eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmae-Biznes › Sprzedaż internetowa, sprzedaż bezrachunkowa, zwolnienie z kasy, ryczałt


2012-04-12 20:09 autor: karollina

6 869 odsłon

Sprzedaż internetowa, sprzedaż bezrachunkowa, zwolnienie z kasy, ryczałt

Witam serdecznie,

mam do rozwikłania następująca sytuację:

-firma dokonuje wyłącznie sprzedaży wysyłkowej (zamówienia zbierane przez telefon)

-zapłaty od klientów to wyłącznie pobrania, które spływaja zbiorczym przelewem od firmy kurierskiej

-sprzedaz wyłącznie dla klientów indywidualnych

-korzysta ze zwolnienia z VAT (limit 150 000 zł- teraz już  mniej, bo firma dopiero startuje)

-ryczałt 3%

W jaki sposób ewidencjonować tą sprzedaż, aby nie było konieczności ewidencjonowania kasy fiskalnej (limit 20 tys na pewno zostanie przekroczony), wiem, że powinna być w tym celu prowadzona dokładna ewidencja, wpłaty będa tylko na rachunek, ale będzie to spływ wyłacznie pobrań od kuriera. stworzenie ewidencji z przyporządkowaniem paczki nie stanowi problemu- pytanie czy dla US jest wystarczające?

Czy zatem kazdemu klientowi wystawić w takim przypadku rachunek- bardzo pracochłonne- czy mogę dzinna sprzedaz podsumowywac dowodem wewnętrznym z podsumowanum przychodem z dnia? Czy jednak powinien byc ten rachunek  z wypisanymi danymi aby dokładnie wynikało co klient kupił itp.?

Sume pobrań z danego dnia byłaby lustrzanym odbiciem z takiego dziennego podsumowania (dowodu wewnętrznego).

 

Jeszcze jedno nurtujące mnie pytanie, co w przypadku gdy klientowi po 2 tygodniach sie przypomni i zażada rachunku? pisze sie wtedy na nim, że "dptyczy sprzedazy w dniu" tym i tym? W końcu wystawiany byłby dokument do sprzedaży bezrachunkowej codzinnie, a rachunek to jednak nie sprzedaz "bezrachunkowa" :)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-04-15 13:30 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-04-16 08:31 autor odpowiedzi: karollina

    Dzięki wielkie:) Wszystkie kwestie są w zasadzie dla mnie jasne, prowadzę juz jedną firmę, jedynie ta sprzedaz bezrachunkowa kontra zwolnienie z kasy mnie nurtuje bo tego przypadku nie przerabiałam (inna działalność). Rozumiem, że nie będę mogła zatem jednym dowodem wewnętrznym całej tej sprzedaży zrzucić na jeden dzień a powonno być rozpisane jaka osoba co kupiła, a właściwie nie co, a kwotę za jaką kupiła?Bo właściwie to tyle roboty co i przy wystawieniu rachunku. W zasadzie te informację byłyby ujęte w ewidencji "kuriera"- zestawieniu pobrań do zbiorczego przelewu więc czy jest konieczność prowadzenia osobnej ewidencji? Czy musi gdzieś być dokaładnie rozpisane co kto kupił?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-04-20 20:44 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy

    Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), z wyjątkiem dostawy paliw płynnych, gazowych oraz dostaw towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczyła[2)],[4)]

    W zakresie sprzedaży wysyłkowej towarów korzystanie ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania możliwe jest tylko przez podatników, którzy niezależnie od innych wymogów dotyczących zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania prowadzą szczegółową ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić również dane (w tym adres) osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego, na rzecz których dokonano wysyłki towarów.

    Czytając zatem literalnie przepis, to podatnik ma prowadzić ewidencję.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-04-23 09:16 autor odpowiedzi: karollina

    Jeśli chodzi o ewidencję sprawa mi się rozjaśniła. Natomiast nie do końca przejrzyste dla mnie jest czy wystarczy sama taka ewidencja sprzedaży bezrachunkowej, z której będzie wynikało dokładnie jaka osoba kupiła, termin wysyłki, wpływu, natomiast czy również powinno zostać uwzględnione co kupiła czyli jaki towar, w jakiej ilości itp?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-04-26 14:27 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Stosowałbym zasadę lepiej więcej niż za mało. Proszę zauważyć, że możliwe musi być ustalenie, jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczy. Określiłbym zatem co najmniej wartość oraz przedmiot dostawy (jaki towar). Ważne to jest także chociażby z uwagi na to, że dostawa części towarów została wprost wyłączona z możliwości skorzystania ze zwolnienia (wymienionych wgłównie w par. 4).

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-11 17:23 autor odpowiedzi: krzysiek_4

    Witam.

    Podepne sie pod temat.

    Miałem ewidencję z wyszczególnieniem - kto kupił, co kupił, kiedy za ile itd. W US ponadto zarządali "dowodów zapłaty - dowodów dokumentujących zapłatę " do każdej transakcji - wyciągów bankowych.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii e-Biznes

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania