eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy pracodawca może mnie zwolnić w bardzo wczesnej ciąży?


SPONSOR KATEGORII:

Availo

2015-03-28 23:46 autor: Oliwia1991

14 731 odsłon

Czy pracodawca może mnie zwolnić w bardzo wczesnej ciąży?

Witam,

jak powyżej: czy pracodawca może mnie zwolnić w bardzo wczesnej ciąży?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pytanie zaktualizowano 2015-03-29 13:57

Mam dość skomplikowaną sytuacje. Mam umowę o pracę, od 1 lutego do 31 grudnia 2015 roku, ale pracodawca chce wypowiedzieć mi umowę. Wypowiedzenia jeszcze nie podpisałam, ale wstępnie uzgodniliśmy, że z dniem 31 marca przestanę pracować. Podejrzewam, ze jestem w ciąży (w pon to potwierdzę), ale bardzo wczesnej 2 tydzień. Jeśli okaże się to prawdą, czy w tym momencie pracodawca musi przedłużyć mi umowę do dnia porodu czy nie? A jeśli musi przedłużyć to co powinnam zrobić?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-03-29 10:03 autor odpowiedzi: Jowita

    Zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

     

    Jak liczyć termin upływu 3 miesiąca ciąży, po upływie którego pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę do dnia porodu?

    Upływ trzeciego miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni). Oznacza to, że jeden miesiąc odpowiada czterem tygodniom. Obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu następuje po upływie dwunastu tygodni ciąży. Wyrok SN z 5 grudnia 2012 r. I PK 33/02 OSNP 2004/12/204

    Oliwia1991 skomentował/a odpowiedź 2015-03-29 14:08

    Nie rozumiem. Jeśli kobieta pisze do Państwa, że ma umowę do połowy tego roku i dowiedziala sie ze jest w ciazy w np 1 miesiacu, piszecie, ze moze smialo mowic o tym pracodawcy, ale przeciez dopoki nie skonczy 3miesiaca moze ja zwolnic tzn wedlug tego paragrafu. To jak ja mam to odniesc do swojej sytuacji? Jesli przed podpisaniem wypowiedzenia przedstawie mu dokument, ze jestem w ciazy to co wtedy?

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-03-29 20:19 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Nie można zwolnić kobiety w ciąży. Jeśli przedstawi Pani zaświadczenie o ciąży będzie Pani objęta ochroną. W tej sytuacji proszę nie podpisywać rozwiązania umowy, a tymbardziej za porozumieniem stron.
    Powyższy przypadek jest o kończącej się umowie przed 3 miesiącem ciąży. Pani ma umowę do końca roku a nie do końca marca, więc Pani to nie dotyczy.

    Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-03-30 08:33 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Co więcej, jeśli wypowiedzenie zostanie już dokonane, a dowie się Pani o ciąży w czasie trwania okresu wypowiedzenia (a nawet jeśli zajdzie Pani w ciążę w trakcie trwania wypowiedzenia), to należy powiadomić o tym fakcie pracodawcę, a pracodawca ma obowiązek cofnąć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy.

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-03-12 17:31 autor odpowiedzi: Malok

    Witam podejrzewam że jestem w ciąży stwierdzę to dopiero w poniedziałek (mam umówiona wizytę u ginekologa) lecz w tym tygodniu w czwartek zaczynam nową pracę.czy po stwierdzeniu ciazy mogę zostać zwolniona już na okresie próbnym

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-03-13 06:56 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Nie może zostać Pani zwolniona.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-06-26 09:27 autor odpowiedzi: Jowita

    W okresie próbnym nie przekraczającym miesiąca bez względu na wiek ciąży, pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu, zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy:

    § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

    § 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

    § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

     

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Pracownik chroniony uniknie wypowiedzenia? Niekoniecznie

    Pracownik chroniony uniknie wypowiedzenia? Niekoniecznie

    Rozwiązanie umowy o pracę to dla pracodawcy każdorazowo spore wyzwanie. Trudno bowiem przewidzieć, jak zareaguje zaskoczony pracownik, czy uda się dojść do porozumienia i czy wskutek rozwiązania umowy nie będziemy musieli spotykać się z ...

  • Czy pracownica w ciąży musi się obawiać zmiany szefa?

    Czy pracownica w ciąży musi się obawiać zmiany szefa?

    Gdy firmę przejmuje nowy właściciel, dotychczasowi pracownicy obawiają się zaprowadzenia nowych porządków. Zwłaszcza, gdy towarzyszą im duże zmiany organizacyjne, likwidacja działów, zwolnienia oraz renegocjacje umów. Czy także ...

  • Ciąża a zwolnienie z pracy: kiedy to możliwe?

    Ciąża a zwolnienie z pracy: kiedy to możliwe?

    Powszechnie uważa się, iż kobieta w ciąży jest bezwarunkowo chroniona przed zwolnieniem z pracy. Pogląd wydaje się tym bardziej uzasadniony, gdyż wiele ciężarnych przebywa na zwolnieniach lekarskich, co jak wiadomo, również chroni przed ...

  • Od 1 maja dłuższy czas pracy kobiet w ciąży

    Od 1 maja dłuższy czas pracy kobiet w ciąży

    Od 1 maja br. kobiety w ciąży muszą pracować dłużej przy ekranie komputera. Dotychczas maksymalny czas pracy na stanowisku z monitorem ekranowym wynosił 4 godziny, teraz został on wydłużony do 8 godzin. Zmiana ta dostosowuje przepisy do ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.