eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zasiłek chorobowy. Kiedy mogę pójść na nowy?


2014-05-26 19:34 autor: konto usunięte

115 743 odsłon

Zasiłek chorobowy. Kiedy mogę pójść na nowy?

Po 182 dniach zwolnienia chorobowego wróciłam do pracy. Po ilu dniach pracy mogę otrzymać ponownie zwolnienie L4?

Pytanie zaktualizowano 2014-06-05 23:06

Na zwolnieniu lekarskim przebywałam 6 miesięcy, wróciłam do pracy ale bardzo źle się czuję. Po jakim czasie mogę mieć kolejne zwolnienie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż wszystkie )

 • 2014-05-26 19:41 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zwolnienia L-4 raczej się nie planuje, więc jak Pani zachoruje to może udać się do lekarza, a ten -gdy jest Pani chora i nie zdolna do pracy- powinien wystawic zwolnienie. Inną kwestią jest to, jak do tego podejdzie ZUS. Czy zwolnienie zostanie wystawione na tą samą jednostkę chorobową czy na inną.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 14 21

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-26 19:42 autor odpowiedzi: mia70

  Witam serdecznie, zwolnienie l-4 pracownik otrzymuje od lekarza w momencie niezdolności do pracy, pozdrawiam.

  Oceń odpowiedź 4 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-26 22:00 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Jeżeli chodzi o samo L4, bez roszczeń zasiłkowych, może Pani je wziąć oczywiście w każdej chwili.

  Z roszczeniami zasiłkowymi:
  Zasiłek chorobowy wypłacany przez pracodawcę trwa do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, później do 182 dni zasiłek wypłaca ZUS (czyli równo tyle, ile Pani chorowała). Jeżeli weźmie Pani kolejne L4, w tym wypadku będzie mogła się Pani ubiegać jedynie o świadczenie rehabilitacyjne (aby nie podwziąć podejrzeń o wyłudzenie). 
  Aby ubiegać się o zasiłek chorobowy "na nowo", należy przepracować okres wyczekiwania, zależny od podpisanej umowy (umowa o pracę = 30 dni nieprzerwanego opłacania składek), zwracając uwagę na wykorzystanie urlopu chorobowego w tym roku kalendarzowym.

  Pozdrawiam

  konto usunięte zaktualizował/a odpowiedź 2014-05-26 22:19

  To było tak na moją logikę, chociaż... byłabym wdzięczna, gdyby ktoś pomógł mi dopełnić moją (nie)wiedzę. Czy wystarczy przepracowanie zaledwie 30 dni na umowie o pracę (podpisaną na >6 m-cy), aby świadczenia chorobowe wróciły na nowo?

  Z opisu tematycznej sytuacji, Pani musiała pobierać zasiłki od pracodawcy w zeszłym roku kalendarzowym (a zasiłek w wymiarze 33 dni jest w tym roku aktualny - a raczej będzie, po przepracowaniu okresu wyczekiwania). Ale powątpiewam w to, jak obliczyć część zasiłku przypadającego na rok 2014 z ZUS'u, gdyby Pani "planowała" chorować przez kolejne 182 dni po przepracowaniu tych 30 dni okresu wyczekiwania.

  Moje pytanie brzmi: czy po chorobowym trwającym 182 dni, krótkim powrocie do pracy (30 dni) można na nowo odzyskać wszystkie tytuły związane z zasiłkiem chorobowym (jeżeli wypadnie w odpowiednim momencie w roku kalendarzowym)? Czy jednak - tak, jak ja byłam wyuczona - po tak długim okresie choroby kierować się w stronę zasiłku rehabilitacyjnego?

  Inną storną jest decyzja pracodawcy o dalszym zatrudnieniu, ale to inny temat.

  Oceń odpowiedź 7 6

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-26 22:13 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Pan POWE trochę się zagalopował:) Okres wyczekiwania obowiązuje osoby, które miały przerwę w ubezpieczeniu. 30 dni umowa o pracę, 90 dni umowa zlecenie bądź DG. W trakcie przebywania na L-4 osoba ta jest ubezpieczona, w związku z czym jest zachowana ciągłość. Okres 182 dni zwolnienia jest uzależniony od jednostki chorobowej. Tak jak napisałem wcześniej, jeżeli jest to inna choroba (kod ICD), to okres zasiłkowy jest liczony od nowa. Przykład: pierwsze zwolnienie może byc na złamanie kręgosłupa (wiem-drastyczny przykład:)-okres 182 dni. Po powrocie do pracy- dajmy na to, po tygodniu- łamie sobie Pani nogi, albo zapada na gruźlicę. Inna jednostka chorobowa, nowy okres zasiłkowy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 4 14

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-26 22:28 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Przepraszam, pisałem kiedy Pan odpisywał. Brnę bardziej w stronę ciągłego, nieprzerwanego prawa do zasiłku chorobowego. Taki zasiłek - nie biorąc pod uwagę aż tak drastycznych przypadków o których Pan pisze - moim zdaniem nie może trwać w "nieskończoność". Ciekawi mnie gdzie występuje jakakolwiek granica, pomiędzy możliwością udzielania zasiłku, a jego brakiem. Jeżeli ktoś choruje - jest ciągle na chorobowym (jednak po 182 dniach jest w stanie wrócić do pracy) - i ma nieustannie podpisaną umowę o pracę, czy nie powinien występować o rehabilitacyjny, jeżeli pyta o następne L4?

  Z drugiej strony: pytanie zapewne banalne, ale potrzebuję się upewnić :) będąc na chorobowym, składki chorobowe są ciągle opłacane i można pozostawać sobie na chorobowym tak długo, jak tylko się chce (posiadając ZUS ZLA)? Tzn. 182 dni pobierać zasiłek, a później wrócić na chwilę do pracy i znowu pójść na L4, ale nie na zwolnienie rehabilitacyjne?

  Oceń odpowiedź 2 9

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-26 23:15 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Sedno: Chyba odkryłem to, czego nie zauważałem wcześniej: Pana zdaniem okres zasiłkowy zależy od choroby (ICD). Z tym się jeszcze nie spotkałem. Regułą zawsze były dwie cyfry: 33 i 182 i okres wyczekiwania.

  Bardzo proszę naprostować sytuację:
  Jeśli są dwa (lub więcej) przypadki chorób (ale różnych), to czy to ozacza, że okres zasiłku chorobowego z ZUS wydłuża się wtedy na ponad 182 dni w roku kalendarzowym, a w przypadku pracodawcy do poand 33 dni (niezgodne z KP), biorąc pod uwagę jeden rok kalendarzowy?


  np. umowa na czas nieokreślony od grudnia 2013. 1 stycznia 2014:
  1) złamane nogi (równe 3 m-ce chorobowego)
  2) uraz drugiej kończyny w wyniku nadmiernego oszczędzania pierwszej, np. całkowite zerwanie mięśnia przywodziciela (równe 3 m-ce chorobowego od zakończenia poprzedniego) - za chwilę przekroczymy 182 dni;
  3) depresja (żeby dopełnić do pełnego roku kalendarzowego: z dniem następnym ZUS ZLA na 6 m-cy).
  Pracownik w całym roku kalendarzowym nie pracował, ale nabawił się różnych chorób. Jak w takim przypadku wygląda zasiłek chorobowy, gdy pracownik przebywa 12 m-cy na zwolnieniu chorobowym? Z każdym nowym rozpoznaniem posiada prawo do nabycia praw do urlopu chorobowego, ale czy nabiera praw do zasiłku "na nowo" z każdą nową przypadłością, zarówno z ZUS jak i od pracodawcy? (właśnie to mi się totalnie nie zgadza).

  Przepraszam za wnikliwość. Proszę mnie źle nie odebrać :)

  Oceń odpowiedź 1 6

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-27 07:41 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie ma wątpliwości, że nieprzerwana niezdolność do  pracy tworzy jeden okres zasiłkowy. Jest to jeden ciągły okres niezdolności do pracy spowodowanej tą samą lub różnymi chorobami. Nie ma więc znaczenia przyczyna wydania kolejnych zwolnień, jeśli między nimi nie było żadnej przerwy Problem stwarza natomiast sytuacja, gdy między zwolnieniami lekarskimi jest luka. Kolejne okresy absencji trzeba wówczas wliczać do jednego okresu zasiłkowego, pod warunkiem że

  - zostały spowodowane tą samą chorobą oraz

  - przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do  pracy nie przekroczyła 60 dni.

  A jak się o tym dowiaduje pracodawca czy ZUS, który wypłaca zasiłek?

  Z kodu literowego, który lekarze muszą podawać na zwolnieniu lekarskim (druk ZUS ZLA), by poinformować o okolicznościach, które mają wpływ na  prawo lub wysokość świadczeń. Do  tego, by wskazać związek zwolnienia lekarskiego z poprzednio wydanym, służy kod A.  Fakt ten może być potwierdzony również na  podstawie posiadanej dokumentacji medycznej (kod ICD-rozpoznanie). Jeśli tego kodu lekarz nie wpisał na kolejnym zwolnieniu wydanym po przerwie – choćby jednodniowej – to z zasady powstaje prawo do liczenia okresu zasiłkowego na nowo.


  _blanca_ skomentował/a odpowiedź 2015-09-29 21:57

  Witam, a co w sytuacji, gdy mija 182 dni zasiłku chorobowego "starej" choroby, następnie zaległy urlop wypoczynkowy 14 dni kalendarzowych, zwolnienie lekarskie na "nową" chorobę np na 47 dni, jeden dzień przerwy np urlop na żądanie i kolejne L4 na "starą" chorobę? Czy kolejne L4 na "starą" chorobę rozpoczyna nowy okres zasiłkowy?

  olkak1 skomentował/a odpowiedź 2016-01-07 12:22

  Witam, moj mąż od czerwca 2015 po urazie dłoni przebywal na L4... zeby nie bylo problemow z ZUS lekarz prowadzacy wyslal go do orzecznika na komisje po rehabilitacje... Orzecznik nie wyslal meza na rehabiitacje i stwierdzil ze zanim ja zacznie reka wroci do formy. Skonczylo sie l4 a maz rozpoczol urlop ponad 3 tyg. byl 1 dzien w pracy gdyz mial zrobic badania na zdolnosc do pracy, niestety w badaniach wyszla anemia i jest kolejny miesiac na l4... czy te okresy zwolnienia beda zsumowane i mezowi grozi zwolnienie?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 16 18

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-05-17 17:27 autor odpowiedzi: kasia_is9

  chciałam zapytać od 10 listopada 2015 zasiłek chorobowy l 4 wypłacał mi pracodawca.
  1 grudnia dostałam rozwiązanie umowy bo byłam zatrudniona na okres próbny 3 miesiecy.Od 1 grudnia 2015 do dnia 9 maja 2016 roku zus stwierdza że dnia 9 maja upłynoł okres 182 dni wliczająć okres od 10 listopada gdy byłam jeszcze zatrudniona i posiadałam ubezpieczenie . Czy to nie jest bład w naliczeniu przez ZUS bo nie powinien wliczać chyba dni chorbowych wyplaconych przez pracodawcę . Chciałam zwrócić też uwagę że w ustawie jest mowa o nie przerwanym l4 w danym roku kalendarzowym a u mnie jest na przełomie roku 2015/2016

  Oceń odpowiedź 1 9

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-05-17 17:27 autor odpowiedzi: kasia_is9

  chciałam zapytać od 10 listopada 2015 zasiłek chorobowy l 4 wypłacał mi pracodawca.
  1 grudnia dostałam rozwiązanie umowy bo byłam zatrudniona na okres próbny 3 miesiecy.Od 1 grudnia 2015 do dnia 9 maja 2016 roku zus stwierdza że dnia 9 maja upłynoł okres 182 dni wliczająć okres od 10 listopada gdy byłam jeszcze zatrudniona i posiadałam ubezpieczenie . Czy to nie jest bład w naliczeniu przez ZUS bo nie powinien wliczać chyba dni chorbowych wyplaconych przez pracodawcę . Chciałam zwrócić też uwagę że w ustawie jest mowa o nie przerwanym l4 w danym roku kalendarzowym a u mnie jest na przełomie roku 2015/2016

  Oceń odpowiedź 4 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-05-17 17:49 autor odpowiedzi: konto usunięte

  okres zasiłkowy łącznie wynosi 182 dni lub 270 (ciąża - gruźlica)
  okres zasiłkowy nie musi zamykać w danym roku kalendarzowym

  aras121 skomentował/a odpowiedź 2016-07-24 12:33

  Witam. Mam pytanie. Zaznaczę że mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Chorowałem 182 dni na jedną chorobę, po czym wróciłem i otrzymałem wypowiedzenie 3-miesięczne. Przepracowałem tydzień czasu. Mogę zacząć chorować dalej na inną chorobę np. od psychiatry i dalej korzystać z zasiłku mimo wszystko że jestem na wypowiedzeniu i wykorzystałem limit 182 dni, lecz teraz chce chorować na inną chorobę? To bardzo ważne i proszę eksperta o doradzenie. Pozdrawiam Aras121

  Oceń odpowiedź 46 32

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-06-28 18:32 autor odpowiedzi: amelka12

  Mam pytanie od 2 grudnia do 31 mają byłam na zwolnieniu (182 dni) od 1 czerwca do 16 czerwca bylam zarejestrowana w PUP a od 17 czerwca zaczęłam pracę ale zaczynam się źle czuć i chciałam się dowiedzieć po ilu dniach mogę iść na l4 jak by mi się nie poprawiło. Z góry dziekuje

  Oceń odpowiedź 3 19

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-06-28 18:43 autor odpowiedzi: amelka12

  Witam mam pytanie od 2 grudnia do 31 mają bylam na zwolnieniu l4 od 1 do 16 bylam zarejestrowana w PUP a od 17 czerwca podjęłam pracę . Chciałam się zapytać ile muszę przepracowac zeby isc na ponowne l4 ponieważ się jeszcze źle czuje

  aras121 skomentował/a odpowiedź 2016-07-24 12:33

  Witam. Mam pytanie. Zaznaczę że mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Chorowałem 182 dni na jedną chorobę, po czym wróciłem i otrzymałem wypowiedzenie 3-miesięczne. Przepracowałem tydzień czasu. Mogę zacząć chorować dalej na inną chorobę np. od psychiatry i dalej korzystać z zasiłku mimo wszystko że jestem na wypowiedzeniu i wykorzystałem limit 182 dni, lecz teraz chce chorować na inną chorobę? To bardzo ważne i proszę eksperta o doradzenie. Pozdrawiam Aras121

  Oceń odpowiedź 21 33

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-12-21 23:45 autor odpowiedzi: anatolka

  Witam, 10 listopada zakończył się okres zasiłkowy 182 dni (depresja-zwolnienie od psychiatry). Złożyłam wniosek do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne , jednak ZUS przywrócił mnie do pracy. Teraz jestem na urlopie kilka dni, potem muszę stawić się w pracy. Czy należy mi się zasiłek chorobowy jeśli zajdę w ciążę? Czy jeśli od ostatniego L4 nie minie 60 dni, ale będzie to nowa jednostka chorobowa jaką jest ciąża będę otrzymywać zasiłek chorobowy ? Z góry dziękuje za odpowiedź

  Oceń odpowiedź 2 11

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-02-27 19:01 autor odpowiedzi: Boziak

  Witam.
  Jestem w takiej sytuacji ze w listopadzie dostarczylam pracodawcy l4 z kodem B. Po ponad miesiacu poronilam i przez miesiac mialam zwolnienie od ginekologa a pozniej przez miesiac od psychiatry. Do pracy wrocilam na 2 tygodnie bo konczy mi sie umowa i nie bedzie ona przedluzona. Okazalo sie ze znowu jestem w ciazy i mam pytanie czy gdybym po tak krotkim powrocie znow dostarczyla l4 z kodem B to bede otrzymywac zasilek chorobowy od ZUSu do konca ciazy czy musze przepracowac 30 dni zeby taki zasilek mi aie nalezal?

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-02-27 20:35 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W tym przypadku nie ma okresu wyczekiwania, więc zasiłek będzie naliczony od pierwszego dnia zwolnienia. Wazne jest to, aby po ustaniu zatrudnienia nie przerywać zwolnienia lekarskiego az do porodu.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Strony: 1 2

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Praca na zwolnieniu lekarskim - czy jest dopuszczalna?

  Praca na zwolnieniu lekarskim - czy jest dopuszczalna?

  Bywają sytuacje, w których podczas zwolnienia lekarskiego nie da się uniknąć podpisywania dokumentów firmowych, wykonywania służbowych przelewów, czy też innych tego typu prac. Nawet bez wychodzenia z domu, czynności takie można ...

 • Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

 • Przedsiębiorca na urlopie

  Przedsiębiorca na urlopie

  Urlop wypoczynkowy, macierzyński czy tzw. „chorobowe”. O ile jasne jest, że dotyczą one osób zatrudnionych na umowę o pracę, o tyle nie jest oczywiste czy dotyczą również osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Na ...

 • Mundurowi na zwolnienia lekarskie na nowych warunkach

  Mundurowi na zwolnienia lekarskie na nowych warunkach

  Policjanci, strażacy czy strażnicy graniczni przebywający na zwolnieniach lekarskich nie otrzymają już całości poborów. Rząd przyjął projekt ustawy o L-4 mundurowych, przewidujący obniżkę uposażenia osób przebywających na ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania