunku! Wszyscy mają swoje zdanie, każdy inne, łącznie z różnymi US, a za chwilę pewnie przyjdzie ewentualny nabywca.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-06-13 07:52 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    A jakie zdanie ma US właściwy dla Pana? Oczywiście najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest sprzedaż z pełnym VAT-em. Zwolnienia zastosować nie można. Dopuszczalną opcją jest tutaj sprzedaż w systemie VAT-marża - rozumiem, że zakup samochodu nastąpił na umowę kupna-sprzedaży już do majątku firmowego a nie nastąpiło przekazanie tego samochodu do firmy po pewnym czasie od jego nabycia.
    Organy podatkowe dopuszczają tutaj sprzedaż VAT marża pod warunkiem że w chwili zakupu samochód był przeznaczony do sprzedaży, przy czym sprzedaż taka nie musi nastąpić od razu, a nawet po dłuższym czasie.

    beatus57 skomentował/a odpowiedź 2016-06-13 13:59

    dziękuję za odpowiedź. Uzupełniam: samochód został kupiony od osoby prywatnej i w tym samym dniu przekazany na potrzeby firmy. Zgodnie z moim założeniem miał służyć około roku, żeby go później sprzedać i nabyć inny, bo samochód jest przy mojej działalności niezbędny. Nowy (używany) samochód już na mnie czeka. I już się boję następnych problemów, bo też mam zamiar po jakimś czasie go wymienić na inny. Pomysł takiej formy sprzedaży zasugerowała mi krajowa informacja podatkowa, czemu sprzeciwiają się znajomi księgowi. Mój US... nie miał zdania na ten temat. Pewnie mogę zwrócić się z pismami, ale troszkę mnie "goni" czas, a obieg korespondencji i czas wydawania decyzji to kilka miesięcy - jak znam życie. Bardzo dziękuję raz jeszcze za odpowiedź

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-06-15 09:42 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Urząd skarbowy nie wyda decyzji w tym zakresie - no chyba że przyjdzie na kontrolę okresu, w którym nastąpiła sprzedaż.
    Można jedynie wystąpić o interpretację prawa podatkowego - ale to trwa niestety 3 miesiące.

    Powiem tak, skoro Pani US nie ma wyrobionego zdania, próbowałbym przeforsować opodatkowanie VAT marża - szkoda wprawdzie że w umowie nie znalazły się dane firmy, niemniej danymi firmy jest m.in. imię i nazwisko jej właściciela. Na tej podstawie można próbować podnosić, że zakup nastąpił od razu do firmy. Proszę sobie poszukać i wydrukować kilka interpretacji podatkowych na ten temat - można je m.in. znaleźć w naszym serwisie. To powinno przekonać Pani urząd skarbowy do takiego podejścia.

    Oczywiście najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest sprzedaż na pełną fakturę VAT, niemniej wówczas trzeba się mocno podzielić z fiskusem - ten tylko z tytułu tego podatku zgarnie 23%.

    beatus57 skomentował/a odpowiedź 2016-06-15 14:44

    dziękuję. Zamierzam powalczyć

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Lukasz1989

    Dodano 2013-12-28 00:07 przez Lukasz1989

    Jaki jest najkorzystniejszy zakup i sprzedaż samochodu na firmę?

    Witam,
    planuję zakup używanego samochodu osobowego na firmę w trzy letnim leasingu (umowa jest już gotowa) z możliwie jak największymi odpisami podatkowymi oraz sprzedaż go z najmniejszymi skutkami podatkowymi. Moje pytania:
    1). Czy w roku 2014 będzie można kupić używany samochód osobowy bez kratki ...

  • pawszpi

    Dodano 2015-11-04 18:57 przez pawszpi

    Sprzedaż samochodu firmowego kupionego na fakturę VAT marża

    Witam,w 2014 r. kupiłem busa na fakturę VAT marża potrzebnego mi do działalności. Jestem VAT-owcem na zasadach ogólnych, odliczałem VAT za paliwo i naprawy, jest jako środek trwały. Zamierzam sprzedać w/w auto i nie wiem czy muszę wystawić fakturę VAT 23%, czy np. zw.Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję ...

  • meliho

    Dodano 2014-12-23 18:56 przez meliho

    Samochód w firmie jednoosobowej

    Witam,w 2010 roku nabyłem samochód na fakturę VAT-marża, więc nie odliczyłem VAT-u. Samochód zarejestrowany na osobę fizyczną wprowadzony do ewidencji i amortyzowany (zamortyzowany 1,5 roku temu).Czy mogę wycofać pojazd z ewidencji i sprzedać go na umowę kupna-sprzedaży? Jeśli tak, to jakie czynnośc...

  • telemorella

    Dodano 2014-11-27 22:43 przez telemorella

    Sprzedaż auta firmowego niezamortyzowanego w pełni, a faktura VAT "marża"

    Chcę zakupić pojazd od kolegi, który wprowadził jako środek trwały pojazd osobowy (bez kratki) swojej żony (wspólnota majątkowa). Kolega prowadzi działalność jednoosobową, jest płatnikiem VAT, natomiast kwoty zakupu pojazdu i kosztów z nim związanych od VAT-u nie odliczał.Amortyzacja trwa już 2,5 ro...

  • Patryk898

    Dodano 2018-03-26 16:53 przez Patryk898

    Sprzedaż firmowego samochody zakupionego na fakturę VAT marża

    Dzień dobry! Potrzebuję pomocy przy rozwiązaniu sprawy sprzedaży auta. Kupiłem samochód 3 lata temu na fakture VAT marża, na użytek prywatny, w maju 2017 roku został wciągnięty do działalności gospodarczej, więc jest na użytek mieszany mogę odliczyć od niego 50 % VAT-u na paliwo.Potrzebuję go pilnie...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania