eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościWynajem › Gdzie mam złożyć deklarację ryczałtu za wynajem mieszkania w Polsce mieszkając w Anglii?


2014-06-10 21:00 autor: Laura

4 322 odsłon

Gdzie mam złożyć deklarację ryczałtu za wynajem mieszkania w Polsce mieszkając w Anglii?

Do jakiego urzędu mam się zwrócić aby płacić ryczałt za wynajem mieszkania w Polsce, gdy mieszkam w Anglii?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-06-15 20:10 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Które województwo (gdzie znajduje się mieszkanie)? Należy tutaj zastosować rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. nr 165, poz. 1371 ze zm.)

    § 5. 1. W sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów (przychodów) z działalności gospodarczej uzyskiwanych przez będących nierezydentami podatników tego podatku właściwi miejscowo są, ustaleni według miejsca prowadzenia tej działalności, następujący naczelnicy urzędów skarbowych:   1)   w województwie dolnośląskim - Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole;   2)   w województwie kujawsko-pomorskim - Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy;   3)   w województwie lubelskim - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie;   4)   w województwie lubuskim - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze;   5)   w województwie łódzkim - Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście;   6)   w województwie małopolskim - Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście;   7)   (1) w województwie mazowieckim - Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście;   8)   w województwie opolskim - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu;   9)   w województwie podkarpackim - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie;   10)  w województwie podlaskim - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku;   11)  w województwie pomorskim - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku;   12)  w województwie śląskim - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach;   13)  w województwie świętokrzyskim - Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach;   14)  w województwie warmińsko-mazurskim - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie;   15)  w województwie wielkopolskim - Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto;   16)  w województwie zachodniopomorskim - Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie. 2. W przypadku uzyskiwanych przez podatników, o których mowa w ust. 1, dochodów (przychodów):   1)   z tytułu wywozu ładunków i pasażerów, przyjętych do przewozu w polskich portach morskich - właściwi miejscowo są naczelnicy urzędów skarbowych, wymienieni w ust. 1, ustaleni według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podmiotu świadczącego usługi agenta morskiego;   2)   innych niż wymienione w ust. 1 lub w pkt 1 - właściwi miejscowo są naczelnicy urzędów skarbowych, wymienieni w ust. 1, ustaleni ze względu na: a)  miejsce zamieszkania lub adres siedziby płatnika, w przypadku gdy pobór podatku następuje za pośrednictwem płatnika, b)  miejsce pobytu podatnika, jeżeli pobór podatku następuje bez pośrednictwa płatnika, c)  miejsce wykonywania czynności, z tytułu których uzyskiwany jest przychód, w szczególności ze względu na miejsce świadczenia usług (wykonywania pracy), jeżeli nie można ustalić właściwości w sposób wskazany w lit. a lub b. 3. Jeżeli podatnik, o którym mowa w ust. 1, prowadzi działalność gospodarczą na terenie więcej niż jednego województwa albo uzyskuje dochody (przychody), o których mowa w ust. 2, na terenie więcej niż jednego województwa, albo jednocześnie uzyskuje dochody (przychody) z tytułów wymienionych w ust. 1 i 2 na terenie więcej niż jednego województwa, właściwy miejscowo jest Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, z zastrzeżeniem ust. 4. 4. Jeżeli podatnik, o którym mowa w ust. 1, uzyskuje dochody (przychody) na terenie więcej niż jednego województwa, od których płatnicy pobierają zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych, właściwi miejscowo są naczelnicy urzędów skarbowych, wymienieni w ust. 1, ustaleni ze względu na miejsce zamieszkania albo adres płatnika.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Eljus

    Dodano 2017-04-25 13:28 przez Eljus

    Gdzie płacić podatek od najmu?

    Witam,wynajmuję dom w Warszawie, ostatnio mieszkałam w Krakowie i tam złożyłam w US, że będę się rozliczać ryczałtem. Wyjechałam za granicę. Jaki US jest właściwy do dokonywania opłaty? Wg miejsca ostatniego zamieszkania czy wg adresu wynajmowanego (i tu jestem zameldowana) domu?Dziękuję za odpowied...

  • Matty

    Dodano 2017-09-18 22:15 przez Matty

    Kupno mieszkania pod wynajem. Jak odliczyć VAT?

    Witam,mieszkam za granicą, chciałbym kupić mieszkanie pod wynajem w Krakowie. Czy jest możliwość odliczenia VAT od zakupu mieszkania? Jeśli tak, to co trzeba przedstawić/ zrobić?

  • marecki24

    Dodano 2015-10-22 01:00 przez marecki24

    Firma w Polsce, praca w Niemczech

    Witam,od stycznia 2016 roku chcę założyć firmę w Polsce a usługi wykonywać w Niemczech. Prace, które będę wykonywać to montaż gotowych elementów konstrukcji stalowych itp. Będę na ryczałcie 5,5%, wynajmę mieszkanie, większość roku kalendarzowego będę w Niemczech. Czy ja tam muszę coś odprowadzać, cz...

  • Szymon148

    Dodano 2014-06-05 09:42 przez Szymon148

    Prowadzenie działalności a wynajem mieszkań niezwiązanych z formą prowadzenia działalności

    Witam,
    osoba fizyczna prowadzi niepubliczny zakład opieki zdrowotnej - usługi medyczne. Z tytułu tej działalności rozlicza się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych 19%. Posiada również kilka mieszkań, które wynajmuje osobom studiującym na cele mieszkaniowe. Przychód z tytułu najmu rozlicza z urz...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-06-10 12:51 przez konto usunięte

    Podatek VAT: polski usługobiorca a usługodawca z EU

    Witam,
    mieszkam poza Polską (EU), skąd prowadzę działalność. Nie jestem płatnikiem VAT-u i świadczę usługi w zakresie e-biznesu, w tym polskim usługobiorcom.
    Czy jeżeli Polski usługobiorca jest zwolniony z VAT-u to musi odprowadzać VAT od moich usług?
    Dziękuję i pozdrawiam.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Wynajem mieszkania? Pomyśl o OC najemcy

    Wynajem mieszkania? Pomyśl o OC najemcy

    Inwestycja w mieszkanie na wynajem cieszy się w naszym kraju bardzo dużą popularnością. Powodem tego jest jej opłacalność, ale również dobre warunki kredytowania czy też fakt, że ze względu na niskie stopy procentowe oszczędzanie ...

  • Ryczałt i VAT gdy wynajem mieszkania

    Ryczałt i VAT gdy wynajem mieszkania

    Podatnicy trudniący się wynajmem swoich mieszkań, muszą pamiętać o płaceniu z tego tytułu podatków i to nawet wówczas, gdy najem taki jest wykonywany poza działalnością gospodarczą. W grę wchodzą tutaj dwa podatki: VAT i dochodowy. W ...

  • Oświadczenie o formie opodatkowania: ryczałt

    Oświadczenie o formie opodatkowania: ryczałt

    Niektórzy przedsiębiorcy oraz osoby trudniące się prywatnym najmem, wśród form opodatkowania mogą wybrać m.in. ryczałt ewidencjonowany. Należy jednak pamiętać, że jest to alternatywna forma opodatkowania, o której trzeba powiadomić ...

  • Ryczałt ewidencjonowany: nowe wzory formularzy

    Ryczałt ewidencjonowany: nowe wzory formularzy

    Już niedługo zaczną obowiązywać nowe wzory formularzy w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Będą miały one zastosowanie do przychodów osiągniętych od 1 stycznia 2007 ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynajem

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania