eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmae-Biznes › Sklep internetowy studenta


2013-09-20 16:44 autor: kedzierki

3 093 odsłon

Sklep internetowy studenta

Witam,

jestem studentem i chciałbym otworzyć swój sklep internetowy. Będzie on się zajmował sprzedażą roślin. Nie mam żadnej firmy, jestem zielony w tym temacie. Jakie musiałbym ponosić opłaty od sprzedaży oraz kosztu ZUS-u? Jakiej wysokości musiałbym ponosić opłaty VAT oraz czy mógłbym odliczać VAT od zakupu przedmiotów od osoby, która nie wystawia faktury lecz rachunek skrócony? Dodam jeszcze, że będę sam prowadził tą firmę, chociaż z czasem chciałbym otworzyć również sklep stacjonarny.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-09-23 08:58 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  Decydując się na założenie działalności w ciągu pierwszych dwóch lat ZUS (po spełnieniu kilku warunków m.in. że nie będzie Pan pracował z byłym pracodawcą) może być opłacany na preferencyjnych warunkach i wówczas składki społeczne ZUS + składka zdrowotna na miesiąc wynosi obecne 414,85 zł, po dwóch latach pełny ZUS to wydatek wysokości ok. 1030zł.


  Należy pamiętać, że zapłacone składki społeczne ZUS pomniejszają dochód a zapłacone składki zdrowotne w części podlegają odliczeniu od podatku.


  Na początku działalności można korzystać ze zwolnienia z VAT. Jeżeli jednak wybrana zostanie opcja czynnego podatnika VAT to od dokonywanych zakupów będzie VAT odliczany pod warunkiem że sprzedaż będzie opodatkowana. Z tym, że odliczenie VAT przysługiwało będzie tylko od tych zakupów za które otrzymana zostanie faktura. Jeżeli zakup na rachunek - czyli od nievatowca to i Panu nie będzie przysługiwało odliczenie VAT.


  Oprócz kosztów zakupu towaru i składek zus dochodzi również do opłacania podatek - ten w zależności od formy jaką się wybierze może być opłacany co miesiąc lub kwartał. Przy zasadach ogólnych wynosi on 18%.


  Przy sprzedaży wysyłkowej pod pewnymi warunkami można korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej bez względu na limit obrotów. Natomiast gdy już byłaby sprzedaż stacjonarna, po przekroczeniu limitu zwolnienia 20.000 zł  dochodzi zakup kasy.  

  Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-23 11:00 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Limit zwolnienia od podatku vat wynosi 150.000 obrotu rocznie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-23 11:09 autor odpowiedzi: kedzierki

  jeżeli nie mam kasy fiskalnej to nie mogę odliczać watu?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-23 11:28 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  Nie ma to bezpośredniego związku. Aby odliczać VAT trzeba być zarejestrowanym (VAT-R) czynnym podatnikiem VAT i prowadzić sprzedaż opodatkowaną. Posiadanie kasy czy nie, nie ma tu znaczenia.

  Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • KaMaart

  Dodano 2013-06-09 23:32 przez KaMaart

  Zakładanie działalności. Sklep internetowy artystyczny z rękodziełem

  Dzień dobry,
  Mam jeszcze kilka pytań odnośnie prowadzenia działalności-sklep internetowy, artystyczny, rękodzieło.
  1. Czy jest jakiś schemat obliczeń podatku na zasadach ogólnych, którego należałoby się trzymać (podatek 18%)?
  2. Czy można odprowadzać podatek raz na kwartał czy należy raz na miesiąc,...

 • konto usunięte

  Dodano 2016-09-12 14:56 przez konto usunięte

  Działalność na ryczałcie a towar bez VAT-u

  Dzień dobry,jestem w trakcie otwierania sklepu internetowego na ryczałcie. I mam pewne wątpliwości. 1. Jednego dostwcę mam w Anglii, towar, który będę kupować jest bez VAT-u. Więc kto musi opłacić VAT...?2. Drugiego dostawce mam w Polsce, który też ma działalność na ryczałcie i wystawia fakturę na 0...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-23 09:31 przez konto usunięte

  Działalność gospodarcza na rękodzieło i zatrudnienie na etacie

  Dzień dobry!
  Jestem zatrudniona na etacie - umowa o pracę. Chcę otworzyć sklep internetowy i sprzedawać w nim wykonane ręcznie: kartki, zaproszenia, albumy, pamiątki, różne przedmioty ozdobione metodą decoupage. Co muszę zrobić aby założyć działalność gospodarczą? Jakie jednorazowe opłaty i gdzie bę...

 • KaMaart

  Dodano 2013-07-05 14:59 przez KaMaart

  Sklep internetowy z rękodziełem. Jak robić zapisy w PKPiR?

  Dzień dobry,
  1. Czy w KPiR w kolumnie 1 należy numerować każde zdarzenie gospodarcze kolejno, czy np. zakup czegoś jako 1, potem zakup czegoś jako 2, potem sprzedaż  jako 1 (że sprzedaż) czy po prostu kolejny numer, czyli 3 bez względu na to, czy to zakup czegoś lub sprzedaż?
  2. Czy należy każdego d...

 • Gonia

  Dodano 2013-09-28 01:36 przez Gonia

  Sprzedaż internetowa ubrań nowych i używanych. Jak założyć działalność?

  Witam,
  chciałabym zapytać od czego zacząć założenie działalności internetowej? Chciałabym sprzedawać np. odzież nową i używaną, może jakieś zabawki czy inne rzeczy. Jak to załatwić w urzędzie? Na jakiej zasadzie mam się rozliczać? Ile wynosi ZUS na początku i w ogóle proszę o cenne informacje, jak t...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii e-Biznes

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania