eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › odprawa rentowa


2007-11-22 19:34 autor: konto usunięte

4 140 odsłon

odprawa rentowa

Witam. Mój małzonek zachorował: 6 m-cy choroby, potem świadczenie rehabilitacyjne przez rok. Wiadomo, że po 9 m-cach nieprzerwanej choroby pracodawca Go zwolnił. Teraz staramy się o rentę. Czy w przypadku jej uzyskania mężowi przysługuje odprawa rentowa, pomimo że stosunek pracy rozwiązano w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego?

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2007-11-23 12:32 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Jest to świadczenie w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia przysługująca pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w wyniku przejścia na rentę lub emeryturę (art. 92 par 1.§ 1 k.p.).

    Odpraw rentowa jest świadczeniem jednorazowym. Pracodawca powinien zamieścić informacje o wypłacie odprawy rentowej w wydantm pracownikowi świadectwie pracy, co pozwoli innemu pracodawcy mieć informacje, że odprawa została pracownikowi wypłacona.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2007-11-24 13:14 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dziękuję. To wszystko na temat odprawy juz wiem, za wyjątkiem tego czy w tym konkretnym przypadku, opisanym powyżej, mój małzonek ma prawo ubiegać się o nią od byłego juz pracodawcy?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2007-11-25 13:37 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Skoro spełnia Pani mąż opisane wyżej kryteria to z pewnością może ubiegać sie o odprawe rentową u byłego pracodawcy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2007-11-27 15:51 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Hmm no więc tak - dokopałem się do wyroku Sądu Najwyższego, który orzekał w podobnej sytuacji. Pracownik był zatrudniony na czas określony, zachorował, pobierał zasiłek do 21 marca, a od 22 marca otrzymał rentę. Umowa wygasła wcześniej. W tej sytuacji sąd uznał, iż należy się odprawa rentowa.

    Może się Pani także przydać wyrok SN z dnia 20.09.2005 r. nr II PKN 20/05

    W wyroku tym sąd wskazał, że prawo do renty powstaje z dniem spełnienia warunków wymaganych do nabycia tego prawa, tj. w dniu powstania niezdolności do pracy. Ustawa o emeryturach i rentach jednak zawiera warunek, zgodnie z którym w przypadku ubezpieczonego pobierającego zasiłek z organu rentowego, prawo do renty powstaje po zaprzestaniu pobierania tych świadczeń (nie można jednocześnie pobierać i renty i zasiłku chorobowego). Sąd podkreślił także, iż w tej sytuacji bez znaczenia pozostaje data przyznania tego świadczenia, jeżeli pracownik spełnił warunki wymagane do nabycia renty przed ustaniem stosunku pracy (czyli warunek niezdolności do pracy).

    Analizując powyższe

    Jeżeli po upływie okresu zasiłkowego mężowi przyznano prawo do renty – spełnia on warunki do renty z tytułu niezdolności do pracy w dniu ustania stosunku pracy i odprawa się należy. Decyzja organu rentowego to jedynie formalność potwierdzająca nabycie prawa do renty, a prawo to zostało nabyte z chwilą zwolnienia z pracy.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania