eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Samochód w firmie jednoosobowej


2014-12-23 18:56 autor: meliho

6 963 odsłon

Samochód w firmie jednoosobowej

Witam,

w 2010 roku nabyłem samochód na fakturę VAT-marża, więc nie odliczyłem VAT-u. Samochód zarejestrowany na osobę fizyczną wprowadzony do ewidencji i amortyzowany (zamortyzowany 1,5 roku temu).

Czy mogę wycofać pojazd z ewidencji i sprzedać go na umowę kupna-sprzedaży? Jeśli tak, to jakie czynności muszę wykonać w myśl nowych przepisów?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-12-24 10:55 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Można. Należy sporządzić protokół przekazania. Dobrze by też było odczekać jakiś okres czasu pomiędzy przekazaniem prywatnym a sprzedażą. Należy pamiętać, że powyższy zabieg pozwoli uniknąć podatku VAT, niemniej w podatku dochodowym powstanie z tego tytułu przychód z działalności gospodarczej.
  Dodam też, iż ostatnimi czasy pokazują się interpretacje, zgodnie z którymi w opisanym stanie faktycznym można by zastosować opodatkowanie marżą.

  Pppaula skomentował/a odpowiedź 2014-12-30 12:28

  Czy zabieg ten na pewno pozwoli na uniknięcie podatku VAT? Mam obecnie ten sam problem jednak nie znalazłam potwierdzenia w ustawie. Czy mógłby Pan wskazać mi odpowiedni artykuł? Obawiam się czy ten przywilej nie został uchylony na początku bieżącego roku... Pozdrawiam

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-07 09:15 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Opodatkowaniu może podlegać ewentualne przekazanie składnika majątku na cele osobiste. Proszę jednak zważyć, że takie nieodpłatne przekazanie jest opodatkowane, jeżeli podatnikowi przysługiwało w całości lub części prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towaru bądź jego części składowych. W omawianym przypadku prawo do odliczenia nie przysługiwało. Dlatego też to przekazanie nie podlega także opodatkowaniu (oczywiście nie można zapominać o ewentualnym naliczeniu VAT-u od części składowych montowanych w takim pojeżdzie - częścią składową wydaje się być nawet akumulator czy nowe opony).
  Następna sprzedaż pojazdu już z majątku osobistego podatnika jest poza VAT-em (dysponujemy bowiem majątkiem prywatnym a nie firmowym).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • karo33

  Dodano 2022-02-05 15:06 przez karo33

  Czy mogę sprzedać samochód zakupiony na fakturę marża?

  Jestem Vatowcem na zasadach ogólnych i zakupiłem samochód osobowy na fakturę marża na kwotę 9500 zł. Samochód wprowadziłem jako środek trwały i zaksięgowałem w koszty poz. 13. Odpis jednorazowy a w deklaracji jpk vat nie wiem jak go zaksięgować?
  Czy po upływie pół roku mogę sprzedać samochód i wtedy...

 • jaqb3k

  Dodano 2020-08-04 10:08 przez jaqb3k

  Jak mogę sprzedać auto?

  Dzień dobry!
  Mam pytanie, mianowicie zakupiłem od pracodawcy auto firmowe, z którego korzystałem. Pracodawca wystawił mi FV VAT na mnie jako osobę prowadzącą działalność.
  Co muszę zrobić by sprzedać to auto?  Czy muszę dodać PKD na handel autami do swojej działalności a następnie wystawić FV VAT - m...

 • Janusz

  Dodano 2013-04-28 12:43 przez Janusz

  Jednoosobowa działalność gospodarcza. Jak sprzedać zamortyzowany samochód?

  Sprzedaję samochód po 30 miesięcznej zakończonej w grudniu amortyzacji (czyli jest już 4 miesiące po amortyzacji)
  Prowadzę jednoosobową działalność, samochód mam wciągnięty jako środek trwały,  co mam teraz zrobić żeby go sprzedać?
  Czy wystawić fakturę, następnie wciągnąć ją do książki przychodów i ...

 • Grucha

  Dodano 2014-03-12 14:30 przez Grucha

  Zakup samochodu na działalność gospodarczą

  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (bez VAT), której wykonywanie wiąże się z wyjazdami. Zastanawiam się nad kupnem samochodu na firmę. Będzie to mój jedyny samochód i pewnie czasem będę korzystała w celach prywatnych. Jaka forma jest korzystniejsza: zakup czy leasing? Co przy zakupie z po...

 • Plissken

  Dodano 2017-07-10 13:20 przez Plissken

  Sprzedaż samochodu firmowego w działalności gospodarczej

  Witam,w 2006 roku kupiłem samochód osobowy. W 2015 roku założyłem działalność gospodarczą i na podstawie oświadczenia wciągnąłem samochód do ewidencji środków trwałych. Teraz planuję go sprzedać. Jestem VAT-owcem. Kupujący jest osobą fizyczną i nie jest zainteresowany fakturą za zakup. 1. Czy mimo w...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania