eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Rozwiązanie umowy o pracę w wieku 58 lat - zwolnienie w okresie przedemerytalnym


2015-05-07 14:42 autor: Janina777

6 944 odsłon

Rozwiązanie umowy o pracę w wieku 58 lat - zwolnienie w okresie przedemerytalnym

Witam,

pracuję na stanowisku pomoc księgowej od 10 lat na umowę na czas nieokreślony i mam 56 lat. 2 maja (sobota) dostałam rozwiązanie umowy o pracę o treści: „Z dniem 2 maja 2015 rozwiązujemy umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu  wypowiedzenia, który upłynie w dn. 31.07.2015 z panią Karoliną Knapik zatrudnioną na stanowisku pomoc księgowej, na podstawie umowy o pracę zawartej w dniu 01.02.2005 z powodu naruszenia obowiązków pracowniczych polegających na niepoprawnym wprowadzaniu danych analitycznych w wyniku czego powstały błędy w sprawozdaniach finansowych. W ciągu 7 dni może się Pani odwołać do Sądu Rejonowego w Sosnowcu”.

Rozwiązanie umowy o pracę zostało przeze mnie podpisane. Wcześniej pracodawca skierował pismo do związków zawodowych i zawiadomił ich o zamiarze rozwiązania mojej umowy opisując, że w związku z przeprowadzoną kontrolą i wykryciem wielu nieścisłości wynikających z problemami z radzeniem sobie z nowym oprogramowaniem komputerowym u pani Karoliny J, zatrudnionej na stanowisku Pomoc księgowej, zamierzamy z w/w rozwiązać umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Powodem tej decyzji jest zaniedbanie obowiązków pracowniczych, popełnianie coraz większej ilości błędów formalnych w dokumentacji księgowej.

Dodam jeszcze, że co do przyczyny zwolnienie nie jest ona do końca prawdziwa. Pracodawca wprowadził nowy program księgowy z którego odbyłam przeszkolenie. Podczas ostatniej kontroli wynikły błędy i pracodawca postanowił obciążyć mnie cała winą nie biorąc pod uwagę, że pracuje na stanowisku pomocy księgowej tak wiec jestem sprawdzana przez główna księgową i w tej sytuacji nie czuje się bezpośrednio odpowiedzialna za powstałe błędy.

Moje pytanie brzmi, co mogę w tej sytuacji zrobić. Mogę się odwołać do sądu pisząc pozew? Czy pracodawca ma prawo mnie zwolnić w takiej sytacji gdy jestem w wieku przedemerytalnym?

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-05-07 16:03 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Jeśli jest Pani w okresie przedmerytalnym ma Pani ochronę przed zwolnieniem. Nie ma ochrony gdy zaistnieją podstawy do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika.
    Koniecznie należy się odwołać do Sądu w terminie 7 dni i żądać przywrócenia do pracy. Sąd zdecyduje czy wypowiedzenie i rozwiązanie było zasadne.
    Może się Pani po pomoc zwrócić do związków zawodowych, Państowej Inspekcji Pracy.

    Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-05-07 20:37 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    To ile ma Pani tak naprawdę lat 56 czy 58!!!!!!!!!! Jest to dosyć istotna informacja, bo od tego zalezy czy jest Pani objęta ochrona przedemerytalną lub nie.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-05-07 22:24 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Może najprościej będzie podać rok urodzenia. Otrzyma Pani wtedy precyzyjną informację.

    Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-05-12 16:18 autor odpowiedzi: Janina777

    Mój rok urodzenia to 1957

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-07-30 15:11 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Jest Pani w okresie przedmerytalnym ma Pani ochronę przed zwolnieniem.

    Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • spayro

    Dodano 2015-02-28 07:57 przez spayro

    Czy pracodawca w okresie ochronnym może mnie zwolnić z pracy?

    05.02.2015 wykorzystałam 182 dni zasiłku chorobowego, od 06.02.2015 lekarz orzecznik ZUS przyznał mi świadczenie rehabilitacyjne na okres 6. miesiecy, od 06.02.2015 do 05.08.2015 z zaznaczeniem, że rokuję odzyskanie zdolności do pracy.W firmie zatrudniona jestem  od 01.08.1992 na czas nieokreślony (...

  • Jolka008

    Dodano 2014-06-14 12:41 przez Jolka008

    Zwolnienie pracownicy po urlopie wychowawczym

    Pracownica poinformowała mnie ponad miesiąc temu o zamiarze skrócenia urlopu wychowawczego. W związku z tym, że jej stanowisko pracy uległo likwidacji, postanowiłam pierwszego jej dnia pracy wręczyć jej wymówienie umowy na czas nieokreślony.
    Pracownica jednak nie stawiła się do pracy, ani nie poinfo...

  • tomek132

    Dodano 2016-09-01 16:49 przez tomek132

    Czy mój pracodawca może mnie zwolnić?

    Jestem zatrudniony w niemieckiej firmie. Mam umowę na czas nieokreślony, w danej firmie pracuję już rok.Mam problemy z reką, jestem już 75 dni na zwolnieniu lekarskim. Dziś mój pracodawca zwolnił mnie z pracy. Czy ma on do tego prawo?

  • karolinajanik

    Dodano 2015-05-07 10:03 przez karolinajanik

    Zwolnienie w okresie przedemerytalnym

    Witam, pracuję na stanowisku pomoc księgowej od 10 lat na umowę na czas nieokreślony i mam 56 lat. 2 maja (sobota) dostałam rozwiązanie umowy o pracę o treści: „Z dniem 2 maja 2015 rozwiązujemy umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu  wypowiedzenia, który upłynie w dn. 31.07.2015 z panią...

  • firma_1_osobowa

    Dodano 2014-03-19 21:42 przez firma_1_osobowa

    Firma zatrudniająca jednego pracownika. Jak rozwiązać umowę?

    Witam,
    moja firma zatrudniała kiedyś kilka osób, obecnie musiałem opuścić biuro i prowadzę działalność w domu a moje dochody są... mocno kryzysowe. Moją zmorą jest pracownica - zatrudniona na umowę na czas nieokreślny. Moją niezaprzeczalną głupotą jest to, że nie zwolniłem jej, gdy przynosiła po 5 z...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Obniżenie wieku emerytalnego - najważniejsze kwestie

    Obniżenie wieku emerytalnego - najważniejsze kwestie

    Od 1 października 2017 roku nastąpi obniżenie wieku emerytalnego poprzez przywrócenie obowiązujących przed 2013 rokiem progów wiekowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z tym tematem.

  • Ochrona przedemerytalna po obniżeniu wieku emerytalnego

    Ochrona przedemerytalna po obniżeniu wieku emerytalnego

    Stosunek pracy nawiązany z pracownikiem, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, podlega ochronie przed ...

  • Okres ochronny nie chroni pracownika?

    Okres ochronny nie chroni pracownika?

    Zgodnie z artykułem 39 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż czterech lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do ...

  • Dla kogo dłuższa ochrona przedemerytalna?

    Dla kogo dłuższa ochrona przedemerytalna?

    Pracownicy, którym do uzyskania wieku emerytalnego pozostało nie więcej niż 4 lata, korzystają ze szczególnej ochrony przed zwolnieniem z pracy. Kodeks pracy wprowadza zakaz wypowiadania takim pracownikom umów o pracę w okresie ochronnym ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania