eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Czy pracodawca powinien wypłacić zasiłek chorobowy?


2012-05-11 08:17 autor: tomek

3 563 odsłon

Czy pracodawca powinien wypłacić zasiłek chorobowy?

witam chciałbym zapytać, czy jeśli podczas pracy uległem wypadkowi (umowa o prace w pełnym wymiarze godzin) umowa trwała od 1-go  do 31 marca, i 14 marca zdarzył się wypadek, poszedłem na l4 i następnie do 30-go marca bylem na l4, 30-go  marca dostałem następne zwolnienie które było do 12 kwietnia, następne zwolnienie od 14-go kwietnia do 29-go, także była przerwa miedzy tymi zwolnieniami 1-go dnia, czy pracodawca powinien mi wypłacić chorobowe, za ten okres? w zusie już jest od 14 kwietnia wniosek

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-05-13 09:02 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  a jak duży jest zakład? Jeżeli nie przekracza 20 pracowników - od samego początku jest wypłacany zasiłek przez ZUS (w przypadku wypadku przy pracy).
  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2012-05-13 09:03
  Doprecyzuję, że bezpośrednio przez ZUS z jego środków. Jeżeli zakład jest większy, zaisłek jest wypłacany ze środków ZUS ale za pośrednictwem zakładu pracy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-05-13 10:44 autor odpowiedzi: tomek

  Jest to Randstad.Z.O.O . a w jakim czasie pracodawca powinien wyplacic chorobowe ?? bo jak na dzisjaj to od 14-marca do 9-go kwietnia powinienem powinien zaplacic pracodawca, a dzis juz 13.05 a pieniazkow nadal nie ma , czy powinienem zadzwonic tam do Randstadtu i poinformaowac ich o tym ze jeszcze nie wplynela rzadna kwota. i co jeszcze mozna zrobic w razie pieniazki nadal nie wplynelyby na konto

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-05-16 10:22 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Warto skontaktować się w tej kwestii z pracodawcą. Poco gdybać jeżeli wyjaśnienie sprawy u źródła może zająć kilka minut.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-05-18 18:18 autor odpowiedzi: Ginger_

  może został niepoprawnie wypełniony protokół powypadkowy lub są jakieś braki w nim?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-11-29 10:44 autor odpowiedzi: Kancelaria Prawna CDZ

  Z przedstawionego opisu sytuacji wynika, iż w Pana przypadku zastosowanie znaleźć powinny przepisy ustawy z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej jako „ustawa o ubezpieczeniu wypadkowym”), która reguluje m.in. zasady i tryb przyznawania zasiłku chorobowego z tytułu wypadku przy pracy. Zgodnie z jej treścią za taki wypadek uważane jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą, tj.: podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych; podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy nawet bez polecenia pracodawcy oraz w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy. Jeśli więc Pana wypadek odpowiada powyższej definicji i nie został spowodowany przez Pana, np. wskutek naruszenia zasad bezpieczeństwa lub pozostawania w stanie nietrzeźwości, będzie Pan uprawniony do otrzymania zasiłku chorobowego.

   

  Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu wypadkowym, zasiłek chorobowy przyznawany na gruncie jej przepisów jest należny już od pierwszego dnia niezdolności do pracy powstałej w wyniku wypadku. W Pana przypadku zasiłek ten będzie należny za okres od 14 marca do 12 kwietnia, przy czym za okres od 14 marca do 31 marca powinien być on ustalony i wypłacony przez pracodawcę. Następnie pracodawca ma obowiązek przekazania dokumentacji związanej z wypadkiem, a w szczególności zaświadczeń L4, Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Po ustaniu stosunku pracy to bowiem ZUS staje się płatnikiem zasiłku chorobowego.

   

  Odnosząc się do okresu Pańskiego trzeciego zwolnienia –od 14 do 29 kwietnia, należy zwrócić uwagę na treść art. 7 ustawy o ubezpieczeniu wypadkowym, który w celu ustalenia prawa do zasiłku chorobowego każe stosować odpowiednio przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie ze wskazanymi regulacjami świadczenie chorobowe przysługuje za okres niezdolności do pracy po ustaniu stosunku pracy o ile niezdolność ta powstała w czasie zatrudnienia i trwa nieprzerwanie. Ze wskazanych przez Pana okoliczności wynika zaś, że niezdolność do pracy została przerwana w dniu 13 kwietnia. Otrzymanie zasiłku chorobowego jest jednak możliwe nawet w sytuacji, w której niezdolność do pracy powstanie po utracie zatrudnienia. Musi ona jednak trwać bez przerwy co najmniej 30 dni i co do zasady powstać nie później niż w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia. W Pana przypadku tylko drugi ze wskazanych warunków można uznać za spełniony, bowiem długość trzeciego zwolnienia L4 wynosi tylko 16 dni. W związku z powyższym za czas jego trwania nie będzie Panu przysługiwać zasiłek chorobowy z tytułu ubezpieczenia wypadkowego.

   

  Komentarz przygotował Radosław Rudnik, prawnik w kancelarii Chajec, Don-Siemion & Żyto w Krakowie

  Oceń odpowiedź 0 6

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Firma

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.